خروج فوتبالیست زن از ایران بدون اجازه شوهر و با اجازه نهادهای نظارتی

نیلوفر اردلان، کاپیتان و عضو تیم ملی فوتسال ایران با نظر فدراسیون و برخی نهادهای نظارتی از کشور خارج شد و برای شرکت در تورنمنت جهانی به گواتمالا رفت.

به گزارش دین آنلاین به نقل از خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه، نیلوفر اردلان که عضو تیم ملی فوتسال ایران است پس از مشکلاتی که با همسرش پیدا کرد و از همراهی تیم ملی در مسابقات جام ملت‌های آسیا بازماند بدون آن‌که رضایت وی را جلب کند با نظر فدراسیون و برخی نهادهای نظارتی از کشور خارج شد.

چندی پیش، همسر این بانوی فوتبالیست به دلیل آنکه وی باید از تنها فرزندشان مراقبت می‌کرد اجازه خروج از کشور را به وی نداده بود اما اردلان از طریق فدراسیون از کشور خارج شد و به همراه تیم ملی راهی گواتمالا شد.

قانون اجازه زن از همسر برای خروج از کشور، بخشی از قانون ولایت یا سرپرستی است که از سال ۱۳۴۳ تصویب شده است. اعتراض به این قانون نخستین بار از سوی زنان در مجلس شورای ملی، مطبوعات وقت و گروه‌های زنان و به ویژه از سوی مهرانگیز منوچهریان نخستین سناتور انتصابی در مجلس مطرح شد اما این اعتراض‌ها نتوانست این قانون  شرعی را منحل کند. در نهایت هم این موضوع منجر به استعفای مهرانگیز منوچهریان شد.

اما سالها بعد پس از اجازه ندادن همسر نیلوفر اردلان و جنجالی شدن این موضوع، شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در واکنش‌های اولیه گفت معاونت زنان و خانواده در پی اصلاح این قانون است.

گفتنی است مسئله فقهی و حقوقی خروج بانوان از کشور بدون اجازه شوهر پس از مخالفت همسر نیلوفر اردلان مورد توجه برخی از رسانه‌ها و مطبوعات داخلی و خارجی قرار گرفت که در این میان، دکتر حسن فرشتیان مجموعه مقالاتی را در سایت دین آنلاین در اینجا و اینجا منتشر کرده و انتشار این موضوع و مقالات در هفته‌های آتی ادامه خواهد یافت.  

نیلوفر اردلان، کاپیتان و عضو تیم ملی فوتسال ایران با نظر فدراسیون و برخی نهادهای نظارتی از کشور خارج شد و برای شرکت در تورنمنت جهانی به گواتمالا رفت.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.