اخراج شیعیان برای تنبیه حزب الله

در پی تصمیم شش کشور خلیج فارس، شیعیان لبنانی مقیم این کشورها با خطر اخراج مواجه‌اند. این تصمیم به منظور تنبیه حزب‌الله لبنان برای دخالت در سوریه گرفته شده‌است.

کشورهای حاشیه خلیج فارس در تلاش‌اند تا با اخراج آن دسته از شیعیان لبنانی که به رابطه با حزب‌الله لبنان متهم هستند، این گروه را برای دخالت در سوریه مجازات کنند. این تصمیم می‌تواند کسانی را متضرر کند که تنها از نظر گرایش مذهبی به حزب‌الله لبنان شباهت دارند ولی هیچ ارتباط دیگری با این گروه ندارند.

جنگ داخلی سوریه باعث بالاگرفتن اختلاف میان گروه‌های مختلف اسلامی در جهان عرب شده است. شدت این اختلافات زمانی روشن‌تر شد که حزب‌الله لبنان به عنوان نیرویی شیعه در کنار حکومت اسد قرار گرفت.

به گزارش رویتزر، کشورهای سنی منطقه به رهبری عربستان سعودی شورشیان سوری را از لحاظ تسلیحاتی و مالی در نبرد با دولت بشار اسد که هم‌پیمان ایران است حمایت کرده‌اند.

شورای همکاری خلیج فارس (GCC) با آن‌چه از آن به عنوان “مداخله حزب‌الله در سوریه” نام برده است ماه گذشته اعلام کرد که شش کشور عضو این شورا ویزای اقامت افراد مرتبط به حزب‌الله را لغو خواهند کرد و معاهدات تجاری آن‌ها در منطقه را هدف قرار خواهند داد.

این موضوع نمایان‌گر آن است که جنگ و اختلاف میان سنی و شیعه از سوریه به کل منطقه تسری می‌یابد. روز پنج‌شنبه (۴ ژوئیه/ ۱۳ تیر) در نشست مقامات ارشد شورای همکاری خلیج فارس در شهر ریاض، ژنرال خالد العبسی، معاون وزیر کشور بحرین، گفت تصمیم اخراج هم‌پیمانان حزب‌الله لبنان در پی آن گرفته شد که به گفته وی “چندین سلول ترور در کشورهای خلیج کشف شد.” وی از شرکت آن‌ها در آموزش‌های مرتبط با تروریسم و دخالت “آشکار” آن‌ها در سوریه سخن گفت.

البته تحلیل‌گران می‌گویند بر اساس تصمیم اخیر کشورهای خلیج فارس برخی افراد هم هزینه چیزی را خواهند پرداخت که در آن دخالتی نداشته‌اند.

اخراج شیعیان لبنان امر تازه‌ای نیست

حداقل سه کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قطر از زمان اعلام تصمیم در دوم ماه ژوئن (۱۳ خرداد) تا کنون به اقدامات تنبیهی علیه حزب‌الله لبنان دست زده‌اند.

به گفته منبع اطلاعاتی رویترز، ۱۷ یا ۱۸ لبنانی شیعه در ماه ژوئن از قطر اخراج شده‌اند. این در حالی‌ است که تحلیل‌گران منطقه که موضوع را پیگیری می‌کنند می‌گویند تعداد اخراج‌ها می‌تواند در امارات متحده عربی بیش‌تر بوده باشد.

سخنگوی شیعیان اخراج شده به رویترز خبر داده است که بین ۲۰ تا ۳۰ لبنانی شیعه تنها در ماه گذشته از عربستان سعودی اخراج شد‌ه‌اند.

این برخورد با شیعیان امر تازه‌ای در کشورهای خلیج فارس نیست اما میزان تبلیغات و خبرسازی درباره این موضوع امر جدیدی محسوب می‌شود. سال‌هاست که برخی کشورهای منطقه به سختی به شیعیان روادید می‌دهند.

به گفته سخنگوی شیعیان اخراجی، تنها در سال ۲۰۰۹ ، ۴۰۰ لبنانی از امارات متحده عربی اخراج شده‌اند. این فرد می‌گوید این رقم می‌تواند بیش‌تر از این باشد.

شیعیان معمولا به این دلیل که گفته می‌شود ایران در پی نفوذ در منطقه است با چنین مشکلاتی مواجه بوده‌اند. ایران اتهامات وارده را رد می‌کند.

مهاجرت لبنانی‌ها در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم و با کشف نفت در عربستان سعودی و کویت آغاز شد. آن‌ها در سال‌های ۱۹۸۰ به دیگر کشورها خصوصا به امارات متحده عربی مهاجرت کردند. بی‌ثباتی سیاسی و اقتصاد ضعیف در لبنان به مهاجرت متخصصان لبنانی منجر شده است که سالانه صدها میلیون دلار حاصل از درآمد خود را به لبنان وارد می‌کنند.

اعضای شورای همکاری خلیج فارس که از هم‌پیمانان آمریکاست، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر، کویت، عمان و بحرین هستند.
در پی تصمیم شش کشور خلیج فارس، شیعیان لبنانی مقیم این کشورها با خطر اخراج مواجه‌اند. این تصمیم به منظور تنبیه حزب‌الله لبنان برای دخالت در سوریه گرفته شده‌است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.