نتیجه بررسی‌های علمی: تجربیات معنوی همسان مصرف افیون تأثیر می‌گذارد

براساس نتایج مطالعه‌ای که به‌تازگی صورت گرفته، تأثیر تجربیات مذهبی و معنوی بر روی مغز، مشابه تأثیر مصرف مواد مخدّر است.

به گزارش دین‌آنلاین، به نقل از ایندیپندنت، دانشمندان «دانشگاه یوتا» با استفاده از اسکن ام‌.آر‌.آی. فعالیت مغزی نوزده جوان مورمون را در هنگام انجام کارهای مختلفی مثل استراحت، نگاه کردن به اخبار کلیسا دربارۀ گزارش‌های مالی، نیایش، خواندن جملات رهبران دینی و خواندن کتاب مقدّس بررسی کردند. از آنها خواسته شد هرگاه احساس معنویت به آنها دست داد، دکمه‌ای را فشار دهند. با بررسی اسکن‌ها، پژوهشگران متوجّه شدند که در لحظات تجربۀ معنوی، بعضی از نقاط مغز به رنگ روشن درآمده است. اینها همان نقاطی هستند که در هنگام گوش دادن به موسیقی، در لحظات عاشقانه و در موقع مصرف مواد مخدّر نیز در اسکن ام‌آر‌آی به رنگ روشن مبدّل می‌شوند.

این بخش از مغز که «نوکلئوس اکومبنس» نام دارد، تحت عنوان «مرکز پاداش» مغز شناخته شده که کارکرد آن کنترل اعتیاد است و در ترشّح هورمون دوپامین نقش دارد. دوپامین یکی از موادی است که وضع و حال روحی انسان را کنترل می‌کند.

دکتر جفری اندرسون (Jeffrey Anderson)، متخصّص رادیولوژیست اعصاب که عهده‌دار این مطالعه بوده است، در پاسخ به سی‌ان‌ان گفت: "به نظر می‌رسد که این نقاط مغز در تجربیات معنوی و مذهبی فعّال می‌شوند. اما رشتۀ عصب‌شناسی دینی هنوز رشتۀ جوانی است و مطالعات کمی روی آن صورت گرفته است. مطالعۀ ما اولین مطالعه‌ای بود که فعالیت نوکلئوس اکومبنس را به نمایش گذاشت. میلیاردها نفر تصمیمات مهم زندگی خود را بر پایۀ احساسات و تجربیات معنوی و مذهبی خود می‌گیرند و این احساسات یکی از قدرتمندترین عوامل مؤثر در رفتار اجتماعی ما هستند. با این حال، اطلاعات ما دربارۀ آنچه ضمن تجربیات معنوی در مغزمان می‌افتد بسیار اندک است و لازم است در این حوزه پژوهش‌های بیشتری صورت گیرد".

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.