کشورهایی که در آنها ازدواج نابالغان مجاز است

تقریباً در تمام کشورهای جهان قوانینی وجود دارد که به موجب آنها حداقلّ سنّی که افراد اجازۀ ازدواج دارند تعیین شده است و در اکثر کشورها اشخاص زیر هجده سال نیز اجازۀ ازدواج دارند. در حقیقت، طبق یکی از تازه‌ترین تحقیقات مرکز پژوهشی پیو که بر روی 198 کشور انجام شده، ازدواج نابالغان دست‌کم در 117 کشور (از جمله ایالات متّحدۀ امریکا) مجاز است.

به گزارش دین‌آنلاین، بر اساس یکی از تازه‌ترین تحقیقات مرکز پژوهشی پیو با این که در بسیاری از کشورها هجده سالگی نشانۀ پایان دوران نابالغی است، همیشه نیز سن ازدواج با سن بلوغ مطابقت ندارد (به لحاظ قانونی و غیره). ظاهراً اکثر کشورها (153 از 198) دارای این الزام هستند که کسانی که قصد ازدواج دارند بالغ (بالای هجده سال) باشند. اما بسیاری از همین کشورها نوعی استثناء برای این الزام قائل هستند؛ در بسیاری از کشورها از جمله عراق، جامائیکا و اوروگوئه، نابالغان مجازند با اجازۀ والدین خود زیر این سن ازدواج کنند.

در حدود یک پنجم (38) کشورها شرط سنّی ازدواج برای زنان و مردان متفاوت است. مثلاً در بنگلادش زنان باید حداقل 18 و مردان 21 ساله باشند.

در بسیاری از کشورها شرط سنّی برای ازدواج بسته به گرایش دینی افراد متفاوت است. مثلاً در فیلیپین شرط سنّی برای ازدواج 21 سالگی است، مگر این که شخص مسلمان باشد. پسران مسلمان مجازند در 15 سالگی و دختران نیز می‌توانند هرگاه به بلوغ رسیدند، ازدواج کنند.

در 27 کشور شرط سنّی ازدواج هجده سالگی است. قریب به نیمی از این کشورها (14 از 27) در منطقۀ آسیا-اقیانوسیه واقع شده‌اند. برای مثال در چین مردان باید دست‌کم 22 و زنان 20 ساله باشند.
در 96درصد کشورها قوانینی وجود دارد که شرط سنّی قانونی را برای ازدواج تعیین کرده‌اند. تنها در شش کشور (گینۀ استوایی، گامبیا، عربستان، سومالی، سودان و یمن) حداقل سنّی معین نشده است.
طبق گزارش سازمان ملل و وزارت امور خارجۀ امریکا، افرادی که زیر سنّ قانونی یا سنّ بلوغ ازدواج می‌کنند، معمولاً از جانب دیگران به این کار واداشته می‌شوند.
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.