واکنش شخصیت‌های برجسته اهل سنت به کشتار منا

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «اعتماد» را مرور کرده است: «رهبری: قضیه منا فراموش نخواهد شد /لاریجانی: رفتار نادرست دولت سعودی از خاطر مسلمانان و ایرانی‌ها محو نمی‌شود»، «حواشی سیاسی و رقابت شاهزادگان، آل سعود را از مهم‌ترین وظیفه‌اش غافل کرده است/عربستان به جای کشتار مردم یمن فکری به حال مدیریت حج کند/آثار منفی بر چهره مسلمانان در جهان به همراه داشته باشد/مدیریت حج به سازمان کنفرانس اسلامی واگذار شود»

رهبری: قضیه منا فراموش نخواهد شد /لاریجانی: رفتار نادرست دولت سعودی از خاطر مسلمانان و ایرانی‌ها محو نمی‌شود
روزنامه اعتماد، در مطالب امروز خود در رابطه با فاجعه انسانی منا به این موارد پرداخته است:

بی‌تابی و انتظار؛ گزارش «اعتماد» از خانواده حجاج و روسای کاروان‌ها / معاون وزیر امور خارجه: پیکر ١٣۵ نفر از جانباختگان حادثه منا فردا به کشور بازمی‌گردد

رهبری: مسوولیت این فاجعه بزرگ بر دوش حکام عربستان سعودی است
– دنیای اسلام سوالات زیادی در این خصوص دارد و حکام عربستان به جای فرافکنی، باید با عذرخواهی از امت اسلامی و خانواده‌های داغدار، مسوولیت خود را در این حادثه سنگین بپذیرند و به لوازم آن عمل کنند.
– انسان لحظه‌ای نمی‌تواند خود را از این غم فارغ بداند و این غم در چند روز اخیر بر دل‌های ما و همه مسلمانان سنگینی می‌کند.
– دنیای اسلام سوالات زیادی دارد و جان باختن بیش از هزار نفر در این حادثه مساله کوچکی نیست، بنابراین جهان اسلام باید برای این مساله فکری کند.
– این قضیه فراموش نخواهد شد و ملت‌ها به طور جدی آن را دنبال خواهند کرد و سعودی‌ها نیز باید به جای فرافکنی و متهم کردن این و آن، مسوولیت خود را بپذیرند و از امت اسلامی و خانواده‌های داغدار عذرخواهی کنند.

علی لاریجانی: دولت سعودی باید تنبه پیدا کند
– در جلسه غیرعلنی مجلس توضیحات کافی درباره این حادثه و همچنین اقداماتی که در حوزه‌های مختلف در این زمینه انجام شد، ارایه گردید؛ البته باید اقدامات لازم در این زمینه پیگیری شود.
– متاسفانه ابعاد این ماجرا نشان می‌دهد بر انجام امور سهل‌انگاری شده و پس از حادثه نیز خدمت‌رسانی موثر صورت نگرفته است، البته در همان زمان تدبیر لازم برای ‌آن حادثه اندیشیده نشده تا جلوی تبعات گرفته شود.
– دولت سعودی باید تنبه پیدا کند؛ در واقع وضعیت درست این است که زمینه لازم برای یک شرایط مطلوب فراهم شود و اگر در چنین وضعیتی حادثه‌ای رخ داد یا باید تلاش کرد تبعات آن را کاهش داد و یا از بین برد.
– حادثه منا ناشی از سوءمدیریت عربستان سعودی است و رفتار عربستان نیز میهمان‌نوازی اسلامی نیست، رفتار نادرست دولت سعودی از خاطر مسلمانان و ایرانی‌ها محو نمی‌شود، البته نگرانی‌های موجود نسبت به کسی که مدعی دولت اسلامی است، وجود دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۸۰ درصد زایران ایرانی مفقود شده جزو جان‌باختگان هستند
– سران سعودی در طول این مدت با وجود جنایات بزرگی که مرتکب شده‌اند بر مواضع خود پافشاری کردند و تبلیغات سنگینی را به راه انداختند که تقصیر این فاجعه را به گردن حجاج بیندازند.

