سیدعباس صالحی: جنتی دین‌نمایی نکرد

شرق در شماره امروز از منش علی جنتی در اداره وزارت ارشاد نوشته و با خبر از وجود ١٧هزار مسجد اهل سنت در کشور، از قول نماینده قم نوشته است «رضاخان هم جرئت بیان اراجیف وزیر بهداشت را نداشت»

سیدعباس صالحی: جنتی دین‌نمایی نکرد
روزنامه شرق که همچون روزنامه اعتماد، به مراسم تودیع «علی جنتی» وزیر سابق ارشاد و معارفه «سیدعباس صالحی» به‌عنوان سرپرست این وزارتخانه پرداخته، گزارشی مفصل تر را به چاپ رسانده و در کنار گلایه های جنتی، سخنان همکاران سابق وی را نیز منعکس نموده است.

«سیدعباس صالحی»، سرپرست وزارت ارشاد در این مراسم گفته است:
– جنتی را فردی متدین یافتم. شناخت من از دیانت ایشان بیش از پیش شد و این کم نیست. او دین‌نمایی نمی‌کند و از بن دندان به ولایت فقیه و رهبر انقلاب ملتزم است و زهدنمایی منفی ندارد.
 
– خط مقدم و سیبل ارشاد، آقای جنتی بود. او در خط مقدم اطلاعات که در ارشاد کم نبود، در این سه سال ایستاد.
 
– امیدوارم این دوره کوتاه از هفته به روز و ساعت برسد و چون آقای جنتی گفتند ضرورت دارد شما بپذیرید و پذیرفتم؛ حتی زمانی که می‌خواستم به ریاست‌جمهوری بروم، گفتند ضرورت دارد.
 

مسجدجامعی توجه جنتی به اسلام رحمانی بحث برانگیز شد
«احمد مسجدجامعی»، عضو شورای شهر و دومین وزیر ارشاد دولت اصلاحات نیز در این مراسم گفت:
– گاه ناشری آن چنان با شما صحبت می‌کند که گویی جای ناشر و شما عوض شده اما در سایر دستگاه‌ها این مسئله تحمل نمی‌شود. وزارت فرهنگ جای رفتار کریمانه است.
 
– بندی که در برنامه‌های ایشان بحث‌برانگیز بود، موضوع اسلام رحمانی بود؛ چون آن موقع که ایشان می‌آمدند، این معنای خاصی داشت اما فکر می‌کنم این روال و رویه ارشاد است. حتی کسانی که این را نمی‌گفتند، در عمل پایبند بودند. این وزارتخانه، وزارتخانه گفت‌وگو، فروتنی، ادب و بردباری است. بدون این فرهنگ و هنر نیز معنا ندارد.
 
 
 
یونسی: ١٧هزار مسجد ایران متعلق به اهل سنت است
شرق در صفحه ۷ گفتگوی علی یونسی، دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌ها با «شبکه ١٢ ترکیه» را منعکس ساخته و از قول او، اقلیت‌‌های ایران را در پناه قانون دانسته است.
 
او در بخش هایی از این گفتگو آورده است:
– مسئله اصلی جهان اسلام، امروز مقابله با اسلام‌هراسی است؛ اسلام‌هراسی یعنی دشمنان اسلام؛ اسلام را به‌گونه‌ای معرفی کردند که مردم از اسلام بترسند و از اسلام گریزان باشند. این سیاست دشمن برای اسلام است؛ اسلام را به‌عنوان دین خشونت، سختی، تنگ‌نظری و جنگ معرفی کردند. این هدفی است که از گذشته از سوی دولت‌های استعماری و در نیم‌قرن اخیر از سوی قدرت‌های سلطه‌گر جهانی و مهم‌تر از همه اسرائیل، این اسلام‌هراسی ترویج می‌شود.

– قبول دارم که ریشه‌های درونی اختلافات مسلمانان عمیق و تاریخی است و در گذشته وجود داشته ولی به‌مرور زمان جهان اسلام و امت‌ها زندگی مسالمت‌آمیز و زندگی در سایه صلح و اخلاق را تجربه کردند و دولت‌های مسلمان در کنار هم زندگی می‌کردند و مشکلی نداشتند؛ برعکس کشورهای اروپایی که جنگ‌های طولانی و خشن داشتند، بیش از ‌هزار سال جنگ‌های خانمان‌برانداز و وحشیانه در میان خودشان داشتند ولی در میان مسلمانان جنگ‌های مذهبی آن‌چنانی وجود نداشت.
 
