ملک‌سلمان: جوامع مسلمان نباید یکدیگر را آزار دهند

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «شرق» را مرور کرده است: «مسجدجامعی: نباید با اظهارنظرهای‌مان آتش کینه‌ورزی نسبت به عربستان را دامن بزنیم/ زیرسؤال‌بردن حج و به‌شوخی‌گرفتن حرم امن الهی توسط گروهی، از روی ناراحتی از مدیریت ضعیف سعودی‌هاست»، «انصاری‌راد: کاروان‌های ایرانی و رؤسای آنها می توانستند با انجام برخی مراقبتها و هدایت حجاج، مانع مصیبت منا گردند»، «مواجهه منطقی با عربستان بهتر از شعار «مرگ بر سلطنت آل‌سعود» نیست؟»، «ملک‌سلمان: جوامع مسلمان نباید یکدیگر را آزار دهند»

مسجدجامعی: نباید با اظهارنظرهای‌مان آتش کینه‌ورزی نسبت به عربستان را دامن بزنیم/ زیرسؤال‌بردن حج و به‌شوخی‌گرفتن حرم امن الهی توسط گروهی، از روی ناراحتی از مدیریت ضعیف سعودی‌هاست
روزنامه شرق در صفحه ۱۷ به انعکاس سخنان احمد مسجدجامعی در واکنش به حادثه منا پرداخته و زیر عنوان «با رفتارمان اصل حج را زیر سؤال نبریم» می نویسد:

«احمد مسجدجامعی در واکنش به اظهارنظرهایی درباره حادثه منا تصریح کرد نباید با رفتار و گفتارمان اصل حج را زیر سؤال ببریم.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران در جلسه روز گذشته شورا با اشاره به سخنان برخی اعضا درباره فاجعه کشته‌شدن حجاج در مراسم حج گفت: با توجه به مسئولیتی که قبلا در امور حج داشتم، با مسائل و نکاتی که حجاج در چنین شرایطی در آنجا با آن روبه‌رو می‌شوند و نوع رفتاری که با حجاج ایرانی می‌شود، آشنایی دارم، بنابراین توصیه می‌کنم نباید رفتار و گفتارمان به‌گونه‌ای باشد که فشار بر حجاج مصدوم، داغ‌دیده و سوگوار ما در مکه و مدینه بیشتر شود. از سوی دیگر، چنین رفتارهایی باعث شده است اصل مناسک حج زیر سؤال برود.

وی در ادامه به نقل‌قول‌هایی که در جامعه، بعد از وقوع این حادثه ردوبدل می‌شود، اشاره و گفت: بسیاری از این اظهارنظرها درباره زیرسؤال‌بردن اصل مراسم حج و به‌شوخی‌گرفتن حرم امن و انتقاد از هزینه‌هایی که ایرانیان برای انجام این عمل عبادی می‌کنند، از روی ناراحتی از رفتار زشت و مدیریت ضعیف سعودی‌هاست.

مسجدجامعی افزود: ما و رسانه ملی نباید با اظهارنظرهای‌مان آتش این کینه‌ورزی را که به صورت یک جریان جهانی طراحی شده، به نوعی دامن بزنیم که آنها می‌خواهند ایران را در منطقه خودمان منزوی کنند و مسائل قومی و مذهبی مانند مباحث عرب و فارس، شیعه و سنی را تشدید کنند و در واقع ما در زمین دشمنان بازی کنیم. درعین‌حال از یاد نبریم دولت سعودی باید پاسخ‌گو باشد و مسئولیت این تلخی‌ها را بپذیرد و راهکار قابل‌قبولی برای جلوگیری از این حوادث ارائه دهد. وی پیشنهادی داد تا در روزهای آینده که اعیاد و مناسبت‌های مختلفی پیش‌رو داریم برای بازسازی روحی آسیب‌دیدگان و حمایت‌های مردمی و معنوی از آنها اقدام کنیم و برای بزرگداشت عزیزان از دست‌رفته و آسیب‌دیده و استقبال از حجاج ایرانی در فرودگاه‌ها و سطح شهرها و محله‌ها تدارک ببینیم.

انصاری‌راد: کاروان‌های ایرانی و رؤسای آنها می توانستند با انجام برخی مراقبتها و هدایت حجاج، مانع مصیبت منا گردند
حسین انصاری‌راد در یادداشتی با عنوان «حکمت و ملاطفت در کنار نکوهش و ملامت» به ضرورت دلجویی از خانواده های جانباختگان منا پرداخته و پیشنهاد کرده تا در موقعیت فعلی نه‌فقط با زبان نکوهش و ملامت که با زبان حکمت و با بیان ملاطفت و فرهنگی به مذاکره با عربستان پرداخت.
در این یادداشت می خوانیم:
«امروز خانواده‌های بسیاری در ایران داغدار عزیزانی هستند که منتظر بودند تا از آنها به‌عنوان حجاج استقبال کنند. لازم است به خانواده همه این عزیزان تسلیت بگویم و برای آنها از خداوند طلب رحمت و مغفرت کنیم و دعا کنم خداوند این توفیق را بدهد تا در سال‌های آینده مراسم حج با مراقبت بیشتری انجام شود.

