زنان پس از تغییر قانون بخشش سقط‌جنین توسّط پاپ

کارول کوروویلا

پاپ فرانسیس به تمام کشیشان کاتولیک اختیار داده است تا گناه سقط‌جنین را مورد عفو و بخشش قرار دهند. این اختیاری است که در اکثر نقاط جهان تنها به اسقف‌ها اختصاص دارد. البته فرانسیس ضمن نامه‌ای تصریح داشت که همچنان سقط‌جنین را یک گناه کبیره می‌داند.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از هافینگتن پست، براساس آموزه‌های کلیسا، سقط‌جنین خودبه‌خود منجر به تکفیر زن و تمام کسانی که در آن پروسه دست داشته‌اند می‌شود. اما فرانسیس مثل همیشه بر رحمت خداوند تأکید دارد.

علی‌رغم سختگیری‌های کلیسا درباره سقط‌جنین، پژوهش‌ها حاکی از آن است که حدود 24درصد سقط‌جنین‌ها توسط کاتولیک‌ها انجام می‌شود. اکثر کاتولیک‌های آمریکا (57درصد) معتقدند که سقط‌جنین یک گناه است، اما تقریباً 54درصد آنها معتقدند که سقط‌جنین باید در همه یا اکثر موارد جواز قانونی داشته باشد.

هافینگتون‌پست واکنش و نظر تعدادی از زنان کاتولیک را دربارۀ این سخن پاپ فرانسیس جویا شده است. عدّه‌ای این اقدام پاپ را مورد تحسین قرار دادند. تقریباً همۀ این زنان بر سر یک موضوع اتّفاق‌نظر داشتند: این اعلامیه از جانب فرانسیس می‌تواند زنان کاتولیکی را که پس از سقط‌جنین با احساس عذاب‌وجدان و گناه دست به گریبانند و به دنبال بخشش هستند نجات دهد.

جنی اوبینگ، وبلاگ‌نویس کاتولیک
اولین چیزی که به ذهنم رسید زنانی بودند که از ارتکاب سقط‌جنین در رنج به‌سرمی‌برند. من از کودکی دوستانی داشته‌ام که پس از مرتکب شدن گناه کبیره و نابخشودنی سقط‌جنین از دین دور شدند. پاپ فرانسیس چیزی را که کلیسا همواره به ما آموخته موردتأیید قرار داد: برای روح نادم، همیشه جای امیدواری هست.

لیزا سول کاهیل، اخلاق‌دان و استاد کالج بوستون
 من شک دارم که بسیاری از زنان آمریکایی که سقط‌جنین کرده‌اند حاضر به اعتراف و طلب بخشش شوند و خیلی‌های آنها با احساس گناه و پشیمانی به زندگی خود ادامه می‌دهند. از نظر من مسئلۀ مهم‌تر این است که کلیسا بیش از حد روی گناه سقط‌جنین تأکید کرده و کیفر و قبحی که برای آن تعیین کرده بیش از گناهانی که مردان انجام می‌دهند مثل نقض حقوق بشر، جنگ، یا تجاوز و کشتار زنان است. علاوه‌براین، این نمونه‌ای از تمرکز افراطی کلیسا بر روی جنسیت است. اکنون پاپ گفته است که سقط‌جنین تنها یا مهم‌ترین دغدغۀ رهبران کاتولیک نیست. به نظر می‌رسد این تحوّل در راستای تأکید بر همین موضوع است.

کایا اوکز، فمنیست و نویسندۀ کاتولیک
من معتقدم این حرکت زیبا و به‌جایی بود، اما غریزه به من می‌گوید که بسیاری از زنانی که مرتکب سقط‌جنین شده‌اند، هیچ‌گاه نزد کشیش حرفی نمی‌زنند، چون کلیسا به‌شدّت مخالف سقط‌جنین است، به‌حدّی که زنان ترجیح می‌دهند این راز را پیش خود نگه دارند، تا این که در معرض موردقضاوت قرار گرفتن یا محکوم شدن قرار بگیرند. چراکه بارها شاهد بوده‌ام زنان نزد کشیشان اعتراف کردند، اما کشیش آنها را موردبخشش قرار نداد و باعث شد آن زنان دیگر پای خود را به کلیسا نگذارند. مسئلۀ استفاده از روش‌های پیش‌گیری از بارداری نیز همین‌گونه است؛ این کار در مذهب کاتولیک یک گناه به شمار می‌رود و مرتکبین ملزم به اعتراف کردن نزد کشیشان هستند. اکثر قریب به‌اتّفاق زنان کاتولیک این کار را انجام می‌دهند، اما اقلیتی زحمت اعتراف کردن نزد کشیش را به خود می‌دهند. به‌طورکلّی، کاتولیک‌های معدودی به گناهان خود اعتراف می‌کنند. شاید این ترس از قضاوت شدن و محکوم شدن است که باعث می‌شود مردم از کلیسا دور شوند.

سلیا وکسلر، خبرنگار کاتولیک
اگر کلیسا گناه آدمکشان، متجاوزین، شکنجه‌گران و کسانی را که کودکان را مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌دهند می‌بخشد، چه شده که گناه سقط‌جنین بزرگ‌تر از این گناهان تلقّی می‌شود؟ چه شده است که کشیشانی که به کودکان تجاوز می‌کنند، از دین خارج نمی‌شوند، اما اگر زنی سقط‌جنین کند، فوراً تکفیر می‌شود؟!

کارا مک‌دوناف
من از شنیدن این خبر خوشحالم، اما از نظر اکثر زنانی که من می‌شناسم، موردبخششِ کلیسا واقع شدن مسئلۀ مهمّی نیست.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.