روایت آیت‌الله بطحایی از محافل شبانه نوشابه و منقل بهایی ها

شرق در اولین روز هفته از دیدار فائزه هاشمی با همبند سابق بهایی خود نوشته و در کنار انعکاس نظر مراجع درباره حج سال جاری، دلخوری احمد علم الهدی از برخی مسئولین اجرایی را منعکس ساخته است.

روایت آیت‌الله بطحایی از محافل شبانه نوشابه و منقل بهایی ها
روزنامه شرق در صفحه 2 واکنش آیت‌الله بطحایی به دیدار فائزه هاشمی با یک زندانی بهایی را با عنوان «اشتباه است، اشتباه است، اشتباه» منعکس ساخته و از قول او، بهائیت را دست پرورده انگلستان برای خارج کردن تشیع از شکل اصلی خود دانسته است.

این منتخب مجلس خبرگان رهبری که مدعی است در جلسات و محافل شبانه این فرقه، اذهان مردم با شعبده‌ها اشغال شده و از «نقد بودن بهشت و جهنم در بهاییت» در مقابل «بهشت و جهنم نسیه آخوند‌ها» سخن گفته می شود، افزوده است: «اعضای فرقه بهائیت در این محافل خود نوشابه‌ها، چای یا غیر آن را مورد استفاده قرار می‌دهند و حالت بنگ به آنها دست می‌دهد. آنها منقلی را پر از زغال افروخته می‌کنند و از نظر آنها شکاف‌هایی که در این زغال‌هاست، آنها متقابلا منظره‌ای از سیب و گل و گیاه را در این منقل ادعا دارند که مدعی هستند بهشت است.»
 
آیت‌الله بطحایی در پاسخ به سوالی درباره حکم شرعی دیدارکننده با یکی از اعضای ارشد فرقه بهاییت، ارتباط دوستانه‌ با آنان را خیانت به کشور، اسلام و انقلاب توصیف کرده و افزوده است: «این کار بی‌تعارف کار اشتباهی است….خانواده ای مذهبی(هاشمی) که تز ضدبهائیت دارند، نمی‌توانند با بهائیت کنار بیایند. اما اگر حتی به‌واسطه دلجویی نیز ایشان به دیدار این فرد بهائی رفته باشد، کار غلط و نادرستی است…. اشتباهاتی که متأسفانه این بانو (فائزه هاشمی) مرتکب شده، به پدرش نیز لطمه وارد می کند و اشتباه است، اشتباه است، اشتباه.»
 
 
 
مراجع عظام تقلید: حج امسال بر ایرانیان واجب نیست
شرق در صفحه 17 از پاسخ مراجع قم به وزیر ارشاد درمورد حج سال جاری نوشته و سخنان آیت‌الله مکارم‌شیرازی در این باره را شفاف‌تر از سایر مراجع توصیف کرده است.  
 
آیت‌الله مکارم‌شیرازی با تاکید بر اینکه «باید فکر حج امسال را از سر بیرون کرد» خواستار حجی عزتمندانه شده و گفته است: «عربستان خود را مالک حرمین شریفین می‌داند و می‌خواهد انتقام یمن و سوریه و عراق و… را در حج بگیرد و درحال‌حاضر به دنبال برخورد سیاسی و انتقامی هستند، چنین حجی نه با رضایت خدا همراه است و نه با رضایت بندگان خدا.»
 
این مرجع تقلید همچنین با اشاره به اقدام برخی هموطنان برای حضور در حج امسال بوسیله کشورهای منطقه، گفته است: «نباید برخی زائران با ذلت بخواهند از طریق کشورهای دیگر به حج بروند، زیرا عزت آنها حفظ نخواهد شد.»
 
این گزارش از قول مراجع دیگر ازجمله آیات عظام نوری‌همدانی، جوادی‌آملی و سبحانی نیز بر  عدم وجوب حج در شرایط حاضر تصریح کرده است.
 
 
 
سیدحسن خمینی: سینماست از بزرگ‌ترین ابزارهای ایجاد اخلاق‌گرایی در جامعه است/ با توسعه خیال، جامعه‌ای اخلاقی‌تر خواهیم داشت
شرق در صفحه 19 به انعکاس سخنان حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی در دیدار فیلم‌سازان و برگزارکنندگان جشنواره فیلم روح‌الله پرداخته و در سخنانی به موضوع رابطه میان «تخیل» و «توهم» با امر اخلاق پرداخته است.
 