– قانون اساسی ایران براساس تنوع قومی و دینی تأسیس شده؛ یعنی ادیان مذهبی به رسمیت شناخته شده. مسیحیان، یهودیان، صابئین، زرتشتیان و همه ادیانی که در قرآن به‌عنوان اهل کتاب ذکر شده‌اند، آزادند و حقوقشان به رسمیت شناخته شده؛ یعنی معابد و کلیساها آزاد است و زرتشتیان در معابد خودشان و صابئین در معبد خودشان آزادند و هیچ قدرتی حق ندارد به آنها تعرضی داشته باشد و اگر مسلمانی به آنها تعدی و تعرض کند، با او برخورد و مجازات می‌شود و قانون از آنها حمایت می‌کند.
 
– برای انتصاب هیچ اقلیتی، هیچ محدودیت قانونی وجود ندارد؛ چه اقلیت دینی باشد چه مذهبی؛ بله ممکن است محدودیت‌های کمی در عالی‌ترین سمت‌ها باشد، آن هم به این دلیل که اکثریت اینجا مسلمان هستند. اکثریت مسلمان یک مسلمان را انتخاب می‌کنند به طور طبیعی و در آنجا نمی‌شود غیر از این عمل شود مثل همه جاهای دیگر دنیا.
 
– اهل سنت در ایران، ١٠ درصد یا کمتر هستند ولی تعداد مساجد اهل سنت بیشتر از مساجد اهل شیعه است. بیش از ١٧ هزار مسجد در ایران متعلق به اهل سنت است و صدها مدرسه علمیه که دانشجویان و طلاب اهل سنت در آنجا تحصیل می‌کنند و هیچ محدودیتی ندارند؛ حتی در بعضی از موارد مدارس دینی اهل سنت آزادتر از مدارس اهل شیعه هستند.
 
 
 
مدیرکل سابق دفتر موسیقی: همواره به دنبال ارتباط‌ با ائمه جمعه بودم
این روزنامه در صفحه ۱۴ گفتگوی رضا آشفته با پیروز ارجمند، مدیرکل سابق دفتر موسیقی را به چاپ رسانده و از قول او آورده است: «با شیب ملایم کنسرت برگزار می‌کردیم».
 
او با اشاره به پنج برابر شدن برگزاری کنسرت ها نسبت به سال ۸۸، این امر را نتیجه رشد واقع‌بینانه جامعه دانسته و گفته است: «در ایران سالم‌ترین برنامه تفریحی و شاد همین برگزاری کنسرت‌هاست که برای یک جامعه پویا و درحال‌سازندگی امری ضروری نیز هست.»
 
ارجمند در بخش هایی از سخنان آورده است:
ما کشوری اسلامی با باورها و شأن و عرف مشخص داریم و در سالن‌های برگزاری کنسرت‌ها با رفتارهایی مواجه می‌شویم که موردپسند نیست و با سازوکار قواعد عرفی جامعه اسلامی ما هم‌خوانی ندارد، به‌خصوص در شهرهای کوچک‌تر این نابهنجاری‌ها از سوی مخاطبان بیشتر است و نه کسانی که کنسرت‌ها را طراحی و اجرا می‌کنند.
 

– مخاطب وقتی به سالن استانداردی مانند رودکی و وحدت پا می‌گذارد، می‌داند که برگزاری کنسرت قواعدی دارد و از آنها تبعیت می‌کند اما با حضور در سالن ورزشی که در آن چنین قواعدی به‌ظاهر الزامی نیست، شاهد رفتارهایی نابهنجار خواهیم شد که همین‌ها اسباب زحمت برای برگزاری کنسرت خواهد شد.
 
– نگاه واقع‌بینانه‌ام این بود که همواره بسیاری از گزارش‌ها در اختیار ائمه جمعه قرار خواهد گرفت و برای همین به دنبال ارتباط‌ با این بزرگان بودم که با آنها به توافق برسیم و ناراحتی پیش نیاید. در قریب به اتفاق این ارتباطات نیز به توافق لازم می‌رسیدیم و کنسرت نیز برگزار می‌شد. در زمان مدیریت من سه‌ هزار کنسرت برگزار شده که از این تعداد فقط پنج کنسرت لغو مجوز شده‌‌اند اما درحال‌حاضر لغو مجوزها با هفت تا هشت درصد شده‌‌اند که رشد ناامیدکننده‌ای است.
 
 
 
ارشاد، وزارتخانه ای بر مبنای دهه ۶٠
روزنامه شرق در صفحه ۱۴ یادداشت «بیشتر فرهنگ کمتر ارشاد» به قلم حسین هاشم‌پور را به چاپ رسانده و معتقد است حق با تئوریسین‌هایی است که معتقدند تعاریف از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بر مبنای دهه ۶٠ است و با تغییر زمانه و نظر‌داشت مؤلفه‌های امروز، باید کرانه‌های عمیق‌تری را هدف‌گذاری کرد.
 
