افتتاح نخستین شعبۀ رستوران مک‌دونالد در واتیکان

با وجود خشم و اعتراض بعضی مراجع، نخستین شعبۀ رستوران فست‌فود مک‌دونالد در چند قدمی کلیسای سن پیترو در محلۀ زیبای «بورگو پیو» گشایش یافت. طرح و برنامۀ اولیۀ این اقدام سال گذشته در نظر گرفته شده بود و بالاخره در سی‌ام دسامبر 2016 عملی شد.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از گاردین، «کاردینال الیو سگریچیا» که یکی از سرسخت‌ترین مخالفان و منتقدان این اقدام بود، معتقد است مک‌دونالد با سنّت‌های غذایی رومی فاصلۀ بسیاری دارد و غذاهای آن سالم نیست. وی در پاسخ به روزنامۀ «لا ریپابلیکا» گفت: "رستوران بزرگ ساندویچ واقع در محلۀ بورگو پیو مایۀ ننگ و آبروریزی است. بهتر بود همان‌گونه که پدر مقدّس به ما آموخته است، از آن فضا برای کمک به نیازمندان، پناه دادن به بی‌پناهان و امدادرسانی به دردمندان استفاده می‌شد."
 
اما علی‌رغم خشم و نارضایتی بعضی مذهبیون، در روز سه‌شنبه شاهد آن بودیم که دو راهبه در وقت ناهار وارد شعبۀ مک‌دونالد شدند.

مک‌دونالد ضمن بیانیه‌ای تأکید داشت که رستوران جدید در داخل منطقۀ توریستی معروفی خارج از حوزۀ واتیکان واقع شده است، با این حال بنای آن متعلّق به کلیسا است. این شرکت عنوان داشت: "هرگاه مک‌دونالد در نزدیکی اماکن تاریخی در ایتالیا شعبه‌ای افتتاح می‌کند، کاملاً ساختمان و بنای آن را با بافت تاریخی اطرافش تطبیق می‌دهد."

بعضی از مالکان تجاریِ محل نامه‌ای به پاپ فرانسیس نوشتند و از وی درخواست کردند که از این اقدام جلوگیری کند، چراکه ممکن است وجود این رستوران با هویت هنری، فرهنگی و اجتماعی محله همخوانی نداشته باشد. کمیته‌ای که برای حمایت از محلۀ بورگو پیو تشکیل شده است اظهار داشت که این منطقه از رستوران‌ها و مغازه‌هایی است که اقلام مذهبی می‌فروشند، اشباع شده است و جذب توریست‌های بیشتر می‌تواند امنیت محل را در معرض خطر قرار دهد.

اما بعضی از افرادی که مرتباً به این محل آمدوشد می‌کنند از افتتاح مک‌دونالد خوشحالند و معتقدند هرآنچه برای اقتصاد ایتالیا سودمند باشد، برای آنها نیز پذیرفتنی است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.