می‌خواهند بخورند و ببرند و نهایتا به دامن استکبار بریزند

شرق در اولین روز هفته از دلیل گرایش مردم آمریکا به ترامپ نوشته و در کنار گزارش اختتامیه اجلاس سران سازمان همکاری‌های اسلامی، به سخنان این هفته آیات یزدی، جنتی، علم‌الهدی و مصباح یزدی پرداخته است.

دیوانگی‌های یک ‌میلیاردر آمریکایی و جاهلان جامعه غرب
روزنامه شرق در صفحه 9 گزارش سمیرا فرخ‌منش با عنوان «دیوانگی‌های یک ‌میلیاردر» را به چاپ رسانده و «ترامپیسم» را خطری همیشگی برای جاهلان جامعه غرب دانسته است.
 
او با تصریح بر اینکه فریادهای تشویق‌آمیز مردم در سخنرانی‌های ترامپ، نه به شخص او بلکه برای حمایت از اندیشه افراط‌گرایانه او است، پرسیده است که آیا «لیبرالیسم موردنظر جامعه کنونی غرب که کانون خود را غالبا توسط تئوریسین‌های آمریکایی بازتولید می‌کند، همان وعده‌هایی را می‌دهد که ترامپ می‌دهد؟»
 
نگارنده معتقد است حمایت بخشی از ساکنان آمریکای شمالی از ترامپ به خاطر توجه او به ادعاهای خشونت‌طلب و خاص آمریکایی‌شان بوده و نوشته است: «ترامپ با رؤیایی متفاوت به میدان آمد؛ مردی که تا پیش از این به برگزاری مسابقات ملکه زیبایی علاقه داشت، ناگهان با شعار بازگرداندن عظمت ازدست‌رفته آمریکا، مشت‌های خود را گره کرد و پرخاشگرانه اخراج مسلمانان و کشیدن دیوار میان مکزیک و آمریکا را وعده داد.  با این سخنرانی‌ها، آنچه که در مرحله نخست به چالش کشیده می‌شد، اندیشه لیبرالی بود که بیدارتر، اما آرام‌تر از تفکرات خفته محافظه‌کارانه قرار داشت….»
 
این گزارش در بخشی دیگر، ترامپ را نماینده طبقه متوسطی توصیف کرده که آمریکای امروز را نمی‌خواهد و بر این نظر است که اسلام‌هراسی، مخالفت با رابطه‌های اقتصادی با کشورهای آسیایی، مقابله با ایران و تأکید بر «اصالت خاص آمریکایی» می‌تواند راهگشای مشکلات امروز آمریکا باشد.
 
 

 نامزد یهودی و شکست بت‌واره صهیونیست‌ها
روزنامه شرق در صفحه 1 یادداشت «تابوشِکَنی» به قلم هارون یشایایی را به چاپ رسانده و بر این باور است که در رقابت‌های انتخاباتی آمریکا تا اینجای کار، «بت‌واره»ی تقدس فکر و عمل صهیونیست‌ها و دولت‌های اسرائیل و طرفداران آنها توسط یک یهودی مشهور و شناخته‌شده شکسته شده است.
 
نگارنده که معتقد به صف کشی لابی یهودیان ثروتمند(ایپک) پشت‌سر مرتجع‌ترین داوطلب ریاست‌جمهوری آمریکا است، از قول «برنی سندرز» یکی از کاندیداهای حزب دموکرات، آورده است: «شما نمی‌توانید حقایق را کتمان کنید؛ عده زیادی از فلسطینی‌ها کشته شده‌اند و آنهایی که مانده‌اند در فقر و بیکاری زندگی می‌کنند؛ در چنین شرایطی نمی‌توان فقط به مسائل اسرائیل فکر کرد. من فکر می‌کنم هیچ‌وقت نمی‌توانیم شاهد صلح باشیم مگر آنکه با فلسطینی‌ها با عزت و احترام رفتار کنیم.»
 

یشایایی با اشاره به بخشی از نوشته آلبرت انیشتین، فیزیک‌دان بزرگ یهودی در کتاب زندگی خود با این مضمون که «من توافق با اعراب را براساس یک زندگی مسالمت‌آمیز به ایجاد یک کشور یهودی ترجیح می‌دهم، ملاحظات عملی به کنار؛ زیانی که یهودیت به‌ویژه به واسطه گسترش و تکامل ناسیونالیستی تنگ‌نظرانه در درون یک کشور یهودی در بر دارد، مرا سخت هراسان می‌سازد»، خبر از بایکوت سندرز توسط  صهیونیست‌ها داده و یادآور شده است که موضع‌گیری این نامزد یهودی نیز از این زاویه، اهمیت ویژه‌ای خواهد داشت.

می‌خواهند بخورند و ببرند و نهایتا به دامن استکبار بریزند/ آمریکا نور چشمی‌ها را می‌خرد/یار امام یک نفر بیشتر نیست/ دنیاگرایی یکی از عوامل تغییر خدمتگزاران در سنین پیری است
شرق در صفحه 6 در گزارشی با عنوان «آخر هفته با ۴ آیت‌الله»، به انعکاس جدیدترین سخنان آیت‌الله مصباح‌یزدی، جنتی، علم‌الهدی و یزدی پرداخته است.
 
سایت انتخاب سخنان آیت‌الله علم‌الهدی در مراسم سالگرد آیت‌الله روحانی را منتشر نموده و از قول او نوشته است: «اگر جریانات سیاسی در انتخابات سعی در حذف رجال برجسته ولایی و دینی دارند، همان نقشه بنی‌عباس را ادامه می‌دهند، این جریان سیاسی فرصت‌طلبی که دست در دست استکبار دارند، باید بدانند اگرچه ممکن است این انقلاب دچار فرازونشیب شود، اما مردم بصیرت دینی دارند، چشم مردم از قرآن است و هرگز خاموشی ندارد؛ مردم بدانند هیچ رقابت قدرتی وجود ندارد، بلکه تنها با رقابت سیاسی مواجه هستیم».
 