مسلم است که در این شرایط باید تمام تلاشمان این باشد که از این خانواده‌ها دلجویی کنیم و کاری نکنیم که موجب رنجش آنها شود اما این فاجعه یک اتفاق چندبعدی است. در درجه اول تردیدی نیست دولت سعودی با امکاناتی که در اختیار دارد، نظیر نیروی انتظامی، امنیتی و اطلاعاتی و همچنین امکانات اقتصادی و مالی می‌تواند پیش‌بینی کند دو میلیون جمعیت زمانی که بخواهند از نقطه‌ای به نقطه‌ای حرکت کنند، اگر نظم و مدیریتی در انجام این حرکت نباشد و اگر حساب مسیر و نوع حرکت راهپیمایان مورد ملاحظه قرار نگیرد، روی‌دادن چنین اتفاقاتی ناگزیر است.

همان‌طور که اتفاقات مشابهی نیز در سال‌های گذشته روی داده است. شاید اگر این اولین‌بار بود که چنین حادثه‌ای رخ می‌داد تاحدودی غفلت مسئولان عربستان‌سعودی می‌توانست قابل‌توجیه باشد اما این اولین‌بار نیست که چنین حادثه‌ای روی می‌دهد و در همه‌جای دنیا نیز در مراسم مذهبی، زمانی که ازدحام معتقدان به آن مذهب برای انجام مناسکشان زیاد می‌شود، چنین اتفاقاتی قابل پیش‌بینی است.

برای مثال در هند چنین اتفاقاتی در سنوات گذشته روی داده است. بنابراین بدون هیچ‌گونه سیاسی‌کاری و دخالت مسائل سیاسی در این موضوع باید مسئولیت دولت سعودی را در این زمینه به رسمیت شناخت. با وجود این می‌توان به برخی مراقبت‌هایی اشاره کرد که اگر ازسوی کاروان‌های ایرانی و رؤسای آنها لحاظ می‌شد، شاید این مصیبت رخ نمی‌داد. بدون اینکه بخواهم مسئولیت این مصیبت جانکاه و تاریخی را گردن گروه یا فرد خاصی بیندازم، می‌توان گفت کاروان‌ها می‌توانند با درنظرگرفتن احتمالاتی که در این‌گونه شرایط وجود دارد، زمان را به‌گونه‌ای تنظیم کنند یا حجاج را به‌گونه‌ای هدایت کنند که چنین فجایعی رخ ندهد.

به‌علاوه در شرایط فعلی ایران به‌عنوان قدرتی مهم و دولتی مقتدر در سطح منطقه می‌تواند با عربستان‌سعودی نه‌فقط با زبان نکوهش و ملامت که با زبان حکمت و با بیان ملاطفت و فرهنگی که شایسته اهل قرآن و پیروان اسلام است وارد مذاکره شود تا فکری برای آینده شود. همچنین باید برای خانواده این عزیزان فکری شود تا هرچه‌بیشتر از رنج و مصیبت جانکاه آنها کم شود.»

مواجهه منطقی با عربستان بهتر از شعار «مرگ بر سلطنت آل‌سعود» نیست؟
این روزنامه در صفحه آخر، یادداشتی از رضا اسداللهی، پزشک ساکن سوئیس را با عنوان «مواجهه منطقی با حادثه غم‌انگیز منا» به چاپ رسانده و آورده است:
«آنچه در منا حادث شد، پر از غم بود و بازتابش مسلمان و غیرمسلمان را متأثر کرد. رسانه‌ها و شبکه‌های خبری مختلف و ازجمله در اروپا هم البته به این حادثه پرداخته‌اند و بسیاری به انتقاد ایران -که حجاج قابل‌توجهی را در این حادثه از دست داده است- از عربستان نیز اشاره کرده‌اند.
تصاویری از راه‌پیمایی تهران در اعتراض به آن هم پخش شده است که البته همه اینها نشانگر اهمیت موضع‌گیری ایران است. اما آنچه نتوانست و نمی‌تواند توجیهی داشته باشد شعار «مرگ بر سلطنت آل‌سعود» و شعارهایی نظیر آن در این راه‌پیمایی است که بالطبع بلافاصله در گزارش‌ها، به زبان شبکه‌های خبری مربوطه ترجمه می‌شود.
حاصل کار آن است که بیننده‌ای که حق را به ایران داده بود، با شنیدن این شعار غیرمنطقی به یک‌باره دچار تردید می‌شود. بی‌شک انتظار بررسی و پاسخ‌گوبودن مقامات عربستان در مورد این حادثه بجاست ولی به نظر بدیهی است که در دنیای امروز مواجهه منطقی با مسائل راهگشاتر و بهترین راه برای شنیده‌شدن و اثبات حقانیت است.»

