جمال شورجه: ای کاش فرهادی فیلم‌نامه‌ای درباره جهان اسلام نوشته بود

شرق در این شماره از نظر یک فعال هنری درباره موفقیت فیلم اصغر فرهادی در جشنواره کن نوشته و توصیه های سردار قاسم سلیمانی برای حوزه های علمیه را منعکس ساخته است.

جمال شورجه: ای کاش فرهادی فیلم‌نامه‌ای درباره جهان اسلام نوشته بود
شرق در صفحه 14 گفتگوی خبرنگار خود با جمال شورجه درباره موفقیت سینمای ایران در «کن» را منتشر ساخته و زیر عنوان «کاش فرهادی به مسائل جهان اسلام می‌پرداخت» آورده است: «متأسفانه فیلم آقای فرهادی را ندید‌ه ام…. البته فیلم‌نامه آن را مدت‌ها قبل در وزارت ارشاد خوانده بودم. می‌توانم بگویم این فیلم‌نامه از بهترین آثار آقای فرهادی است؛ اما درعین‌حال رویکرد تلخ و گزنده‌ای داشت و به مشکلات زنان پرداخته بود که در جامعه ما دچار خفقان هستند و به آنها ظلم می‌شود. چنین رویکرد‌هایی در فیلم‌نامه بود؛ خانواده‌ای که در حال فروپاشی است و از این جهت رویکرد مناسبی نداشت.»
 
او در این گفتگو به تمایل قلبی خود اشاره کرده و گفته است: «ای کاش آقای فرهادی فیلم‌نامه‌ای نوشته بود که می‌توانست موضوعات حال حاضر جهان اسلام را به تصویر بکشد و چنین مسائلی را بازتاب دهد. پرداختن به مضامین خودساخته یا خودپرداخته است یا مضامینی که شاید معدود مصادیقی در جامعه ما داشته باشد و عمومیت ندارد، به نظرم نمی‌تواند برای کشور ما افتخارآفرین باشد.»
 
 

 
سرلشکر قاسم سلیمانی: حوزه های علمیه باید بیدارتر باشند
روزنامه شرق در صفحه 6 گزارشی از سخنرانی سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه در همایش «حوزه انقلابی، بیم‌ها و امیدها» در سالن اجلاس مدرسه علمیه دارالشفای قم را منتشر ساخته و با انقلابی توصیف کردن حوزه‌های علمیه شیعه، حوزه علمیه قم را سرآمد آنان توصیف نموده است.
 
او اقدام شهدای مدافع حرم را مصداق بارز عمل انقلابی دانست و گفت: «شهدای مدافع حرم برای دفاع از اسلام در سوریه حضور یافتند؛ چراکه به درک و فهم حقیقی رسیده‌اند و در مسیر دفاع از اسلام ناب و با تکیه بر بصیرتی که دارند، در حلب و خان‌طومان به درجه رفیع شهادت نائل می‌شوند».

او با تاکید بر لزوم بیدارتر بودن حوزه علمیه در شرایط خاص ملی و مذهبی کشور، افزوده است: «حوزه‌های علمیه در بیداری انقلابی نقش مهم و تأثیرگذاری دارند و باید حضوری جدی در صحنه داشته باشند.»
 
 
 
دیگر عناوین صفحه «اندیشه»:

«به‌سوی یک قانون اساسی جدید»؛ گفتگوی پایگاه «ورسو» با «فردریک لوردون»، اقتصاددان فرانسوی درباره خیزش شبانه در فرانسه در اعتراض به عملکرد مسئولان آن کشور/ ‌با ترجمه رحمان بوذری

«ساختن جنبشی گشوده در میادین فرانسه»؛ گفتگوی مجله «روآر» با یکی از فعالان شب‌خیزان در فرانسه/ ‌با ترجمه سهند ستاری

یادداشت «شجاعت جنبش شبانه»؛ از پایگاه «ورسو» / ‌با ترجمه فرید دبیرمقدم

گزارش «شب‌خیزان و خاموشی رسانه‌ها» به قلم «گابریل راکهیل» به نقل از  counterpunch.org ‌با ترجمه رحمان بوذری

 
 

شرق در این شماره از نظر یک فعال هنری درباره موفقیت فیلم اصغر فرهادی در جشنواره کن نوشته و توصیه های سردار قاسم سلیمانی برای حوزه های علمیه را منعکس ساخته است.مرور مطبوعات/ ‌‌سه‌شنبه‌ 4 خـرداد / روزنامه شرق

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.