رحیم صفوی از آخر و عاقبت جنگ نیابتی می گوید

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «شرق» را مرور کرده است: «امام‌جمعه اهل سنت ایرانشهر: آواره‌شدن مهاجران مسلمان در کشورهای اروپایی، ننگ بزرگی برای جهان اسلام است»، «هاشمی‌رفسنجانی: اگر همه اصول قانون اساسی را اجرا کنیم، همه قومیت‌ها و مذاهب راضی خواهند شد/ باید همه‌چیز جامعه در شأن یک جامعه اهل‌بیتی باشد»، «سیدحسن خمینی: همان اندیشه‌ای که کلیساها و مساجد را تبدیل به انبار و اصطبل کرد، برای به‌صحنه‌آمدن مردم در جنگ جهانی دوم، کلیساهای ارتدکس را بازگشایی کرد»، «رحیم‌صفوی: سرانجام جنگ نیابتی و حمله نظامی وحشیانه و ظالمانه سعودی‌های به یمن جز شکست و خواری نخواهد بود» و «شروط ایران برای اعزام عمره گزاران: صدور حکم و مجازات دو مأمور خاطی فرودگاه جده و تأمین کامل امنیت زوار ایرانی»

امام‌جمعه اهل سنت ایرانشهر: آواره‌شدن مهاجران مسلمان در کشورهای اروپایی، ننگ بزرگی برای جهان اسلام است
روزنامه شرق در صفحه ۷، عنوان «آوارگی مسلمانان در اروپا ننگ بزرگ برای جهان اسلام» را برای انعکاس سخنان مولوی عبدالصمد کریم‌زایی، امام‌جمعه اهل سنت ایرانشهر منتشر ساخته و آورده است:

– آواره‌شدن زنان و کودکان و جوانان مسلمان در کشورهای اروپایی ننگ بزرگی برای همه مسلمانان و جهان اسلام است.

– حکومت‌های اسلامی برای جلوگیری از درگیری‌ها، خون‌ریزی‌ها و قتل و غارت در برخی کشورهای اسلامی و آواره‌شدن مسلمانان، باهم همکاری‌ نمی کنند.

– این روزها شاهد پخش تصاویری هستیم که کشورهای اروپایی با ارتش، توپ و تانک جلوی مسلمانان آواره صف کشیده‌اند و با بی‌احترامی با آنان برخورد می‌کنند و این جای بسی تأسف است.

– بعضی از کشورهای عربی که مسبب آوارگی مسلمانان شده‌‌اند، دارایی و زمین‌های زیادی در اختیار دارند و می‌توانند آوارگان را تا‌زمانی‌که از این وضعیت نجات پیدا کنند، سامان دهند.

هاشمی‌رفسنجانی: اگر همه اصول قانون اساسی را اجرا کنیم، همه قومیت‌ها و مذاهب راضی خواهند شد/ باید همه‌چیز جامعه در شأن یک جامعه اهل‌بیتی باشد
شرق در صفحه ۲ سخنان آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، در دیدار با اعضا دبیران و رؤسای انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌های سراسر کشور را منتشر ساخته و در بخش هایی از آن آورده است:

– اگرچه اتفاق کعبه(سقوط جرثقیل در مسجدالحرام)، انتقاد سیاسی ندارد و یک بی‌توجهی به امنیت زوار و سوءمدیریت است، اما درقبله اول مسلمانان، صهیونیست‌ها با برنامه، مسلمانان را تحت فشار قرار دادند و دنیای اسلام هم سکوت کرده است.

– اگر همه اصول قانون اساسی را با رعایت همه خواسته‌های آن اجرا کنیم، همه مردم ایران با تعدد قومیت‌ها و مذاهب راضی خواهند شد.

– عقلای قوم باید توجه داشته باشند که برگزاری انتخابات باشکوه برای کشور و انقلاب مهم است، چون انقلاب اتمام حجت خدا به مردم ایران است که باید همه‌چیز در شأن یک جامعه اهل‌بیتی باشد.

