رئیس حقوق بشر در سازمان ملل ترامپ را با داعش مقایسه می‌کند

رئیس حقوق بشر سازمان ملل در روز دوشنبه دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواه ریاست جمهوری ایالات متّحده را به انتشار «تعصّبات توهین‌آمیزِ نژادی و دینی» متّهم کرد و نسبت به ظهور یک سیاست پوپولیستی که ممکن است به خشونت بیانجامد هشدار داد.

به گزارش سرویس ترجمه دین آنلاین به  نقل از هافینگتن پست، زید رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، در «کنفرانس امنیت و عدالت» اظهار داشت که مخاطب سخنان او خیرت ویلدرس (Geert Wilders)، رهبر حزب راست افراطی هلند و دیگر پوپولیست‌ها، عوام‌فریبان و سیاسیون خیال‌پرداز هستند.
او از ترامپ، نایجل فاراژ (Nigel Farage) در بریتانیا و مارین لو پن (Marine La Pen) در فرانسه و چند نفر دیگر اسم برد و همگی را متّهم به استفاده از همان تاکتیک «هراس‌افکنی» کرد که دولت اسلامی داعش نیز به آن متوسّل می‌شود.
وی بیان داشت: "اشتباه نکنید، مسلّماً من عملکرد عوام‌فریبان ملّی‌گرا را با اقدامات داعش یکی نمی‌کنم. اما پروپاگاندای داعش نیز به لحاظ نحوۀ ارتباط برقرار کردن، ساده‌انگاری، گفتن بخشی از حقایق و پنهان کردن بخش دیگر، همانند پوپولیست‌ها عمل می‌کند."
"شاید تاریخ به آقای ویلدرس و همنوعانش آموخته است که بیگانه‌هراسی و تعصّب را می‌توان به عنوان سلاح قدرتمند و تأثیرگذاری مورد استفاده قرار داد." او هشدار داد "با متوسّل شدن به خشونت، فضا تیره و تار خواهد شد و احتمال بروز خشونت افزایش خواهد یافت."
زید وعدۀ انتخاباتیِ ویلدرس را مبنی بر ممنوع کردن کتاب قران و ورود مهاجران مسلمان «مضحک» خواند.
ویلدرس مسئول اصلی نظرسنجی‌های پیش از انتخابات مجلس در مارس 2017 در هلند است. یکی از وعده‌های کمپین وی، بستن مرز این کشور به روی مهاجرین مسلمان، تعطیل کردن مساجد و ممنوع کردن قران است. او همچنین خواستار ترک اتحادیۀ اروپا است.
مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.