انتقاد مراجع تقلید نجف از ناامنی در عراق و تاکید بر عدم حزب گرایی مبلغان/ حکیم: احتکار قدرت موجب عزل مرسی شد 

همایش مبلغان دینی حوزه های علمیه عراق،  با پیام مراجع تقلید در نجف اشرف و در آستانه فرارسیدن ماه مبارک رمضان برگزار شد.

بیست و چهارمین همایش مبلغان خانم و آقا، صبح امروز با حضور علما، مبلغان، نمایندگان مراجع تقلید، استادان حوزه علمیه و شخصیت های مختلف در نجف اشرف برگزار شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، پیام های حضرات آیات سید محمد سعید حکیم، شیخ بشیر نجفی و شیخ اسحاق فیاض از مراجع تقلید نجف اشرف از سوی نمایندگان آنان قرائت شد و حجت الاسلام سید عمار حکیم، رییس مجلس اعلای اسلامی و حجت الاسلام سید صدرالدین قبانچی، امام جمعه نجف اشرف نیز سخنرانی کردند.

 

آیت الله حکیم: مبلغان بیش از دیگران به فرایض دینی اهتمام بورزند

 

حضرت آیت الله سید محمد سعید حکیم از مراجع تقلید نجف اشرف در پیامی که از سوی حجت الاسلام علاء حکیم، نماینده وی قرائت شد بر لزوم نشر علوم و احکام اسلامی به سراسر جهان متناسب با زبان و اوضاع جوامع مختلف تأکید کرد.

 

وی با اشاره به اینکه پیامبر و ائمه اطهار با تبلیغ اسلام به تربیت مومنان پرداختند تصریح کرد که اهل بیت(ع) وظیفه علما و طلاب علوم دینی را به خوبی مشخص کردند.

 

 این مرجع تقلید، مبلغان را به استفاده از منابع معتبر و دوری از اجتهاد مغایر حقیقت فراخواند و تصریح کرد: مبلغان باید بیش از دیگران به فرایض دینی اهتمام ورزیده و از محرمات دوری کنند تا سخنان آنان در دل شنوندگان نفوذ یابد.

 

حضرت آیت الله حکیم ادامه داد: مبلغان همچنین باید در کنار مردم حضور یافته، به خواسته های آنان توجه کرده و به یاری ضعیفان بپردازند و این همان چیزی است که ائمه اطهار(ع) از ما می خواهند. دیدار و همکاری مستمر مومنان عامل وحدت صف در برابر هجمه های دشمنان علیه اسلام است.

 

وی در بخش پایانی پیام از افزایش انفجارهای تروریستی علیه ملت عراق ابراز نگرانی کرد و خاطر نشان ساخت: دولت باید با تدابیر ویژه در برابر هدف قرار گرفتن شهروندان بی گناه ایستادگی کرده و این جنایت ها را به عنوان نسل کشی ثبت کند.

 

 

آیت الله بشیر نجفی: شهروندان عراقی از حداقل حقوق خود هم محرومند

 

حضرت آیت الله شیخ بشیر نجفی از مراجع تقلید نجف اشرف در پیامی که امروز از سوی حجت الاسلام شیخ علی نجفی، فرزند و نماینده وی قرائت شد با اشاره به اوضاع نامناسب عراق بر لزوم حضور گسترده مبلغان در میان مردم تأکید کرد و اظهار داشت: مردم باید همواره با حوزه علمیه در ارتباط باشند، زیرا حوزه علمیه خیمه حامی ملت به شمار می آید.

 

حضرت آیت الله نجفی با اشاره به افزایش انفجارهای تروریستی در عراق، گفت: اوضاع امنیتی رو به پسرفت است و بیکاری و بی توجهی به کرامت مردم پس از 10 سال از سرنگونی نظام دیکتاتوری همچنان ادامه دارد و شهروندان از حقوق ساده خود نیز محروم هستند.

 

وی افزود: بغداد، نینوا، کرکوک، صلاح الدین و برخی دیگر از مناطق کشور با تکرار عملیات تروریستی مواجه هستند و از نخست وزیر می خواهیم در مدیریت دستگاه های امنیتی تغییراتی ایجاد کرده و جلوی این ناامنی را بگیرد.

 

آیت الله فیاض: فعالان عرصه تبلیغ باید از وابستگی به احزاب خودداری کنند

 

حضرت آیت الله شیخ اسحاق فیاض یکی دیگر از مراجع تقلید نجف اشرف در پیامی که امروز از سوی حجت الاسلام علی الربیعی، نماینده وی قرائت شد، مبلغان را به دوری از وابستگی حزبی دعوت کرد و اظهار داشت: فعالان عرصه تبلیغ باید از وابستگی به احزاب حتی با وجهه اسلامی نیز خودداری کنند و بدانند که وابستگی تنها به خداوند متعال است. علما و طلاب علوم دینی وظیفه محافظت از استقلال و جایگاه حوزه علمیه را برعهده دارند و باید از وابستگی آن به دولت و احزاب جلوگیری کنند.

 

حضرت آیت الله فیاض ادامه داد: علما و طلاب باید همانند علمای گذشته برای محافظت از حوزه از هیچ سختی نظیر فقر و گرسنگی نهراسند و درس را بر همه چیز حتی مستحباتی نظیر نماز شب مقدم بدارند.