او با اشاره به نظر  بزرگان اخلاق که توهم را علت بی‌اخلاقی دانسته اند، تخیل را از مهم‌ترین امور رهنمون کننده انسان به زیست اخلاقی توصیف کرده و افزوده است: «اگر خیال را توسعه دهیم، جامعه‌ای نرم‌تر و اخلاقی‌تر خواهیم داشت؛ از همین رو از بزرگ‌ترین ابزارهایی که می‌تواند اخلاق‌گرایی را در جامعه ایجاد کند، سینماست.»
 
یادگار امام با بیان اینکه توهم به این معناست که انسان خود را مرکز هستی قلمداد کند، گفت: «همه امور ما حول این وهم می‌چرخد که خود را مرکز تاریخ و هستی می‌دانیم، بنابراین حرفی می‌زنیم و مقاله‌ای می‌نویسیم اما نمی‌دانیم سخن ما چه تلخی و مصیبتی به دیگران می‌رساند، ولی اگر خودمان جای آنان بودیم، صدای فریادمان بلند می‌شد.»
 
 
 
پاسخ مطهری به آیت الله جنتی/ دلخوری آیت الله علم الهدی از برخی مسئولان اجرائی؛ چرا با فحاشان به یک عالم دینی برخورد نمی‌شود؟
این روزنامه در صفحه 1 دومین نامه علی مطهری به آیت الله جنتی درباره ابطال آرای مینو خالقی، منتخب سوم اصفهان را منعکس ساخته و در بخشی از آن، با مفروض گرفتن حق شورای نگهبان در رد صلاحیت یک نماینده منتخب، از ماده قانونی ای که مورد استناد شورای نگهبان قرار گرفته، پرسیده است.
 
نماینده مردم تهران در مجلس، با احتمال استناد شورای نگهبان به ماده ٢٨ قانون انتخابات که به شرط اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام جمهوری اسلامی اشاره دارد، از دبیر آن شورا پرسیده است که «آیا با چند عکس مشکوک می‌توان عدم اعتقاد و التزام عملی یک فرد به اسلام و نظام جمهوری اسلامی را احراز کرد؟»
 
این گزارش با اشاره به سخنان آیت الله هاشمی رفسنجانی و دکتر حسن روحانی درباره غیرقابل قبول بودن اقدام شورای نگهبان، از دستگیری مدیر کانال  تلگرامی «قیچی» به اتهام انتشار عکس‌های منتسب به خالقی خبر داده و از نزدیکی او با محمود احمدی‌نژاد نوشته است.
 

این روزنامه همچنین به نقل برخی از واکنش ها به این بازداشت پرداخته و از قول احمد علم‌الهدی، امام‌جمعه مشهد آورده است: «من از برخی مسئولان اجرائی نظام‌ گله‌مندم. اگر امنیت اخلاقی کشور اقتضا می‌کند – که حتما هم اقتضا می‌کند- آقایی که یک عکس نا‌هنجار از یک کاندیدای مجلس را در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده بود شناسایی و به عقوبت برسانند، آن‌وقت چرا با کسانی که به یک عالم دینی نه‌تنها در فضای مجازی که در فضای حقیقی و در یکی از دانشگاه‌های کشور فحش دادند و تخریب کردند، برخورد نمی‌شود؟».
 
شرق در خاتمه با بازنشر سخن محمدرضا عارف، منتخب اول مردم تهران در واکنش به موضوع مینو خالقی، از قول وی، به تقبیح انجام کارهای خلاف شرع به نام دین پرداخته و نوشته است: «کاش این کار را به اسم دین و ارزش‌ها انجام نمی‌دادند و می‌گفتند اکنون که قدرت در اختیار ماست، از هر سند جعلی استفاده می‌کنیم تا رقیب خود را حذف کنیم».
 