این روزنامه با نقل اشاره او به ماجرای امام‌حسین(ع) و یزید، جریان  سیاسی پیروز در انتخابات را دارای منطق بداخلاقی دانسته و مدعی شده که وقتی آنان به قدرت برسند، «می‌خواهند بخورند و ببرند و نهایتا به دامن استکبار بریزند.»

نفوذ آمریکا از طریق پسر به پدر
شرق در انعکاس سخنان دیروز آیت‌الله احمد جنتی به‌عنوان خطیب نمازجمعه تهران نیز نوشته است: «رهبر معظم انقلاب چند مرتبه فرمودند افرادی در فکر نفوذ هستند و نفوذ کرده و می‌کنند، باید این خط را تشخیص دهیم. وقتی بنا شد نور چشمی‌های مقامات بالا، پسر و دخترها در اروپا، آمریکا و انگلستان تحصیل کنند، از طریق آن آمریکا در اینجا نفوذ می‌کند و می‌گوید به پدرت این را بگو و به آنان پول و امتیاز می‌دهد و آنان را می‌خرد».
 
این روزنامه همچنین به نقل از آیت‌الله یزدی، رئیس مجلس خبرگان در همایش بزرگ ولایت‌مداران در مسجد امام حسن عسکری(ع) منطقه پردیسان قم نوشته است: «اگر امروز به شما گفتند یار امام خوش آمد؛ نباید گول بخورید، یار واقعی امام کسی است که امروز در سوریه از حرم اهل‌بیت (ع) دفاع می‌کند و کسی است که با تمام وجود در حال اداره‌کردن جامعه اسلامی است و او یک نفر بیشتر نیست».

جوانانی که با تلفن همراه شبهه‌دار شدند
شرق سخنان آیت‌الله مصباح‌یزدی را نیز به نقل از انتخاب منتشر کرده و نوشته است: «باید بررسی کرد چگونه کسانی که خدمت کرده‌اند سر پیری تغییر پیدا می‌کنند، یکی از عواملی که انسان را به این شکل تغییر می‌دهد دنیاگرایی است؛ یعنی لذات دنیوی چشم و گوش انسان را پر می‌کند، ازهمین‌رو چنین افرادی یا سخنان گذشته خود را فراموش یا تکذیب می‌کنند.»

او در ادامه گفته است: «از زمان خلقت حضرت آدم تاکنون هیچ زمانی همانند امروز شرایط و ابزار برای شبهه‌پراکنی و تضعیف افکار مردم فراهم نبوده است، بسیاری از جوانان با ابزارهایی همانند تلفن همراه گرفتار شبهات شده و دشمن آنها را هدف قرار می‌دهد».
 
 
 
اجلاس سران کشورهای اسلامی، بدون همکاری/ عربستان در قاب سازمان همکاری‌ اسلامی
این روزنامه در صفحه 7 زیر عنوان «عدم قرائت بیانیه موفقیت ایران بود» یادداشت صمد قائم‌پناه، کارشناس امور خاورمیانه را به چاپ رسانده و به علل نتیجه‌ حاصله از اجلاس سران سازمان همکاری‌ اسلامی برای ایران اشاره نموده است.
 
او معتقد است «نفوذ عربستان و تلاش او برای اعتمادسازی در کشورهای سنی منطقه»، «نفوذ کشورهای فرامنطقه‌ای از جمله اسرائیل و آمریکا در مسائل منطقه» و «سیاست‌های کشورمان در منطقه و کاهش رسیدگی به مسئله همکاری‌های منطقه‌ای» هر یک در ماحصل آن اجلاس برای ایران سهیم‌اند.
 

شرق در همین صفحه، به گزارش اختتامیه اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی در استانبول پرداخته و با اشاره به اینکه برخلاف آنچه مرسوم بود، بیانیه‌ای قرائت نشد، از عدم حضور مقامات ایرانی در این مراسم نوشته و آورده است: «در بیانیه پایانی سازمان کشورهای اسلامی براساس پیش‌نویسی که قبلا در عربستان و بدون حضور ایران نوشته بودند بر چهار بند ضدایرانی و یک بند ضدحزب‌الله تأکید شده‌ بود و اعتراض‌های ظریف در نشست مقدماتی وزرای خارجه نیز نتوانست موجب منتشرنشدن این بیانیه شود.»

 
 
دیگر عناوین برگزیده «شرق» امروز:
 
حجت‌الاسلام عباسعلی اختری، عضو شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه: مال مظهر فضل خداست و ما باید فضل الهی را بجوییم و مال عامل قیام و برپاماندن جامعه است. مال را خدا وسیله قیام و برپایی قرار داده است. مال عامل قدرتمندی جامعه است.
 
علی لاریجانی: برخی کشورها می‌دانند که اگر بیماری اختلاف بین شیعه و سنی مزمن شود، آمریکا و هم‌پیمانانشان به اهداف خود علیه مسلمانان خواهند رسید./ تفرقه موجب سایش قدرت امت اسلامی در مقابل دشمنان اسلام می‌شود.

 

شرق در اولین روز هفته از دلیل گرایش مردم آمریکا به ترامپ نوشته و در کنار گزارش اختتامیه اجلاس سران سازمان همکاری‌های اسلامی، به سخنان این هفته آیات یزدی، جنتی، علم‌الهدی و مصباح یزدی پرداخته است.مرور مطبوعات/ ‌شنبه‌ 28 فروردین / روزنامه شرق

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.