مطمئنم بهشت بر ما حرام می‌شد

شرق در شماره امروز از گروه یهودی «انتقام‌جویان» نوشته و در یادداشتی، شادی را وجه مشترک بیشتر ادیان دانسته است.

مطمئنم بهشت بر ما حرام می‌شد
شرق در صفحه 20 یادداشت «در جهنم به جست‌وجوی بهشت» را به چاپ رسانده و از گروه «انتقام‌جویان» که از گروه مقاومت یهودیان در دوران جنگ جهانی دوم تشکیل شده بود، سخن گفته است.
 
در بخشی از این نوشتار آمده است: «جوزف هرمتص»، پیرمرد ۹۱ساله یهودی که سن‌وسالش اجازه نمی‌دهد متوجه شوید روزگاری، سرکرده گروه «انتقام‌جویان» بوده است، می گوید: «ما به آمریکا آمده بودیم. آن زمان اسرائیل تازه اعلام موجودیت کرده بود، اما ما نمی‌توانستیم به آنجا برگردیم بدون اینکه هیچ کاری بکنیم. باید عدالت را اجرا می‌کردیم. ما اصلا نمی‌فهمیدیم که چرا نباید انتقام بگیریم. فقط یک جمله می‌گفتیم: بکشید! آلمانی‌ها را بکشید! هرچقدر که برایتان امکان دارد بکشید!» برای محقق‌کردن این هدف، طرح‌های متفاوتی ریخته شد.»
 
این یادداشت در بیان اهداف یکی از خشن‌ترین گروه‌های یهودی که به‌دنبال انتقام‌گرفتن از نازی‌ها به‌خاطر کشتار یهودیان در جنگ جهانی دوم بودند، نوشته است: «انتقام‌جویان در سال ۱۹۴۶ نازی‌هایی را که در یک کمپ اسرای جنگی محبوس بودند، با آرسنیک مسموم کردند، اما از بین دوهزارو ٢٠٠ نازی مسموم‌شده، هیچ‌کس نمرد….  پس از اجرای این نقشه، انتقام‌جویان به‌سرعت از آمریکا خارج و به اروپا رفتند. آنها سال‌ها تحت‌تعقیب بودند تا اینکه یکی‌یکی به‌علت پیری زندگی را وداع گفتند. تنها باقیمانده این گروه هرمتص است که در ۹۰سالگی به تل‌آویو برگشت و در آنجا زندگی می‌کند. او می‌گوید: «مطمئنم بدون این کار بهشت بر ما حرام می‌شد!»
 
 
 
ظهور وجه مشترک شادی
روزنامه شرق در صفحه 1 یادداشت «شادی، دین و سیاست» به قلم وحید معتمدنژاد، فعال فرهنگی را به چاپ رسانده و با تاکید بر ریشه داشتن نسبت بین دین و شادی ریشه در احادیث، از اشتراک اکثر ادیان در بیان نیاز انسان به شادی گفته و نوشته است: «امروزه شادی با نگاهی متفاوت و در سایر ادیان از جمله رهبران بودایی، به معنای نشاط و فرحناک‌بودن است. دالایی‌لاما، این واژه زیبا را با روایتی جدید و بیانی زیبا به صحنه آورد. او که رهبر بوداییان تبت است، براساس آموزه‌ها و تعالیم معنوی بودا، مفهوم شادمانه‌زیستن و باشگاه خنده را به عنوان امری معنوی که حتما می‌تواند هدف زندگی باشد، پیش‌روی بشریت قرار داد.»

نگارنده با نقل بخشی از اوستا، از عاقبت شادی بی‌پایان برای اشوان یا نیکوکاران و بدی و ناراحتی و زجر برای بدکاران سخن گفته و در مقابل از تاکید مسیحیت و برخی از گروه‌های مذهبی اسلام بر رنج یاد کرده است.
 
او معتقد است «آنچه از این منظر عاید می‌شود، وجه مشترک «شادی» است که پیروان ادیان به باورها و گونه‌های مختلف، در بروز احساس و امیال از خود نشان داده و تقریبا در تاریخ این ادیان به عنوان شیوه «خود ابرازی احساسی و شادی» در بین آنان رواج دارد و این امر کاملا با بطن زندگی آنان عجین شده و تقریبا جداناشدنی است و هرگونه تخطی از آن، در شکل زندگی آنان نتیجه معکوس دارد.»
 
 
 دیگر عناوین برگزیده «شرق» امروز:
 تضاد فمینیسم با اصل خلقت / حجت الاسلام علم‌الهدی: تساوی بین زن و مرد از دیدگاه دشمنان اسلام به عنوان دستاویز مد نظر بوده. از نگاه فمینیسم که از تفکرات غربی سرچشمه گرفته، زن و مرد ازلحاظ ساختار جسمی و فعالیت یکی بوده و این نظریه با اصل خلقت تکوینی و واقعی متضاد است.
 
 
راهکار برای حل مشکل بی‌کاری در کشور / آیت‌الله سبحانی: آقای روحانی اگر بخواهد برای ٧۵ میلیون جمعیت شغل ایجاد کند امکان‌پذیر نیست؛ نیاز است در جامعه شغل‌ها به جنس مؤنث و مذکر تقسیم شوند یعنی شغل‌های مناسب با جنس مؤنث در اختیار خانم‌ها و شغل‌های مناسب با جنس مذکر در اختیار آقایان قرار گیرد.
 
 
نقوی‌حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:  در جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با سازمان اطلاعات سپاه، مواردی درباره چگونگی نفوذ در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، نظامی و حتی مذهبی مطرح شد. حتی تصاویری هم از برخی افراد که در سیستم‌های مذهبی نفوذ کرده بودند نمایش داده شد.
 
 
نماینده ولی‌فقیه در سپاه: حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در مجموعه سپاه مسئولیت سنگینی را در هدایت افکار پاسداران در حفظ و حراست از دستاوردهای انقلاب، مصالح نظام و نیز پیروی از فرامین مقام عظمای ولایت و توجه به منویات و دغدغه‌های معظم‌له برعهده دارد./ امروز دشمن عمق استراتژیک ما را هدف قرار داده و درصدد واردکردن خدشه به اقتدار جمهوری اسلامی ایران در دفاع و پشتیبانی از جبهه مقاومت اسلامی در سوریه، فلسطین، عراق، لبنان، غزه و یمن است.
 

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.