انتقادات مرکز پژوهش‌های مجلس به «طرح صیانت از حریم عفاف و حجاب»

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «شرق» را مرور کرده است: «مرکز پژوهش‌های مجلس: مباحثی همچون طرح «صیانت از حریم عفاف و حجاب»، ذهنیت افراط‌گرایی در منطقه را به وجود خواهد آورد/ چرا معنای حجاب، از امری هویتی– فرهنگی به رفتاری در سطح نبستن کمربند ایمنی خودرو تقلیل یافته است؟»، «بر اساس آموزه‌های مذهبی، کلیسا در مراقبت از خلقت و زمین مسئولیتی اخلاقی دارد» و «بازگشایی موزه دوران اسلامی و پیش از تاریخ موزه ملی با حضور معاون‌اول رئیس‌جمهوری»

مرکز پژوهش‌های مجلس: مباحثی همچون طرح «صیانت از حریم عفاف و حجاب» ذهنیت افراط‌گرایی در منطقه را به وجود خواهد آورد/ چرا معنای حجاب، از امری هویتی– فرهنگی به رفتاری در سطح نبستن کمربند ایمنی خودرو تقلیل یافته است؟

روزنامه شرق در صفحه ۲ گزارشی از انتقادات مرکز پژوهش‌های مجلس به طرح «صیانت از حریم عفاف و حجاب» منتشر ساخته و با انتخاب عنوان «نصب ماهواره؛ ٨ میلیون جریمه و بازداشت مدیر ساختمان» آورده است:

« توبیخ و درج در پرونده در صورت بدحجابی، دوره آموزشی برای زنان با پوشش غیرشرعی، جزای نقدی و پرداخت جریمه، فقط بخشی از بندهایی است که در «طرح صیانت از حریم عفاف و حجاب» درج شده، طرحی که مرکز پژوهش‌های مجلس در بررسی کارشناسی‌اش کلیات آن را رد کرده و بند به بند آن را تحلیل و ارزیابی کرده است.
بی‌توجهی طرح به ضرورت و لزوم ایجاد مطالبه عمومی و وفاق جمعی در برخورد با بدحجابی، افزایش امکان گسست بین نظام و مردم و تقلیل بدحجابی از امری نابهنجار و غیرارزشی به تخلف‌های راهنمایی و رانندگی و کاستن از ارزش حجاب و گسترش تصور تخطی از ارزش حجاب با پرداخت هزینه نقدی، از جمله دلایل رد کلیات طرح در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس است. در بخش دیگری از این گزارش تأکید شده «این طرح جرم‌انگاری جدیدی در موضوع عفاف و حجاب انجام نداده، بلکه تلاش کرده جرم‌انگاری‌ای را که در گذشته بوده، از طریق تعیین مجری و تشدید مجازات کارآمد کند».

طرحی که معیشت زنان را نشانه گرفته است
این طرح در بخش‌هایی اقتصاد زنان را هدف گرفته، جایی که به بهانه پرهیز از اختلاط زنان و مردان در بسیاری مشاغل و ساعت کاری شب، لزوم دریافت مجوز از اداره اماکن قید شده است. درعین‌حال بخش‌هایی از طرح نیز به ماهواره اختصاص یافته و قوانین سفت و سخت مقابله با آن؛ از جریمه‌های سنگین تا دستگیری مسئول ساختمان.

طرح صیانت از حریم عفاف و حجاب در ١۶ مهر ٩٣ با هدف بازنگری در قوانین موجود در عرصه حجاب، افزایش ضمانت اجرای قوانین و اصلاح و تقویت مجازات‌ها درباره ممنوعیت نصب و به‌کارگیری تجهیزات ماهواره، تهیه و اعلام وصول شد. کلیات این طرح در مجلس تصویب شد و با مخالفت مجید انصاری، معاون پارلمانی روحانی، همراه بود؛ او علاوه بر موازی‌کاری مجلس با وزارت کشور، بندهایی از طرح را مغایر آزادی‌های مدنی دانست.

افزایش فشار بین‌المللی در موضوع پرونده‌های حقوق ‌بشر
مرکز پژوهش ابتدا با کارشناسان، روحانیون و اهل فن در این حوزه جلسه تشکیل داده و بعدتر نشست‌هایی پی‌درپی برگزار کرده است. همه افراد از گروه‌ها و طیف‌های سیاسی مختلف دور هم نشسته و از ایده‌هایشان گفته‌‌اند، درباره طرحی که حالا مرکز پژوهش‌ها به‌ویژه آن را «در ابعاد بین‌المللی و منطقه پرمخاطره» خوانده و اینکه طرح چنین مباحثی ذهنیت افراط‌گرایی در منطقه را به وجود خواهد آورد. مرکز پژوهش‌ها معتقد است: «از آنجا که پرونده‏های سیاسی کشورمان در نقض حقوق بشر مطرح است، تصویب این طرح و اجرائی‌کردن آن می‏تواند زمینه‏ افزایش فشار بین‌المللی علیه ایران در مجامع و نظام بین‎الملل را دامن زند.»