حسن نوش‌آبادی: آل سعود از رویارویی با مقامات ایران هراس دارد
– با وجود تلاش‌های وزارت امور خارجه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جهت صدور ویزا برای هیات ویژه دولت جمهوری اسلامی ایران، هنوز این ویزا صادر نشده است و مقامات سعودی طفره می‌روند و اجازه‌ای برای ورود هیاتی از دولت در جهت رسیدگی به تعیین تکلیف وضعیت آسیب‌دیدگان، مفقودین و جان‌باختگان این حادثه که نشان از بی‌تدبیری و بی‌کفایتی آنهاست را نمی‌دهند.

– مسوولان سعودی اجازه نمی‌دهند که مسائل از نزدیک مورد پیگیری قرار گیرد. به طور مثال، هم‌اینک تعداد کشته‌شدگان این فاجعه به ١۵۵ نفر رسیده است و به نظر می‌رسد نیمی از مفقودین و ناپدیدشدگان جزو جان‌باختگان باشند و احتمال دارد که تعداد کشته‌های ما به ٣٠٠ نفر برسد.

احتمال شکایت ایران از عربستان به دلیل کوتاهی در رسیدگی به مجروحان حج
– ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت از احتمال شکایت ایران از عربستان به سازمان جهانی بهداشت Who، سازمان کنفرانس اسلامی و سازمان ملل به دلیل کوتاهی‌های سیستم بهداشت و درمان عربستان در مداوای مجروحان ایرانی خبر داد

حواشی سیاسی و رقابت شاهزادگان، آل سعود را از مهم‌ترین وظیفه‌اش غافل کرده است/عربستان به جای کشتار مردم یمن فکری به حال مدیریت حج کند/آثار منفی بر چهره مسلمانان در جهان به همراه داشته باشد/مدیریت حج به سازمان کنفرانس اسلامی واگذار شود
اعتماد در گفتگو با شخصیت های هموطن اهل سنت، نظر آنان را درباره فاجعه منا پرسیده است.

ناهید مولوی در مقدمه ای برای این گزارش آورده است:
با گذشت چند روز از فاجعه منا واکنش‌ها به آن همچنان ادامه دارد. اتفاقی که در منا رخ داد شیعه و سنی نمی‌شناخت و همه جهان اسلام را از هر مذهبی تحت تاثیر قرار داد و واکنش‌ها را برانگیخت. در این میان اهل سنت ایران هم واکنش‌هایی به این فاجعه داشتند که در همین راستا «اعتماد» واکنش چند تن از چهره‌های اهل سنت را نیز جویا شد که در مهم‌ترین آنها مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت شهر زاهدان ضمن دلخراش خواندن حادثه منا خواستار مسوولیت‌پذیر بودن دولت عربستان در این زمینه شد و به «اعتماد» گفت: مقامات عربستان با مسوولیت‌پذیری و آسیب‌شناسی این حادثه و با به کارگیری مدیریت و برنامه‌ریزی دقیق در امور حج از وقوع چنین حوادثی جلوگیری کنند.

