برنامه زاویه، تحریف رسانه‌ای و یک چینش نامطلوب!

علی الهی خراسانی

تقریبا همه کسانی که برنامه را دیده بودند اذعان داشتند که این چینش، تقابل روحانیت با هنر و موسیقی و حقوق شهروندی را القا می‌کرد. این چینش نیز سبب شد تفاوت اساسی دیدگاه بنده با بیان آقای رهدار درست فهمیده نشود…

یک- چهارشنبه شب در خدمت برنامه خوب و پربیننده زاویه بودم. مناظره ای زنده درباره موسیقی و پیامدهای اجتماعی آن در ایران. بعد از برنامه تقریبا همه دوستان و آشنایان رویکرد حد وسط و علمی بنده به موضوع را تأیید کردند. حتی از چند دهه هفتادی پرسیدم که چه برداشتی از صحبت‌های من داشتید گفتند: شما موافق برگزاری کنسرت در مشهد بودید اما در چهارچوبه و با ضوابط مشخص.
اما متأسفانه سایت خبر آنلاین به همین اندازه صداقت به خرج نداد و در سایت و کانال تلگرامی خود تحریف و خلاف‌گویی عجیبی را مرتکب شد. خبرآنلاین از قول بنده اینگونه منتشر کرد: «ما نمی خواهیم مشهد مانند شهرهای دیگر لاس وگاس شود.» !!! و گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی بسیاری همین نقل قول خبرآنلاین را منتشر کردند.
اما خبرگزاری مهر در کمال صداقت و اخلاق رسانه به درستی نظر بنده را -که به صراحت در برنامه گفتم- منعکس کرد: « الهی خراسانی با بیان اینکه میان شهر زیارتی از شهر غیرزیارتی تفکیک قائل می شویم، گفت : این تفکیک به معنای آن نیست که در شهر زیارتی حلال خدا اتفاق می افتد و در غیر زیارتی حرام خدا رخ می دهد زیرا این سکولاریسم فرهنگی می شود یعنی به دنبال آن نیستیم که مشهد واتیکان شود و شهرهای دیگر لاس وگاس، چراکه حلال خدا در تمام کره زمین حلال خداست.»  
کاملا روشن است که خبرآنلاین اخلاق رسانه‌ای را رعایت نکرده است و شاید قصد داشته حرف بنده را مصادره جریانی کند که با آن مخالف است! اگر ارادت پیشینی به خبرآنلاین نبود قطعا از این اشتباه فاحش یا شیطنت رسانه‌ای شکایت می‌کردم.
البته خبر سایت دین آنلاین در پخش برنامه زاویه نیز بی تقصیر نبود! از سردبیر سایت فخیمه دین آنلاین همیشه سپاسگزار بوده‌ام و هستم اما معرفی بنده به عنوان دبیر حلقه فقه حکومتی آیت‌الله علم الهدی ذهنیت‌سازی برای خواننده و بیننده است و کار شایسته‌ای نبود! بنده در دوره‌ای چنین مسئولیتی داشتم و این حلقه را ایجاد کردم به دلایلی و با شرایطی که البته پرثمر بود اما قرار نبود که به عنوان سخنگوی آیت‌الله علم الهدی در برنامه حضور پیدا کنم! من نظر خودم را بیان داشتم و ممکن است با دیدگاه ایشان همخوانی داشته باشد و یا اصلا نداشته باشد. مهم آن بود که دیدگاه حدوسط خود را بیان کنم.
البته خبرگزاری مهر نیز اشتباهی مرتکب شده است: «در شهر زیارتی تمام جلوه های هنری باید رعایت شود ما مخالف برگزاری کنسرت در مشهد نیستیم اما باید معطوف به مفاهیم زیارت باشد چراکه در یک کنسرت طراحی لباس خواننده، شعر، موسیقی، محتوا، طراحی صحنه و مخاطبان می تواند عامل ابتذال باشد.»
بنده به هیچ وجه نگفتم عامل ابتذال می‌تواند باشد بلکه گفتم این امور نیز باید لحاظ شود و مؤلفه‌های زیادی در برگزاری کنسرت است….

دو- چینش دو روحانی کنار هم در برابر دو غیر روحانی بسیار غیر حرفه‌ای و نادرست بود. از مجری فهیم و تهیه کننده عزیز برنامه حقیقتا قدردانی می‌کنم اما اصرار بنده برای جابجایی پشت میز فایده ‌ای نداشت. تقریبا همه کسانی که برنامه را دیده بودند اذعان داشتند که این چینش، تقابل روحانیت با هنر و موسیقی و حقوق شهروندی را القا می‌کرد. این چینش نیز سبب شد تفاوت اساسی دیدگاه بنده با بیان آقای رهدار درست فهمیده نشود…

سه- تمام سخن بنده همین است که خبرگزاری مهر نقل کرده است:
«این پژوهشگر فقه اجتماعی با بیان اینکه در سیاستگذاری های فرهنگی باید مولفه های منطقه ای و بومی را در نظر بگیرید ، تصریح کرد: زمانی که کنسرت بناست در شهر زیارتی مشهد برگزار شود مولفه هایش فرق می کند یعنی مجوزی که برای کنسرت می دهیم باید فرق کند که برای شهر مشهد صادر می شود یا مکان دیگری و دلیل آن حفاظت هویت های شهر است.
وی ادامه داد: در شهر زیارتی تمام جلوه های هنری باید رعایت شود ما مخالف برگزاری کنسرت در مشهد نیستیم اما باید معطوف به مفاهیم زیارت باشد.»
بار دیگر از دکتر صلواتی و تهیه کننده پرتلاش برنامه زاویه جناب آقای حائری و اعضای اتاق فکر برنامه زاویه که این فرصت را به بنده دادند تا دیدگاه خود را بیان کنم بسیار سپاسگزارم.

مطالب مرتبط
منتشرشده: 4
 1. نسترن

  دین آنلاین وبلاگ شخصی است که نویسندگان آن هر کجا گاف دادند یا بد فهمیده شدند بیایند اینجا خود را توجیه و رفع و رجوع کنند؟ طراز سایت را بالا نگه دارید و همین یک چراغ کم سویی که روشن است را پاس دارید و تبدیل به وبلاگ دفاعیات و ترویج شخصی افراد نکنید.

 2. ابوالمعانی

  در نوع قرائت امثال شما وهمچنین طالبان وقشریون دیگر حجیت ظاهر تنها وتنها مترومیزان فهم ازاسلام است دراین طرز تفکر موسیقی هنر وحتی شعر وعرفان شبهناک وچیزهای مزاحم وباعث رخنه دردین است منتهی برای عقب نیفتادن ازقافله حضرات هیچ وقت حرمتش راعلنی اعلام نمی کنند

  1. امید

   برو تاریخ هنر اسلامی رو بخون! بی سوادی بد دردی است…

  2. اخفش

   ابوالمعانی لطفا اول ببین برنامه درباره چی بوده کدام کارشناس طرفدار چه موضوعی بوده اونوقت بیا اظهار نظر کن

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.