ملک‌سلمان: جوامع مسلمان نباید یکدیگر را آزار دهند
روزنامه شرق در صفحه «روزنامه» به عناوین مندرج در صفحه اول روزنامه عرب‌نیوز پرداخته و زیر عنوان «هیچ‌کس اجازه ندارد نظم اسلامی را به هم بزند» به سخنان پادشاه عربستان سعودی اشاره نموده است.
سخنرانی سالانه ملک‌سلمان در منا امسال مصادف شده با فاجعه دلخراش کشته‌شدن بیش از ٧٠٠ زائر خانه خدا. ملک سلمان در حضور شاهزاده‌های سعودی و برخی سران کشورهای مسلمان از صلح‌آمیزبودن دین اسلام گفته و از همبستگی مسلمانان و اینکه جوامع مسلمان نباید یکدیگر را آزار دهند. او گفته اشتراکات اسلامی باید باعث شود جوامع مسلمان به یکدیگر دست بدهند و با یکدیگر باشند.
روزنامه عرب‌نیوز عربستان صفحه یک خود را با این سخنان آغاز کرده است. عکسی از ملک سلمان و هیأت حاضر در سخنرانی سالانه منا در صفحه یک منتشر شده است.

این روزنامه در تیتر یک مدعی است حضور افراد وابسته به زائران ناپدیدشده در حادثه منا، باعث آشفتگی و نابسامانی شده است. نکته قابل‌توجه در حادثه دلخراش منا، ناپدیدشدن تعداد زیادی از زائران است. عربستان مدعی است بسیاری از این افراد در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی- درمانی عربستان با هویتی نامعلوم بستری هستند. نکته دیگری که در گزارش عرب‌نیوز به آن اشاره شده، تلاش وابستگان حاجیان برای خبرگرفتن از زائران است. هجوم وابستگان به خطوط تلفن این کشور، فشار زیادی به خدمات مخابراتی عربستان وارد کرده است.

خبری دیگر در صفحه یک عرب‌نیوز منتشر شده درباره رمی جمرات؛ این مراسم در دومین روز پیاپی پیگیری و انجام شده است. عربستان برای جلوگیری از حوادث احتمالی، نیروهای امنیتی خود را بسیج کرده تا فضا را کاملا کنترل کنند. عکسی که در دل این گزارش منتشر شده، حضور نیروهای امنیتی را به‌خوبی نشان می‌دهد.
نکته: صفحه یک عرب‌نیوز همچنان از حادثه تلخ منا متأثر است.

دیگر عناوین منتشر شده در «شرق» امروز:

مقام معظم رهبری در ابتدای جلسه درس خارج فقه: فاجعه منا فراموش نخواهد شد

روحانی: عربستان باید از نظر حقوقی و سیاسی پاسخ‌گو باشد

افزایش تعداد کشته‌های ایرانی حادثه منا / سازمان حج و زیارت از کشته‌شدن ۱۵۵ زائر، مجروحیت ١٠٣ نفر و مفقودبودن ۳۲١ ایرانی خبر داد.

پیوستن ٣٠‌ هزار تروریست خارجی به «داعش» / سازمان اطلاعات آمریکا اعلام کرد ٣٠‌ هزار تروریست خارجی از سال ٢٠١١ به عراق و سوریه رفته‌اند که این تعداد دو برابر برآوردهای پیشین در سال قبل است.

آرامش به حج برمی گردد؟ / عکس از الشرق الاوسط

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «شرق» را مرور کرده است: «مسجدجامعی: نباید با اظهارنظرهای‌مان آتش کینه‌ورزی نسبت به عربستان را دامن بزنیم/ زیرسؤال‌بردن حج و به‌شوخی‌گرفتن حرم امن الهی توسط گروهی، از روی ناراحتی از مدیریت ضعیف سعودی‌هاست»، «انصاری‌راد: کاروان‌های ایرانی و رؤسای آنها می توانستند با انجام برخی مراقبتها و هدایت حجاج، مانع مصیبت منا گردند»، «مواجهه منطقی با عربستان بهتر از شعار «مرگ بر سلطنت آل‌سعود» نیست؟»، «ملک‌سلمان: جوامع مسلمان نباید یکدیگر را آزار دهند»مرور مطبوعات/ ‌دو‌شنبه‌ ۶ مهر/ روزنامه شرق

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.