عربستان مسوولیت‌پذیر باشد و آسیب‌شناسی کند
مولوی عبدالحمید، امام جمعه زاهدان گفته است:
«حادثه‌ای که در منا رخ داد بسیار دلخراش و دردناک بود. البته از اینگونه حوادث در ایام حج و در سرزمین عربستان قبلا هم رخ داده و مسبوق به سابقه بود و تلفاتی هم در بر داشته است، اما این‌بار به دلیل کثرت جمعیت و میزان تلفات بالا این حادثه مصیبت بار‌تر از قبل بود و جهان اسلام را متاثر کرد.
وقوع این حادثه در کشور عربستان و در میانه مناسک حج نشانگر این است که مقامات عربستان سعودی باید مدیریت خود در ایام حج را مورد نقد و بررسی قرار دهند و در واقع یک آسیب‌شناسی از عملکرد خودشان در میزبانی از زایران خانه خدا داشته باشند و بررسی دقیقی از حادثه و علل وقوع آن داشته باشند تا از وقوع چنین حوادث دلخراشی در سال‌های آینده جلوگیری کنند.
مساله‌ای که روشن است این است که مقامات سعودی باید برنامه‌ریزی دقیق‌تر و مدیریت کارآمد‌تری را در ایام حج تدارک ببینند تا زایران خانه خدا و حجاج در حرم امن الهی با آسایش و آسودگی خاطر بتوانند مناسک حج را به جا بیاورند. پیام من به مسلمانان و به ویژه مقامات مسوول در عربستان این است که با مسوولیت‌پذیری و آسیب‌شناسی این حادثه و با به کارگیری مدیریت و برنامه‌ریزی دقیق در امور حج از وقوع چنین حوادثی جلوگیری کنند تا حجاج و زایران خانه خدا در امنیت و آسایش مناسک حج را به جای آورده و سلامت به خانه‌های خود بازگردند.»

عربستان پاسخگو باشد و خاطیان را مجازات کند
جلال جلالی‌زاده، نماینده اهل سنت مجلس ششم معتقد است:
«حادثه‌ای که در منا رخ داد و موجب درگذشت مسلمانان بسیاری از کشورهای اسلامی و به ویژه هموطنان‌مان شد، باعث تاسف است چرا که در قاموس و آموزه‌های دینی ما این سرزمین حرم امن الهی است و حجاج و زایران خانه خدا باید در آن احساس امنیت و آرامش خاطر داشته باشند.
واقعیت این است که عربستان سعودی به عنوان متولی و میزبان زایران خانه خدا باید پاسخگوی مشکلات و گرفتاری‌هایی باشد که در دوران حج و در آنجا دامن حجاج را می‌گیرد. متاسفانه تا امروز علل وقوع این حادثه به‌طور روشن مشخص و بیان نشده و لازم است تا مقامات سعودی نسبت به این موضوع رسیدگی کنند تا در آینده شاهد تکرار چنین حوادث ناگواری نباشیم.
درست است که این حادثه از لحاظ معنوی و حقوقی متعلق به جهان اسلام است و خسارت بزرگی را متوجه کشورهای اسلامی کرده است، اما نباید فراموش کرد که این حادثه واکنش جهانی را به همراه داشته و ممکن است جهان مسلمانان را به بی‌نظمی و ندانم‌کاری در بزرگ‌ترین گردهمایی‌شان و برگزاری مناسک عبادی‌شان متهم کنند و آثار منفی بر چهره مسلمانان در جهان به همراه داشته باشد.
بهترین و درست‌ترین راه این است که همه کشورهای اسلامی هماهنگی لازم را در امور حج داشته باشند تا زمینه مناسب برای برگزاری هر چه بهتر این مراسم باشکوه فراهم شود. وقت آن است که مسلمانان بیدار شوند و برای‌ این مشکل راه‌حلی را بیندیشند و از سوی دیگر عربستان مسوولیت‌پذیر باشد و خاطیان این ماجرا را مجازات کند چرا که این مساله امروز مساله کل جهان اسلام است و موجب اندوه و مصیبت جهان اسلام شده است. امیدوارم مسوولان کشور ما هم اقدامات لازم را برای احقاق حقوق شهروندان ایرانی انجام دهد و دولت عربستان سعودی هم در این زمینه پاسخگو باشد.»