 
 
حزب «النهضه» و جداکردن راه سیاست و ارشاد
روزنامه شرق در صفحه8 گزارش پایگاه «الجزیره» درباره «مسیر جدید حزب «النهضه» تونس» را به چاپ رسانده و با اشاره به تصمیم شورای رهبری این جنبش برای جداکردن فعالیت‌های سیاسی از فعالیت‌های مذهبی و ارشادی، از سخنان چندباره «راشد الغنوشی»، رهبر این جریان درباره تغییر شیوه‌های «قطب» به دست «النهضه» و نزدیکی به روش حزب «عدالت و توسعه» در ترکیه روایت کرده است.
 
در ادامه این گزارش، از قول «فتحی العیادی»، رئیس شورای رهبری این جنبش نیز، دورشدن النهضه از افکار اسلامی رد شده اما از قول «رفیق عبدالسلام»، وزیر خارجه سابق این کشور، تصمیم به جداکردن بخش سیاسی از بخش اعتقادی، نشانگر یکی از مراحل ترقی دانسته شده است.
 
الجزیره در ادامه نظر «محمد‌بن‌المختار الشنقیطی»، استاد اخلاق سیاسی و ادیان تطبیقی در دانشکده مطالعات اسلامی دانشگاه «حمد‌بن‌خلیفه» در این باره را مهم دانسته و آورده است: «منطق سیاست با منطق ارشادی- اعتقادی تفاوت دارد، وقتی احزاب اسلام‌گرا این دو را در هم می‌آمیزند تا هم فعالیت سیاسی کند و هم کار اعتقادی، به هر دو آسیب می‌رسانند.»
 
 
 
جنایات اسراییل هم سنخ حق تاریخی قوم یهود برای زیستن نیست
شرق در صفحه 9 یادداشت اردشیر زارعی‌قنواتی با عنوان «نتانیاهو یک نژادپرست یهودی است» را به چاپ رسانده و با اشاره به اثبات سیستماتیک بودن کشتار یهودیان توسط آلمان نازی و جبران ننگ آن با همراهی برای تشکیل دولت در سرزمین مقدس یهودیان نوشته است: «قربانیانی که از کشتار در اروپا جان به‌در برده بودند، تحت‌تأثیر جنبش «صهیونیسم» وقتی پایشان به سرزمین مقدس رسید، به کینه عذابی که کشیده بودند، خود با مردمان فلسطینی همان کاری را کردند که بی‌شباهت به داستان هولوکاست نبود.»
 
نگارنده با پرداختن به سخنان اخیر سرلشکر «یائیر گولان»، معاون ستاد مشترک ارتش اسرائیل که به زنگ خطری برای تشدید نژادپرستی یهودی اشاره کرده، اختلاف مبنایی در جامعه اسرائیلی و رهبران رژیم تل‌آویو را نشانه ‌خوبی از عدم سنخیت جنایات انجام‌گرفته با حق تاریخی قوم یهود برای زیست در شرایط صلح‌آمیز دانسته است.
 
 
 
دیگر عناوین برگزیده «شرق» امروز:
 
آیت‌الله جنتی: افرادی در تلاش برای برقراری رابطه دوستی با شیاطین هستند؛ این افراد دشمن‌شناس نبوده و به بلوغ سیاسی و ایمان نرسیده‌اند. در داخل کشور هم شیاطینی وجود دارند که مقام معظم رهبری با رهنمودهای حکیمانه خود شر آنها را به خود بازگردانده‌اند.
 
 
میترا حجار»، بازیگر: تفکیک جنسیتی نتیجه عکس داده است/ اگر اجازه دهند خانم‌ها هم مثل آقایان وارد استادیوم‌ها شوند، وقتی این خانم‌ها و آقایان که جوانان این کشور و تربیت‌کننده نسل بعدی هستند، از حرف‌های ردوبدل‌شده، آزرده شوند، حتما سعی می‌کنند در پرورش فرزندانشان به این مسئله واکنش نشان دهند و درنتیجه با این تأثیر مثبت، فرهنگ به‌مرور تغییر خواهد کرد.

شرق در اولین روز هفته از دیدار فائزه هاشمی با همبند سابق بهایی خود نوشته و در کنار انعکاس نظر مراجع درباره حج سال جاری، دلخوری احمد علم الهدی از برخی مسئولین اجرایی را منعکس ساخته است.مرور مطبوعات/ ‌شنبه‌ 25 اردیبهشت / روزنامه شرق

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.