سیدهادی خسروشاهی: دریغ از عذرخواهی یا اظهار تأسف از سوی بنی‌سعود

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «شرق» را مرور کرده است: «اخبار منا هنوز رکورد دار است»، «سیدهادی خسروشاهی: عربستان تحت عنوان کار فرهنگی، کتب‌ ضد شیعی رایگان و پرتیراژ توزیع می کند/ دریغ از عذرخواهی یا اظهار تأسف از سوی بنی‌سعود» و «آیت الله هاشمی رفسنجانی: حضور پدرانه طالقانی در جلسات کانون اسلام، دیوار جدایی دانشجویان و طلاب را فرومی‌ریخت»

اخبار منا هنوز رکورد دار است

روزنامه شرق در حالی شماره امروز را با مطالبی در خصوص فاجعه منا منتشر ساخته که هنوز اجساد جانباختگان ایرانی به وطن باز نگشته است. عناوین مربوط به این حادثه از این قرار است:

یادداشت «نطق جهانی رئیس‌جمهور و واکنش عربستان»، به قلم سیدهادی خسروشاهی، رئیس پیشین نمایندگی ایران در مصر

«منا؛ فاجعه‌ای انسانی و مربوط به همه جهانیان است»، گفتگو با «محمد سریر»، رئیس هیأت‌مدیره خانه موسیقی ایران

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی: پیگیری حادثه منا متوقف نمی‌شود

تجمع اهالی سینما در واکنش به فاجعه «منا»

ولایتی: فاجعه «منا» ظن‌برانگیز است

حسین امیرعبدالهیان، معاون عربی و آفریقایی وزیر خارجه ایران: مجوزی برای دفن مفقودان ایرانی داده نشده

انتقاد از دولت به بهانه فاجعه منا / رئیس سازمان بسیج مستضعفان: «درحالی‌که وضعیت حجاج ایرانی نامشخص و بلاتکلیف است، برخی همه وقت خود را می‌گذارند سر اینکه با فلان جنایتکار بین‌المللی کی دست بدهند»

سیدهادی خسروشاهی: عربستان تحت عنوان کار فرهنگی، کتب‌ ضد شیعی رایگان و پرتیراژ توزیع می کند/ دریغ از عذرخواهی یا اظهار تأسف از سوی بنی‌سعود
شرق در صفحه نخست، یادداشت «نطق جهانی رئیس‌جمهور و واکنش عربستان» به قلم سیدهادی خسروشاهی، رئیس پیشین نمایندگی ایران در مصر را منتشر ساخته که دربردارنده این نکات است:

– سال‌هاست بنی‌سعود بیشترین استفاده سیاسی، اقتصادی و مذهبی را از این فریضه واجب جهان اسلام به عمل می‌آورد. آنها کتاب‌هایی که علیه شیعه منتشر می‌کنند را تحت عنوان کار تبلیغی و فرهنگی، در همین ایام حج به صورت رایگان و در تیراژ بالا در اختیار حجاج کشورهای مختلف قرار می‌دهند. نرمش در برابر این مسائل، مشکلی از روابط ایران و عربستان حل نمی‌کند.

– ممکن است برخی تحلیلگران به کم‌تحرکی‌ها در کشورهای اسلامی که البته بخشی از آن با دلارهای نفتی سعودی و فشار مالی این کشور بر سایر اعراب به دست آمده است، اشاره کنند و ایران را در مسئله پیگیری فاجعه منا، تنها فرض کنند. آنها حتما از باب دفاع از منافع ملی ایران عنوان می‌کنند که بهتر است رویه‌ای دیگر در قبال عربستان در پیش گرفته شود اما به باور نگارنده، اکنون برای قضاوت پیرامون این مسئله زود است.

– اینکه به‌خاطر عبور شاهزادگان سعودی، مسیر حرکت حجاج در منا محدود شد، موضوعی است که تقریبا روی آن اتفاق نظر وجود دارد. از سوی دیگر، عربستان اساسا اجازه حضور کمیته حقیقت‌یاب از کشورهای مختلف برای بررسی ابعاد ماجرا را نداده است و به‌هرحال، افکار عمومی در جریان این مسائل قرار گرفته است. شرایط ایران در صحنه جهانی هم متفاوت است. با لحن آرام اما باصلابت مسئولان کشورمان و بهبود روابط جهانی ایران در دولت یازدهم، می‌توان به نتیجه‌بخش‌بودن تلاش‌ها در محکومیت عربستان امید داشت.

