کتاب «آشنایی با بانک توسعه اسلامی» منتشر شد

در کتاب «آشنایی با بانک توسعه اسلامی» که اخیرا توسط اتاق بازرگانی، صنعت و کشاورزی اسلامی انتشار یافته، عنوان شده که بانک توسعه اسلامی بزرگترین موسسه پولی مالی بین‌المللی فعال در سطح کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی است.

کتاب «آشنایی با بانک توسعه اسلامی» اردیبهشت ماه سال جاری توسط اتاق بازرگانی، صنعت و کشاورزی اسلامی منتشر شد. این کتاب در هفت فصل شامل مقدمه، وظایف بانک، اعضا، سهام‌داران، سرمایه، نهاد‌های زیر مجموعه بانک و تسهیلات پروژه‌ای بانک می‌باشد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، در مقدمه این کتاب آمده‌است: بانک توسعه اسلامی به عنوان بزرگترین موسسه پولی مالی بین‌المللی در سطح کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی فعالیت می‌نماید. این بانک با هدف پیشبرد توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورهای عضو و جوامع مسلمان کشورهای غیر عضو در سراسر جهان براساس اصول شریعت اسلامی در تاریخ ۲۰ اکتبر ۱۹۷۵ میلادی از سوی ۲۲ کشور اسلامی و با سرمایه اولیه ۷۵۵ میلیون دینار اسلامی در جده عربستان تاسیس گردید.

هم اکنون ۵۶ کشور از چهار قاره آسیا، آفریقا، اروپا و آمریکا عضو این بانک می‌باشند. ساختار سازمانی و مدیریتی بانک مذکور شامل هیئت عامل، هیات مدیره اجرایی و ریاست بانک می باشد. همچنین بانک توسعه اسلامی دارای یک ستاد (دفتر مرکزی) در شهر جده و سه دفتر منطقه ای در آلماتی (قزاقستان)، کوالالامپور(مالزی) و رباط (مراکش) است.

به علاوه، بانک به منظور پیگیری اجرای پروژه‌های مصوب در هر یک ازکشورهای ایران، اندونزی، قزاقستان، لیبی، پاکستان، سنگال و سودان، نمایندگان محلی منطقه ای دارد که در ایران سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران ( وابسته به وزارت امور اقتصادی و دارایی) نماینده این بانک بوده و جهت بهره‌برداری از تسهیلات IDB تجار، بازرگانان و شرکت‌ها لازم است به این سازمان مراجعه نمایند.

همچنین در این کتاب اطلاعاتی همچون وظایف، اعضا، سهام‌داران، سرمایه ارایه شده است. همچنین اطلاعاتی در مورد نهادهای زیر مجموعه این بانک یعنی یعنی شرکت اسلامی بین المللی تامین مالی (ITFC)، شرکت اسلامی بیمه سرمایه‌گذاری و اعتبار صادراتی (ICIEC)، شرکت اسلامی برای توسعه بخش خصوصی (ICD) و موسسه تحقیقات و آموزش اسلامی (IRTI) ارایه شده است.

موضوع تسهیلات پروژه‌ای بانک توسعه اسلامی در فصل هفتم این کتاب مطرح شده است. تسهیلات اعطایی بانک عموما در زمینه تامین نیازهای ارزی پروژه‌های تولیدی، عمرانی، وزیربنایی اولویت‌دار قرار می‌گیرد. بانک توسعه اسلامی، با اعزام هیئت‌هایی حهت تعیین پروژه‌های اولویت دار کشور، ضمن برگزاری جلساتی با وزارتخانه‌های مختلف و نهادهای دولتی به ارزیابی برنامه‌های و اعطای تسهیلات می‌پردازد. این کتاب به همت اتاق بازرگانی، صنعت و کشاورزی تهیه و تدوین شده است.
در کتاب «آشنایی با بانک توسعه اسلامی» که اخیرا توسط اتاق بازرگانی، صنعت و کشاورزی اسلامی انتشار یافته، عنوان شده که بانک توسعه اسلامی بزرگترین موسسه پولی مالی بین‌المللی فعال در سطح کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی است.توسط اتاق بازرگانی صنعت و کشاورزی اسلامی؛

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.