خط و نشان برخی از مداحان برای برخی از روحانیان

اعتماد در شماره امروز خود، سخنان معاون برنامه ربزی خانه مداحان در خصوص ارائه لیست انتخاباتی را منعکس ساخته و با برجسته ساختن استناد فیلمساز برجسته هالیوود به سوره فاتحه برای تمایز اسلام از تروریسم، خبر از انحصار تحصیل در رشته ادبیات و علوم انسانی به مدارس فرهنگ داده است.

خط و نشان برخی از مداحان برای برخی از روحانیان
روزنامه اعتماد در صفحه 11 سخنان معاون هماهنگی و برنامه ریزی خانه مداحان را با عبارت «خط و نشان مداحان سیاسی برای روحانیون سیاستمدار» منعکس ساخته و خبر از آغاز مرحله جدیدی در سیر تکوینی مداحان سیاسی داده است. در این گزارش ضمن اشاره به هشدار چند ماه قبل سعید حدادیان در خصوص ارائه لیست انتخاباتی مداحان در صورت عدم وحدت انتخاباتی اصولگرایان، از قول مهدی فاطمی آمده است:
 
-یک مداح مانند سایر اقشار جامعه می‌تواند در حوزه‌های سیاسی ورود کند و برخی مداحان در حال حاضر دارای دایره نفوذ و شخصیت کاریزماتیک هستند.
 
-مداحان نیز می‌توانند مانند روحانیون باشند که ادوار مختلف نماینده مجلس، وزیر و رییس‌جمهور بوده‌اند. چطور روحانیون و ورزشکاران می‌توانند در مسائل سیاسی ورود کنند اما یک مداح نه؟
 
-واکنش تند بسیاری از روحانیون سیاستمدار به ورود مداحان به سیاست، به موقعیت اجتماعی و دایره نفوذ مداحان برمی‌گردد. مداحان در جامعه صاحب تریبون و دایره نفوذ بوده و بعضا شخصیت‌های کاریزماتیک دارند و حرف‌شان در جامعه خریدار دارد به همین دلیل برخی می‌گویند اگر مداح وارد عرصه سیاست شود نوعی تقلب است!
 
 
 
استناد فیلمساز برجسته هالیوود به سوره فاتحه برای تمایز اسلام از تروریسم
اعتماد در صفحه 12 در گزارشی به قلم بهار سرلک، به سخنان «فرانسیس فورد کوپولا»، فیلمساز امریکایی در نشست مطبوعاتی پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مراکش اشاره کرده و عنوان «تمجید فورد کوپولا از دین اسلام با استناد به قرآن» را برای آن برگزیده است.
 
 چنانکه در این گزارش آمده، «کوپولا» در پاسخ به سوالی که خبرنگار مجله مراکشی «ایلیون‌وب» از او درباره حوادث تروریستی اخیر و رویدادهای سینمایی پرسیده بود، با شور و حرارت درباره اسلام صحبت کرد.
 

گزارشگر اعتماد در ادامه نوشته است:
«در ویدیویی که سایت مجله «ایلیون‌وب» منتشر کرده است، فورد کوپولا با استناد به سوره «فاتحه» بر پیام کتاب مقدس مسلمانان به صلح و دوستی، رحم و مروت، بردباری و عشق تاکید کرد و گفت: «اتفاقاتی که در حال حاضر برای اسلام می‌افتد، دل انسان را می‌شکند؛ اگر قرآن را خوانده باشید، نخستین کلماتش این است: «به نام خداوند رحمان و رحیم. پرستش برای پروردگار جهانیان است و بس. بخشنده بخشایشگر است و روز زندگی از آن اوست.»

هر کسی که این مذهب زیبا را که مقام برترین تمدن قرن سیزدهم را از آن خود کرده بشناسد، می‌داند ریشه این مذهب بر پایه دو عبارت با اهمیت قرار دارد که خداوند رحمان است و رحیم و ما به خدایی ایمان داریم که ما را از جهالتی که مردم را مورد آزار قرار می‌دهد در خواهد آورد». براساس گزارش‌ همین مجله، وقتی این کارگردان به کتاب مقدس مسلمانان استناد کرد اشک در چشمان حضار حلقه زد….»

مدیرکل آموزش و پرورش تهران: تحصیل در رشته ادبیات و علوم انسانی فقط در مدارس فرهنگ امکان‌پذبر است
این روزنامه در صفحه 13، از قول اسفندیار چهاربند، مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران خبر از عدم ثبت نام در رشته علوم انسانی در مدارس دولتی در سال آتی داده و از نشست خبری او، این نکات را منتشر ساخته است:
 
-از سال آینده هدایت تحصیلی در پایان دوره اول متوسطه انجام خواهد شد و ثبت نام در رشته ادبیات و علوم انسانی را در مدارس دولتی عادی نخواهیم داشت.
 
-دانش‌آموزان متقاضی رشته علوم انسانی باید در دبیرستان‌های فرهنگ ثبت نام کنند و تلاش می‌کنیم دبیرستان‌های فرهنگ را توسعه دهیم.
 

– در حال حاضر حدود ۱۲ مدرسه فرهنگ در سطح شهر تهران داریم و تا سال آینده حداقل ۲۴ مدرسه دیگر راه‌اندازی خواهیم کرد.
 
-در سند تحول بنیادین بر شناسایی استعدادهای بر‌تر و هدایت آنها به ادامه تحصیل در رشته‌های علوم انسانی تاکید شده است؛ بنابراین تلاش می‌کنیم مدارس فرهنگ را تقویت کنیم تا به ارتقای کیفیت تحصیل در این رشته بینجامد.
 
 
 
دیگر عناوین برگزیده «اعتماد» امروز:
آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در دیدار جمعی از اعضای شورای مرکزی حزب مردمی اصلاحات ایران: رضاخان، تاثیر تکایا و هیات‌ها را برای افزایش معرفت دینی و آگاهی مردم فهمیده بود که در کنار تعطیلی مساجد، تکایا و روضه‌خوانی‌ها را نیز تعطیل کرده بود/ شاه نمی‌دانست مردم ایران به خاطر کارهای ضد مذهبی پهلوی از شاه و درباریان متنفر بودند/حکومت اسلامی مردمش را آزاد می‌گذارد و جامعه را محدود نمی‌کند.
 
 

اعتماد در شماره امروز خود، سخنان معاون برنامه ربزی خانه مداحان در خصوص ارائه لیست انتخاباتی را منعکس ساخته و با برجسته ساختن استناد فیلمساز برجسته هالیوود به سوره فاتحه برای تمایز اسلام از تروریسم، خبر از انحصار تحصیل در رشته ادبیات و علوم انسانی به مدارس فرهنگ داده است.مرور مطبوعات/ ‌‌دو‌شنبه 16 آذر / روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.