– پس از کمک‌های مالی و تسلیحاتی سعودی‌ها به داعش و سایر گروه‌های تکفیری در سوریه و عراق، حمله به یمن و کشتار مردم بی‌دفاع این کشور فقیر و البته رفتارهای عجیب هیأت حاکمه جدید و ناپخته سعودی، آگاهی‌ها در سطح منطقه و جهان نسبت به ماهیت نظام عربستان، بیشتر شده است.

– سؤال مبنایی ما در سال‌های اخیر و به‌ویژه پس از حادثه تلخ منا، این است که چرا نباید از علمای شناخته‌شده کشورهای اسلامی که در زمینه امر حج و مناسک آن صاحب صلاحیت هستند، شورایی برای مشاوره و همکاری با دولت عربستان تشکیل شود؟ بنای کشورهای اسلامی و ایران، دخالت در امور داخلی عربستان نیست و امر اجرای حج می‌تواند در اختیار آنها باقی بماند اما انحصار روش‌های مورد قبول وهابیت در اداره حرمین شریفین، در آینده می‌تواند نتایج ناگوارتری نیز در پی داشته باشد.

– با آگاهی‌رسانی رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه و البته پیام بجا و به‌موقع مقام معظم رهبری، بسیاری از رؤسای کشورهای جهان، دبیرکل سازمان ملل و پاپ، از این حادثه اظهار تأسف کرده‌اند اما دریغ از یک عذرخواهی یا اظهار تأسف از سوی بنی‌سعود.

– «منطق دلار» آل‌سعود که در همه کشورهای جهان، مسجد و مدرسه دینی و کتابخانه می‌سازند، به تروریست‌ها کمک مالی می‌کنند و با به‌راه‌انداختن جنگ‌های منطقه‌ای و طایفه‌ای، امنیت خاورمیانه و جهان را به مخاطره می‌اندازند، به‌تدریج کارایی خود را از دست داده است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی: حضور پدرانه طالقانی در جلسات کانون اسلام، دیوار جدایی دانشجویان و طلاب را فرومی‌ریخت
این روزنامه در صفحه نخست، پیام آیت الله هاشمی رفسنجانی به مراسم بزرگداشت آیت‌الله طالقانی در دانشگاه امیرکبیر (همایش «آیت شرافت») را منتشر ساخته که در بخش هایی از آن می خوانیم:

– از شرح زندگانی ابوذرهای دیگر تاریخ اسلام می‌گذرم و به مقطع آغاز نهضت روحانیت و مبارزه علیه رژیم پهلوی و نهایتا پیروزی انقلاب اسلامی می‌پردازم که جامعه اسلامی ما شاهد درخشش ابوذری دیگر به نام آیت‌الله سیدمحمود طالقانی بود…

– حضور پدرانه ایشان در جلسات کانون اسلام که انجمن‌ اسلامی دانشجویان برگزار می‌کرد، دیوار جدایی میان دانشجویان و طلاب علوم دینی را فرومی‌ریخت و بعد‌ها که به مسجد هدایت رفت، آنجا را به پایگاه جوانان مسلمان و یکی از بهترین مراکز برای هدایت دانشجویان در مسیر مبارزه تبدیل کرد.

دیگر عناوین منتشر شده در «شرق» امروز:

روحانی: برای جلوگیری از خونریزی در عراق، سوریه و یمن، حاضرم با هرکس در هر کجا حرف بزنم

یادداشت «نسبت یک‌نوزدهم بودجه به کل فرهنگ ایران» به قلم وحید معتمدنژاد، فعال فرهنگی

گزارش «جست‌وجو در میان اجساد برای یافتن مفقودان حادثه منا»، تعداد قربانیان ایرانی باز هم افزایش یافت

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «شرق» را مرور کرده است: «اخبار منا هنوز رکورد دار است»، «سیدهادی خسروشاهی: عربستان تحت عنوان کار فرهنگی، کتب‌ ضد شیعی رایگان و پرتیراژ توزیع می کند/ دریغ از عذرخواهی یا اظهار تأسف از سوی بنی‌سعود» و «آیت الله هاشمی رفسنجانی: حضور پدرانه طالقانی در جلسات کانون اسلام، دیوار جدایی دانشجویان و طلاب را فرومی‌ریخت»مرور مطبوعات/ ‌‌چهار‌شنبه‌ ۸ مهر/ روزنامه شرق

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.