مسلمان خوب، مسلمان بد

صبا فاطیما

روز پس از یازده سپتامبر یکی از اساتید بسیار لیبرال‌مان مرا به دفتر خود احضار کرد و نظرم را که در آن موقع دانشجوی لیسانس بودم درباره تروریست‌ها پرسید. این یک جور بازجویی مختصر بود، اما بیش از هر چیزی حسّ خائن بودن را به من القا کرد. او نیز همانند خیلی‌های دیگر کنجکاو بود که آیا ما مسلمانان در خفا با مظنونان تروریسم هم‌فکر و هم‌جهتیم یا این که پشت آمریکا هستیم.

ظرف پانزده سال گذشته خیلی از مسائل تغییر کرده و اسلام‌هراسی نیز شدّت یافته است. به نظر می‌رسد وقتی اوباما برخورد صورت‌گرفته با کودک آمریکایی مسلمانی را که ساعت دست‌سازش بمب تصوّر شده بود محکوم کرد و در سال پایانی ریاست‌جمهوری خود از یک مسجد دیدن کرد، این روند متوقّف شد. اما سوءظن‌ها نسبت به وفاداری ما به آمریکا هرگز از بین نرفته است. حتّی با این که جناح راست و میانه خواستار نظارت بر ما مسلمانان شدند، این کار را عملی کردند و رئیس‌جمهور و وزیر امورخارجه (کلینتون) نیز جایگاه ما در کشور را به عنوان ابزاری ضروری برای مبارزه با تروریسم ستودند. به مرور زمان، جزء‌به‌جزءِ هویت ما برای جامعۀ آمریکا وضوح بیشتری پیدا کرده است، اما لایه‌های متعدّد و کلّیت هویت پیچیده‌مان همچنان برای آنها مبهم و ناشناخته است. جناح چپ میانه، ما را کاریکاتوری از یک مسلمان «خوب» تلقّی می‌کند، اما بعضی از جناح راستی‌ها ما را «بد» می‌دانند.

مسلمان «خوب» مسلمانی است که میهن‌دوست باشد، حاضر باشد در راه آمریکا جان خود را بدهد، بر ماهیت صلح‌آمیز دین اسلام تکیه داشته باشد و مسلمانان مشکوک را به دولت معرّفی کند. مسلمان «بد» نیز مسلمانی است که اعمال دینی خود را در انظار عمومی انجام دهد، نسبت به سیاست‌های خارجی آمریکا ابراز انزجار ‌کند و احتمال داشته باشد هر لحظه به یک تروریست منزجر از آمریکا، درّنده‌خو و شرور تبدیل شود.

رئیس‌جمهور منتخب، دونالد ترامپ صرفاً ما را کاریکاتوری از یک مسلمان «بد» تلقّی می‌کند. ترامپ در تمام طول کمپین خود نسبت به ایجاد دفترثبتی از تمام مسلمانان آمریکا ابراز تمایل کرده، به طور جد قصد دارد مساجد ما را ببندد، از ورود مسلمانان به ایالات متّحده ممانعت کند و بررسی دقیق وضعیت پناهندگان و مهاجرین مسلمان را از آنچه که هست نیز شدیدتر خواهد کرد.

معنی ریاست‌جمهوریِ وی برای بسیاری از مسلمانان آمریکا این است که باز هم ناگزیریم مراقب باشیم که ابعاد مختلف و درهم‌تنیدۀ هویتمان مکشوف نشود، زیرا آمریکا به‌شدّت تصریح کرده که حاضر نیست مسلمانانی را که به کلّیت و تمام ابعاد دین خود عمل می‌کنند بپذیرد. ما مسلمانان هنوز به عنوان جزئی از این ملّت تلقّی نمی‌شویم.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.