برنامۀ کار ریاست‌جمهوری ترامپ

دیوید لالر

دونالد ترامپ وعده داده تا امریکا را از اساس نوسازی کند و وقتی دورۀ ریاست‌جمهوری‌اش آغاز شود، کسی جلودارش نباشد. جمهوری‌خواهان هر دو مجلس کنگره را تحت‌کنترل خود خواهند گرفت و او خواهد توانست شخص محافظه‌کاری را برگزیند تا کرسی خالی دیوان عالی را پر کند. با این حال ترامپ در کمپین خود بیشتر از سر هیجان عمل کرده تا از روی سیاست و حال وقت آن رسیده که وعده‌های خود را به اثبات برساند. باید ثابت کند که وعدۀ او مبنی بر «اعتلای دوبارۀ امریکا» فقط حرف نبوده است.

ساختن دیوار بین مکزیک و امریکا
سیاست مشخّصۀ ترامپ آن است که دیوار بزرگی در مرز ایالت متّحده و مکزیک علم کند تا از ورود مهاجران ممانعت به عمل آورد. چراکه بنا به گفتۀ ترامپ، متجاوزان و قاچاق‌چیان مواد مخدّر از مرز مکزیک وارد خاک امریکا می‌شوند. این سخنان ترامپ موجب ناخشنودیِ هیسپانیک‌ها شد و جمع کثیری از آنها سعی کردند مانع از پیروزی ترامپ شوند.
در هر صورت، ساخت یک دیوار بزرگ مسلّماً ناشدنی است و در عوض ترامپ هدف خود را با فرستادن مأمورین بیشتر به مرز و تقویت نقاط ورود مهاجرین محقّق خواهد ساخت.

زندانی کردن هیلاری کلینتون
در هفته‌های پایانی پیش از انتخابات، ترامپ قول داد دادستانی را مأمور سازد تا دربارۀ «بنیاد کلینتون» تحقیق کند. او در آخرین مناظرۀ انتخاباتی خطاب به کلینتون گفت که اگر رئیس‌جمهور شود، او را راهی زندان خواهد ساخت. اما از لحظۀ پیروزی‌اش تاکنون لحن ترامپ در خطاب به کلینتون مسالمت‌آمیز شده است و احتمال عملی شدن این تهدید ترامپ بسیار اندک است.

ممنوعیت ورود مسلمانان
با گذشت چند ماه از وعدۀ ترامپ مبنی بر ممنوعیت مطلق مسلمانان از ورود به ایالات متّحده، حال وی سیاست متعادل‌تر و منطبق‌تری با قانون اساسی کشور را در پیش گرفته است. وی عنوان داشته که هرکه را بخواهد با پیشینۀ تروریسم وارد کشور شود، به‌شدّت موردبررسی قرار خواهد داد و از ورود پناهندگان سوری به کشور جلوگیری خواهد کرد. این سیاست‌ها در کنگره که تحت‌کنترل جمهوری‌خواهان است مورداقبال هستند و احتمالاً به آنها جامۀ عمل پوشانده خواهد شد.

فسخ معاملات تجاری
یکی دیگر از وعده‌های ترامپ این بوده که «موافقت‌نامۀ تجارت آزاد امریکای شمالی (نفتا)» را مجدداً مورد مذاکره قرار دهد و در صورت لزوم معاهده را پاره کند. البته گفته است که معاملات تجاری دوجانبه (از جمله با برتیانیا) را همچنان دنبال خواهد کرد و برای کالاهای صادراتی شرکت‌های امریکایی مالیات سنگینی وضع خواهد کرد.
بسیاری از حامیان تجارت آزاد در حزب ترامپ با بعضی از طرح‌های وی مخالف هستند، اما ممکن است بعضی دمکرات‌های حمایت‌گرا آنها را به تصویب برسانند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.