او با تاکید بر اینکه وقت آن است که وزارت فرهنگ دارای اختیارات و مسئولیت‌های متوازن باشد، افزوده است «جای افسوس است در کشور ما، تنها وزارتخانه‌ای که قرار است تخصصی به اشاعه هنر بپردازد، گرفتار بوروکراسی‌های عریض و طویل است؛ آن‌قدر سرش در دعواهای داخلی شلوغ است که فرصت اندیشیدن به مباحث راهبردی را ندارد.»
 
 
 
نماینده قم: رضاخان هم جرئت بیان اراجیف وزیر بهداشت را نداشت
 شرق در صفحه ۱۹ واکنش ذوالنوری، نماینده قم به سخنان وزیر بهداشت را با عنوان «سرداران آمپول و الکل در کار سرداران علم و قلم دخالت نکنند» منتشر ساخته و از قول او به این نکات اشاره داشته است:
 
– وزیر بهداشت به حوزه خارج از حوزه مربوطه خودش دخالت کرده است و حق ورود به حوزه ائمه جمعه را ندارد. پیشنهاد می‌کنیم سرداران آمپول و الکل در کار سرداران علم و قلم دخالت نکنند، هرکسی باید حوزه خود را بشناسد. رضاخان هم جرئت چنین حرف‌ها و اراجیفی را نداشت که ما الان شاهدش هستیم؛ بنابراین باید حساب‌شده حرف بزنند و هرکسی به حیطه کاری خودش ورود کند.
 
– اگر ائمه جمعه با مردم همدردی نکنند و اگر تسکین‌بخشی‌های آنها نبود، امروز شاهد چیزهای دیگری در سطح جامعه بودیم. ما هرچه داریم، مرهون کارها و اقدامات ائمه جمعه و سرداران حرم و قلم است.
 
– نماز جمعه کلیسا نیست. وزیر بهداشت باید بداند نماز جمعه نماز عبادی- سیاسی و حکومتی است و ائمه جمعه در همه امور ورود پیدا می‌کنند. این حرف ایشان مخصوص جوامع سکولار است.
 
 

«سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی»، وزیر بهداشت، در سی‌و‌سومین کنگره انجمن علمی روان‌پزشکی ایران گفته بود: «خودشیفتگی مسئولان، کار دست مردم می‌دهد. در کشور ما هرکسی اظهارنظری دارد؛ مثلا یکی سردار عَلَم بوده، نوحه می‌خواند و رئیس‌جمهوری و مسئولان را به چالش می‌کشد؛ دیگری می‌شود سردار حرم و در همه حوزه‌ها اظهارنظر می‌کند؛ یکی نیز سردار قلم بوده و در همه حوزه‌ها حرفی دارد».
 
او گفته بود: «امیدوارم سیاست‌گذاران، دولت، مجلس، خطبا، ائمه جمعه و هرکسی که در کشور تریبونی دارد، زحمات شما روان‌پزشکان را زیاد نکند و اعصاب مردم را تحت‌تأثیر قرار ندهد، تهمت نزنند، اضطراب را تحمیل نکنند و اگر آبی برای شما نمی‌آورند، کوزه را هم نشکنند تا شاهد کاهش اختلالات روان‌پزشکی باشیم.»
 
 
 
فیرحی: امام حسین‌(ع) به دنبال جنگ نبود
این روزنامه در صفحه ۱۹ سخنان داود فیرحی در یکصدوچهارمین نشست تخصصی ماهانه بنیاد باران با موضوع «عاشورا و فضیلت» را با اهمیت دانسته و معتقد است «امام حسین‌(ع) به دنبال جنگ نبوده است».

فیرحی در سخنان خود با بیان اینکه در ادبیات تشیع اعتقاد ما بر این است که آنچه فضیلت کامل دارد، امام معصوم است و درواقع امام معصوم یک شهروند تیپ ایده‌آل است، گفته است: «در روایاتی که از کربلا هست، مواردی وجود دارد که امام حسین(ع) می‌فرماید تا پایان توانش دنبال حفظ اصول و مبانی شریعت است، چراکه امانت‌دار شریعت است. در روایت دیگری آمده است که به وسیله این افراد، خداوند بدی‌ها را از جامعه دور و محو می‌کند و همین که مشکلی در جامعه ایجاد شد، با تلاش اینها محو می‌شود و به وسیله اینها ظلم و تحقیر از جامعه رخت برمی‌بندد.»