عربستان به جای کشتار مردم یمن فکری به حال مدیریت حج کند
ماموستا ملاقادر قادری امام جمعه پاوه این نکات را مطرح ساخته است:
«…. این مصیبت برای همه جهان اسلام است و فرقی ندارد که کشته‌شدگان این حادثه شیعه باشند یا سنی، همه مسلمان بودند و مهمان خدا و رسول او که گرفتار چنین مصیبتی شدند.
من درخطبه‌های نماز جمعه گفتم و امروز هم می‌گویم مشکل دولتی است که تمام نیروها و منابعش را برای جنگ در یمن و کشتار مسلمانان بی‌گناه بسیج می‌کند اما نمی‌تواند سه میلیون میهمان خانه خدا را در حرم امن الهی محافظت کند و این مراسم مهمی را که بزرگ‌ترین تجمع عبادی مسلمانان است و نماد وحدت جهان اسلام است مدیریت کند.
دولت عربستان سعودی در رابطه با این فاجعه باید پاسخگوی جهان اسلام باشد و به گفته مقام معظم رهبری باید به خاطر این بی‌توجهی، سو‌ءمدیریت و عدم کفایت از جهان اسلام عذرخواهی کند. امروز شاهد هستیم خانواده‌ای که عزیزش را به حج فرستاده و مقدمات استقبال از عزیزش را آماده کرده و می‌خواهد جلوی پایش قربانی کند حالا می‌بیند عزیزش قربانی سوءمدیریت و عدم کفایت دولت عربستان شده است. همه ما از این مساله ناراحت و محزونیم و این عملکرد دولت عربستان سعودی را محکوم می‌کنیم.»

مدیریت حج به سازمان کنفرانس اسلامی واگذار شود
حامد قادر مرزی، نماینده اهل سنت مردم قروه در مجلس گفته است:
«واقعیت این است که دولت عربستان ثابت کرده به عنوان دولتی که متولی امور حج در کشور خود بوده است نتوانسته کفایت خود را در این مورد ثابت کند و هر چند سال یک بار شاهد چنین اتفاقات تلخی بوده‌ایم. طبیعی است که در ازدحام جمعیت اتفاقاتی رخ دهد اما نه حادثه‌ای که در آن نزدیک به ٢٠٠٠ نفر جان خود را از دست بدهند. این نشانگر سوءمدیریت مسوولان سعودی و شورای عالی حج عربستان است که ریاستش به عهده وزیر کشور این دولت است.
آل سعود امروز بیشتر از گذشته مشغول حواشی سیاسی و رقابت میان شاهزادگانش است و از مهم‌ترین وظیفه‌اش یعنی برگزاری درست و برنامه‌ریزی مراسم حج غافل شده است. برای جلوگیری از تکرار چنین فجایعی بهترین کار این است که دولت جمهوری اسلامی پیش‌قدم شود و پیشنهادی به کشورهای جهان اسلام دهد تا با توجه به سوءمدیریت عربستان، مراسم حج توسط شورا و جمعی از سوی سازمان کنفرانس اسلامی مدیریت و برنامه‌ریزی شود تا جهان اسلام شاهد چنین حوادث تلخ و ناگواری نباشد. دولت عربستان باید مسوولیت‌پذیر باشد اما امروز شاهد هستیم که به جای مسوولیت‌پذیری و عذرخواهی و دلجویی از مسلمانان جهان و خانواده‌های بازماندگان، حجاج را مقصر می‌داند در حالی که این حادثه حاصل عدم کفایت و سوءمدیریت مدیران حج عربستان است چرا که نتوانستند تمهیدات لازم را برای امنیت حجاج بیندیشند.»

دیگر عناوین منتشر شده در «اعتماد» امروز:
«بچه مسلمان همه فیلم‌ها و بچه مثبت سینما»؛ گفتگو با بهروز شعیبی، بازیگر و کارگردان سینما

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «اعتماد» را مرور کرده است: «رهبری: قضیه منا فراموش نخواهد شد /لاریجانی: رفتار نادرست دولت سعودی از خاطر مسلمانان و ایرانی‌ها محو نمی‌شود»، «حواشی سیاسی و رقابت شاهزادگان، آل سعود را از مهم‌ترین وظیفه‌اش غافل کرده است/عربستان به جای کشتار مردم یمن فکری به حال مدیریت حج کند/آثار منفی بر چهره مسلمانان در جهان به همراه داشته باشد/مدیریت حج به سازمان کنفرانس اسلامی واگذار شود»مرور مطبوعات/ ‌دو‌شنبه‌ ۶ مهر / روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.