انتشار ملّاها در سراسر جهان؛ ظهور مدارس آنلاین دینی

در مدرسۀ دینی «جامع صراط‌ المستقیم» که در قسمت قدیمی راولپندی در پنجاب پاکستان واقع شده است، کار هیچ‌گاه متوقّف نمی‌شود. مدرّسان با استفاده از برنامۀ «اسکایپ» با افراد مختلف در بریتانیا، فرانسه، نروژ و سوئد تماس برقرار می‌کنند و به نوجوانانی که سعی دارند متن عربی نامأنوس قرآن را بخوانند کمک می‌کنند. والدین بسیاری از نوجوانان مسلمان اروپایی معتقدند که این جلسات آنلاین بهتر و بی‌دردسرتر از کلاس‌های بعد از مدرسه در مسجد محل است.

به گزارش دین‌آنلاین به نقل از اکونومیست، مالک مدرسۀ دینی «جامع صراط‌ المستقیم» که مولانا مالک محسن شفیق نام دارد، چهار سال پیش تصمیم گرفت که به صورت تمام‌وقت تلاش کند تا پیام دین اسلام را بگستراند و همچنین از این طریق یارانۀ تحصیل پسران کم‌بضاعت‌تر را تأمین نماید.
او برای هر سه جلسۀ نیم ساعته در هفته مبلغ 35 یورو دریافت می‌کند. شفیق می‌گوید در اروپا مردم پول زیادی صرف یادگیری و علم‌آموزی می‌کنند. "ما در جلسات آنلاین خود هیچ گفتگویی دربارۀ سیاست، خشونت و جهاد نمی‌کنیم، چراکه والدین دانش‌آموزان نسبت به این مسائل حسّاس هستند و خیلی سریع متوجّه می‌شوند. لذا صرفاً به آموزش قرائت قرآن می‌پردازیم."
چهار مایل آن سوتر در مسجد زکریا از روش سنّتی‌تری برای انتشار پیام قرآن استفاده می‌شود. جنبش «جماعت تبلیغی» مبلّغین را به سراسر جهان می‌فرستد تا مسلمانان را به مکتب «دئوباندی» جذب کند. این جنبش خواستار بازگشت به اسلام قرن هفتمی است و از لحاظی شبیه به وهابیون در عربستان عمل می‌کند.
با این که تقریباً نیمی از گروه‌های مبارز پاکستان در قالب مکتب «دیوبندیه» گنجانده شده‌اند، کارشناسان هنوز اتّفاق‌نظر ندارند که آیا «جماعت تبلیغی» تهدیدی برای امنیت ملّی به شمار می‌رود یا خیر. غلام رسول که یکی از مبلّغین است و معمولاً به بریتانیا سفر می‌کند، می‌گوید شمار زیادی از بریتانیایی‌ها در حال پذیرفتن تفسیر صحیحِ «جماعت تبلیغی» از دین اسلام هستند.
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.