– انقلاب اسلامی حکومتی بی‌نظیر در جهان اسلام است. پس از حکومت پیامبر و حکومت چند ساله حضرت علی(ع)، سراغ نداریم که شیعیان، حکومتی براساس ساختار سیاسی خالص مکتب اهل بیت داشته باشند، هرچند بعضی از حکومت‌های شیعه مانند فاطمیان، ادارسه، بنی‌حمدانیان، علویان و آل‌بویه در مقاطعی بودند.

– مردم ایران در تاریخ طولانی اسلام و ایران به وظایف خویش عمل کردند و الان وظیفه ماست که با توجه به مجموعه شرایط دور و نزدیک، کشور را بسازیم و زمینه را برای زندگی شایسته مردم فراهم کنیم.

سیدحسن خمینی: همان اندیشه‌ای که کلیساها و مساجد را تبدیل به انبار و اصطبل کرد، برای به‌صحنه‌آمدن مردم در جنگ جهانی دوم، کلیساهای ارتدکس را بازگشایی کرد
این روزنامه در انعکاس سخنان سیدحسن خمینی در بیست‌وهفتمین گردهمایی فرماندهان مهندسی رزمی جنگ جهاد، با انتخاب عنوان «پوپولیسم مانند چرخ خودش را زیر می‌گیرد» آورده است:

– همان اندیشه‌ای که می‌گفت مذهب افیون توده‌هاست و کلیساها و مساجد را تبدیل به انبار و اصطبل کرد، در مقطع جنگ جهانی دوم کلیساهای ارتدکس را بازگشایی کرد زیرا در آن مقطع حضور مذهب برای به‌صحنه‌آمدن مردم موردنیاز بود.

– انرژی جامعه مانند موتور محرکه‌ای است که باید در دست کارشناسان قرار گیرد، در غیر این صورت گرفتار پوپولیسم بی‌ریشه می‌شویم؛ پوپولیسم مانند قرص مخدر، به‌شدت نشاط‌آور است و همه فکر می‌کنند توفان شده است؛ در چنین فضایی کارها هیأتی می‌شود و همه خوشحال هستند ولی بعد از مدتی می‌بینند که کارها تعطیل شد! از درون این وضعیت فساد حاصل می‌شود و عده‌ای در این میان به تعبیر طلبگی، «بَلَّعتُ» می‌کنند».

– پوپولیسم تخدیر اجتماعی است و انرژی جامعه را از بین می‌برد. در این فضا هرکس قوی‌تر شعار می‌دهد، نفر اول است و اگر کسی بخواهد بالاتر از او برود، باید شعارهای خود را به مرتبه‌ای بالاتر از نفر قبل برساند. این فضای احساسی، انرژی جامعه را بدون هیچ نتیجه و بلکه با پیامدهایی کاملا منفی تخلیه می‌کند.

– امام(ره) از کسانی که قصد تشرف به مکه، مدینه و عتبات عالیات به قصد انجام اعمال مستحبی را دارند تقاضا می‌کنند که امروز ثوابی بالاتر از اینکه به برادرهای خودتان کمک کنید، وجود ندارد. یعنی وظیفه اولیه، ساختن جامعه است و این کار از هر عبادت مستحبی، مهم‌تر است و می‌توان به قصد قربت الهی مشغول کار شد. بنابراین شما می‌توانید با ساختن یک پیچ یا مهره ثوابی بالاتر از حج عمره نصیب خود کنید. این دیدگاه ثمره نگاه یک فقیه در پایان عمر فقهی او است. ما بعضا جای کارها را با هم گم می‌کنیم، درحالی‌که باید توجه کنیم کارهای برجامانده زیادی در کشور وجود دارد.

رحیم‌صفوی: سرانجام جنگ نیابتی و حمله نظامی وحشیانه و ظالمانه سعودی‌های به یمن جز شکست و خواری نخواهد بود
روزنامه شرق در بازتاب سخنان سرلشکر یحیی رحیم‌صفوی، دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا، در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران به این نکات اشاره نموده است:

– ایران به درخواست دولت عراق، بیشترین سهم را در مبارزه با داعش در عراق دارد و ائتلاف آمریکایی، نه‌تنها کمکی نکرده است، بلکه در برخی از جاها به کمک داعش و سایر تروریست‌ها آمده است.