این استاد دانشگاه اضافه کرده است: برخی از روایات می‌گویند انسانی که خودش خوار و ذلیل است نمی‌تواند عفت و خواری را از خود دور کند. حتی امام حسین(ع) در جایی در حادثه کربلا می‌فرماید من با شما گفت‌و‌گو می‌کنم و به توافق برسم یا نه، وظیفه من امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر است اما ذلیلانه بیعت نمی‌کنم.
 
فیرحی در بخش دیگری از سخنان گفته است: «یکی از شخصیت‌های تأثیرگذار اهل سنت، مرحوم ابوالعلا مودودی است که در کتابش، قیام امام حسین(ع) را تحلیل کرده و می‌گوید درست است که امام حسین دنبال تغییر حکومت یزید بود و کسی نمی‌تواند این را انکار کند اما امام اصلا به دنبال جنگ نبوده است. یعنی او دفاع از خودش و نقد از دولتش، نقد مدنی بود.»
 
 
 
یک نقاش و مجسمه‌ساز: اگر عبادات جنبه عادت داشته باشد، به حقیقت اتصال نخواهد رسید
روزنامه شرق در صفحه ۲۰ گفتگوی مریم میری با «ناصر پلنگی» نقاش و مجسمه‌ساز درباره علت نامهربانی ما ایرانیان را منتشر ساخته و در مقدمه آن آورده است: «براساس گزارش مؤسسه مطالعاتی «اقتصاد و صلح» که به‌تازگی منتشر شده، ایران نه‌فقط جزء کشورهای مهربان دنیا نیست، بلکه با رتبه ١٣٨ در وضعیت نامطلوبی از نظر شاخص‌های «صلح» قرار دارد. ایران با بیش از شش میلیون نزاع خیابانی در سال و بیش از ١۵‌میلیون پرونده تازه در سال گذشته، رتبه ١٣٨ را در جدول از آنِ خود کرده است….»
 
پلنگی در بخش هایی از این گفتگو آورده است:
گسترش مهر و صلح از درون آغاز و به بیرون تراوش می‌کند؛ در حقیقت افراد ابتدا باید با روش‌های خاصی که میراث عرفان تجربه بشری است، به یک صلح درونی با خود برسند تا در قدم بعدی، تراوش این صلح درونی به بیرون آغاز شود…. مهری گسترش پیدا نمی‌کند مگر اینکه از درون افراد آغاز شود؛ به‌همین‌دلیل است که تعالیم عرفانی، مذهبی و فلسفی کل بشریت از عشق و رحمت و بخشندگی و مهربانی حرف می‌زند.
 
– ما اتصال خود را با منبع رحمانیت جهان نادیده می‌گیریم یا از یاد می‌بریم و طبیعی است گاه حتی طعمه آتش جنگی می‌شویم که از این رهگذر، شعله‌ور شده است. گاه این جنگ، جنگ بین دو ملت، دو نگاه و دو اندیشه است و گاه، بلایی است که ما بر سر محیط‌ زیست، هوایی که تنفس می‌کنیم و شهری که در آن زندگی می‌کنیم، می‌آوریم.
 
– یکی از راه‌های عملی برای مهرورزی و صلح‌مداری در جامعه، هنر و خلاقیت است. به اعتقاد من، اگر عبادات جنبه عادت داشته باشد، به حقیقت اتصال نخواهد رسید و در نتیجه، جامعه را با فساد و کینه همراه خواهد کرد. از این منظر شاید بتوان گفت هنر می‌تواند راهی برای رسیدن و اتصال واقعی باشد.

– ما فکر می‌کنیم از روش‌های دیگر می‌توانیم جامعه را به مهرورزی تشویق کنیم درحالی‌که راه درست، گسترش خلاقیت و هنر است. ما مردمان صاحب فرهنگی هستیم اما میراث‌دار خوبی نیستیم و به‌تازگی بسیار ظاهربین هم شده‌ایم.
 
 

دیگر عناوین برگزیده «شرق» امروز:
 
آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی، امام جمعه همدان: ٣٢ درصد زنان و مردان جوان کشور عقیم هستند و یکی از دلایل عقیم‌شدن مردان، پوشیدن لباس‎های تنگ است. اسرائیلی‎ها و کشورهای شیطانی گندم و… را دست‌کاری می‎کنند تا زن و مرد ملت مسلمان را عقیم کند.
 
 
آیت‌الله‌مصباح یزدی: مسئولان ناجا، پاک‌ترین انسان‌ها هستند و باید بدانند فرمانده ما فرمانده کل قواست که اگر راضی نباشند، هیچ اعتباری نداریم. در سایر کشور‌ها، پلیس نیروی رئیس‌جمهوری محسوب می‌شود؛ اما در ایران مأموران خود را فرمانبردار مقام معظم رهبری می‌دانند.
 
 
 

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.