 

وی از ماه رمضان به عنوان ماه عبادت و بندگی یاد کرد و گفت: صداقت کلام، پاکی ، مبارزه با افراطی گری گفتمان و عمل و در پیش گرفتن راه اعتدال از مهمترین وظایفه مبلغان است.

 

این مرجع تقلید با اشاره وجود پدیده های غیراخلاقی در جامعه، تصریح کرد: فعالان عرصه تبلیغ باید پدیده های غیر اخلاقی را به مردم متذکر شوند و از آنان بخواهند که تنها در ماه رمضان به یاد خداوند متعال نباشند، بلکه روحیه معنوی این ماه را در روزهای دیگر نیز داشته باشند.

 

حضرت آیت الله فیاض در پایان از مبلغان خواست تا در سطح عمومی جامعه سخن بگویند و از بیان مطالبی که مردم از فهم آن عاجزند، خودداری کنند.

 

خطیب جمعه نجف اشرف: با بهره گیری از رمضان به سوی اصلاح سیاسی و فرهنگی جهان گام بر داریم

 

حجت الاسلام سید صدرالدین قبانچی، امام جمعه نجف اشرف نیز طی سخنانی در این همایش با اشاره به تحولات کنونی جهان، گفت: آیا ما در آستانه تأسیس دولت بزرگی هستیم که جهان را مملو از قسط و عدل می کند؟ آیا جهان در حال تقرب به علم اسلامی جهانی بودن حضرت بقیه الله الاعظم(عج) است.

 

وی افزود: ما در آستانه ماه مبارک رمضان قرار داریم و باید تحولات سیاسی و فرهنگی را به خوبی مطالعه کنیم تا به سوی اصلاحات جهانی گام برداریم.

 

حجت الاسلام قبانچی با تأکید بر اینکه آینده جهان از آن صالحان است، اظهار داشت: سلطه جویان، نبش کنندگان قبرها و کسانی که جگر انسان را می خورند، نمی توانند آینده خوبی را در جوامع رقم بزنند بلکه این صالحان هستند که ضامن آینده مطلوب به شمار می آیند.

 

وی درباره مسؤولیت علما سخن گفت و خاطر نشان ساخت: علما وظیفه بنای جامعه صالح را برعهده دارند. عملکرد حوزه های علمیه نیز باید جهانی شود تا اندیشه افراطی که بر جهان مسلط شده است، از بین برود.

 

حجت الاسلام قبانچی ادامه داد: ما مسؤولیت تبلیغ، ارشاد و نشر فرهنگ اسلام ناب محمدی را به دوش می کشیم و شبکه های ماهواره ای، مراکز اسلامی و دانشگاه ها نیز باید در ماه رمضان به نشر فرهنگی دینی پرداخته و از پخش مسائل غیر متعارف با این ماه شریف خودداری کنند.

 

عمار حکیم: عزل مرسی درس عبرتی برای همگان بود

 

حجت الاسلام سید عمار حکیم، رییس مجلس اعلای اسلامی عراق، نیز صبح امروز با حضور در بیست و چهارمین همایش مبلغان خانم و آقا در نجف اشرف، درباره عزل محمد مرسی از ریاست جمهوری مصر گفت: در یکسال گذشته بارها اشتباهات دولت مصر را متذکر شده بودیم. قانون اساسی این کشور تنها ضامن حق نیمی از ملت بود و نصف دیگر ملت به شدت مخالف این قانون هستند.

 

وی افزود: احتکار قدرت و به حاشیه راندن برخی از گروه ها و قشرها نتایج منفی را به دنبال داشت و مصر را به محوری برای مشکلات داخلی و خارجی مبدل ساخت و شکاف را میان جامعه ایجاد کرد.

 

حجت الاسلام حکیم تصریح کرد: به نظر می رسد نقشه راهی که پس از عزل محمد مرسی ترسیم شده است با مبانی دموکراسی منطبق بوده و بتواند اشتباهات قانون اساسی را تصحیح و حکومت تشکیل دهد.

 

رییس مجلس اعلای اسلامی به اشتباهات حکومت محمد مرسی اشاره کرد و اظهار داشت: دولت جدید اگر بخواهد آرامش را بر مصر حاکم سازد باید از اشتباهات دولت عزل شده درس عبرت بگیرد و به شهروندان احترام بگذارد. صدور حکم بازداشت 300 تن از عناصر دولت سرنگون شده نیز نمی تواند پیام خوبی به همراه داشته باشد.

 

وی تأکید کرد: گفت‎وگوی جدی میان گروه های سیاسی می تواند بهترین راه برای پایان بحران در مصر و ایجاد ثبات در این کشور باشد. آنچه در مصر رخ داد پیام و درس عبرتی برای همگان بود.

 

حکیم در بخش دیگری از سخنان خود از ادامه کشتار شیعیان در کشورهای مختلف به ویژه عراق ابراز نگرانی کرد و ادامه داد: سازمان اطلاعات باید فعال شده و در برابر جنایتهای تروریستی علیه ملت عراق به ویژه شیعیان بایستد.

 

گفتنی است این همایش با حضور صدها تن از مبلغان خانم و آقا در آستانه فرارسیدن ماه مبارک رمضان از سوی موسسه تبلیغات اسلامی شهید محراب وابسته به مجلس اعلای اسلامی عراق برگزار شد.
همایش مبلغان دینی حوزه های علمیه عراق،  با پیام مراجع تقلید در نجف اشرف و در آستانه فرارسیدن ماه مبارک رمضان برگزار شد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.