– پادشاهی سعودی که میلیاردها دلار به صدام کمک کرد، هم‌اکنون درگیر یک جنگ نیابتی و حمله نظامی وحشیانه و ظالمانه، با حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی به مردم یمن شده است که سرانجام آن جز شکست و خواری برای سعودی‌های نخواهد بود.

– سیاست‌های آمریکا و صهیونیست‌ها و برخی کشورهای عربی در پنج سال گذشته با اعزام هزاران تروریست اجاره‌ای به سوریه برای ساقط‌کردن دولت سوریه که محور مقاومت در برابر صهیونیست‌هاست، سوریه را دچار بحران کرده است.

– جمهوری اسلامی ایران، روسیه و حزب‌الله لبنان از دولت و ملت سوریه حمایت سیاسی می‌کنند و مشاوره نظامی به محور مقاومت می‌دهند.

دیگر عناوین منتشر شده در «شرق» امروز:

دستگیری ریگی با زیارت عاشورا و توسل / حیدر مصلحی، وزیر سابق اطلاعات: …. به دوستان، که جمع محدودی بودند، گفتم زیارت عاشورا بخوانند و توسل کنند و بعد به منزل ما بیایند. بعد خواندن زیارت عاشورا و حضور در منزل گفته شد مگر نه ‌اینکه پرواز برای عزیمت به قرقیزستان باید از آسمان ایران عبور کند، پس می‌توانیم هواپیما را به زمین بنشانیم. آقای فیروزآبادی با مسئولیت خودشان اجازه چنین اقدامی را دادند و در نهایت هواپیمای حامل ریگی به زمین نشست و وی دستگیر شد. با این دستگیری یک موفقیت بزرگ برای جمهوری اسلامی به ثبت رسید و همه اینها غیر از نتیجه زیارت عاشورا و توسل نبود.

شرط تهران برای ادامه اعزام حجاج(عمره گزاران) / حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزیر خارجه ایران، با انتقاد از سهل‌انگاری عربستان سعودی و رعایت‌نکردن ایمنی حجاج، بر مسئولیت دولت عربستان درباره حادثه مکه مکرمه تأکید کرد. هفته گذشته، بر اثر سقوط یک جرثقیل در مسجدالحرام، بیش از ١٠٠ نفر از حجاج جان خود را از دست دادند. پیکر مطهر هفت ایرانی از حجاج حادثه مکه مکرمه صبح روز گذشته به مشهد و سپس به تهران منتقل شد. امیرعبداللهیان درعین‌حال، رسیدگی به حال مصدومین را خوب توصیف کرد. او همچنین تأکید کرد که تداوم اعزام عمره‌گزاران، منوط به صدور حکم و اطمینان از اجرای مجازات دو مأمور خاطی فرودگاه جده و تأمین کامل امنیت زوار ایرانی است.

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «شرق» را مرور کرده است: «امام‌جمعه اهل سنت ایرانشهر: آواره‌شدن مهاجران مسلمان در کشورهای اروپایی، ننگ بزرگی برای جهان اسلام است»، «هاشمی‌رفسنجانی: اگر همه اصول قانون اساسی را اجرا کنیم، همه قومیت‌ها و مذاهب راضی خواهند شد/ باید همه‌چیز جامعه در شأن یک جامعه اهل‌بیتی باشد»، «سیدحسن خمینی: همان اندیشه‌ای که کلیساها و مساجد را تبدیل به انبار و اصطبل کرد، برای به‌صحنه‌آمدن مردم در جنگ جهانی دوم، کلیساهای ارتدکس را بازگشایی کرد»، «رحیم‌صفوی: سرانجام جنگ نیابتی و حمله نظامی وحشیانه و ظالمانه سعودی‌های به یمن جز شکست و خواری نخواهد بود» و «شروط ایران برای اعزام عمره گزاران: صدور حکم و مجازات دو مأمور خاطی فرودگاه جده و تأمین کامل امنیت زوار ایرانی»مرور مطبوعات/ ‌شنبه‌ ۲۸ شهریور/ روزنامه شرق

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.