افزایش جریمه از ۵ تا ۵٠ هزار به ١٠٠ هزارتومان
در ماده یک طرح پیشنهادی مجلس آمده: «چنانچه راننده یا سرنشینان وسائل نقلیه اقدام به کشف حجاب، روزه‌خواری، مزاحمت برای نوامیس یا حرکات غیرمتعارف کنند، افسران کادر یا پیمانی موظف به جریمه صد هزار تومانی و در صورت تکرار، منظورکردن ١٠ نمره منفی و توقیف ٧٢ ساعته خودرو است». مرکز پژوهش‌ها در بررسی ماده یک این طرح تأکید دارد: «قانون‌گذار در این حوزه با خلأ قانونی مواجه نبوده و ضمن افزایش میزان جریمه از پنج تا ۵٠ هزارتومان به ١٠٠ هزارتومان، معنای حجاب را از امری هویتی – فرهنگی به رفتاری خلاف در سطح نبستن کمربند ایمنی در خودرو تقلیل داده است. چنین ماده‌ای این شبهه را ایجاد می‌کند که به‌راحتی با پرداخت پول و جریمه نقدی یا توقیف ماشین، می‌توان از الزام حجاب تخطی کرد و اجرائی‌سازی این ماده نیز در هاله‌ای از ابهام است».

امکان اعمال‌‌ نظر شخصی در پناه عبارات کلی
گزارش کارشناسی مرکز پژوهش‌ها به ذکر عبارت «حرکات غیرمتعارف اخلاقی» اشاره کرده و این سؤال را پیش‌روی طراحان و تصویب‌کنندگان قرار داده که منظور از این حرکات چه حرکاتی است و زنهار داده که مشخص‌نشدن مقصود دقیق قانون‌گذار از این عبارت، موجب برداشت سلیقه‌ای و اعمال نظر شخصی می‌شود.
ماده ۵ طرح، به اقتصاد زنان وارد شده و بر پرهیز از اختلاط زنان با مردان در ساعات متعارف – ٧ صبح تا ١٠ شب- تأکید دارد. این در حالی است که براساس آمار اتاق اصناف، درحال‌حاضر ١٣٧ نوع واحد صنفی وجود دارد که ٢۴ میلیون جمعیت سراسر کشور را پوشش می‌دهد. زیرساخت تفکیک جنسیتی در این مراکز وجود ندارد و اعمال این ماده فقط به اخراج یا بی‌میلی کارفرما برای استخدام نیروی زن منجر خواهد شد. گزارش مرکز در این بخش نیز به طرح سؤال از طراحان آن پرداخته: «آیا اخراج زنان از واحدهای صنفی دارای مجوز و ورود به فضاهای غیررسمی و فاقد مجوز، آسیب‌های متعدد اجتماعی به‌همراه نخواهد آورد؟»در ماده ۵، مشاغلی از جمله پرستاری، پزشکی و مهمانداری هواپیما معاف شده‌اند. گزارش به مشاغل دیگری از جمله مامایی، شیرینی‌فروشی، تالارهای پذیرایی و رستوران‌ها اشاره دارد و معتقد است این نکته چالش‌هایی اساسی پیش‌روی اصناف قرار می‌دهد.

جریمه از ٢٠٠ هزار تا یک میلیون
بر اساس ماده ۶ این طرح افراد بدحجاب به گذراندن دوره آموزشی و جریمه نقدی از ٢٠٠ هزارتومان تا یک میلیون تومان شده‌اند. این در حالی است که در قانون مجازات اسلامی جریمه زنانی که بدون حجاب شرعی در اماکن عمومی حاضر شوند حبس از ١٠ روز تا دو ماه و یا از ۵٠ هزارتومان تا پانصد هزار تومان جریمه نقدی است. گزارش مرکز پژوهش‌ها، اجبار به گذراندن دوره و کلاس آموزشی و افزایش جریمه نقدی از ۵ تا ۵٠ هزارتومان به ٢٠٠هزارتومان تا یک میلیون تومان را ازجمله تغییرات این طرح می‌داند. سؤال دیگر این گزارش از طرفداران طرح این بوده که «حضور در کلاس تا چه میزان به تغییر نگرش نسبت به موضوع حجاب منجر می‌شود؟

بازداشت مدیر ساختمان در صورت نصب ماهواره
مواد هفتم و هشتم طرح صیانت از عفاف و حجاب وارد ماجرای ماهواره شده و براساس ماده ٧، نصب و تعمیر ماهواره ممنوع و حبس و جزای نقدی در انتظار نصاب است؛ اما ماده ٨ این طرح ایده عجیب و سؤال‌برانگیزی مطرح کرده: «مدیر ساختمان موظف است درخصوص جمع‌آوری تجهیزات مرکزی غیرمجاز ماهواره اقدام و به ساکنان تذکر دهد و در صورت عدم تغییر، موضوع را به نیروی انتظامی گزارش دهد. عدم تذکر به ساکنان و عدم ارسال گزارش موجب محکومیت مدیر ساختمان به جزای نقدی درجه ٧ می‌شود».
از اینها گذشته در این ماده هزینه جریمه از ١٠٠ تا ۵٠٠ هزارتومان به دو تا هشت میلیون تومان افزایش یافته و در صورت تکرار به بیش از شش ماه تا دوسال حبس منجر می‌شود. این در حالی است که وزیر ارشاد سال گذشته درباره آمار ضریب استفاده از ماهواره در تهران به عدد ٧١ درصد اشاره کرده بود و حالا سؤال کارشناسان مرکز پژوهش‌ها این است که آیا نیروی انتظامی امکان و اراده برخورد با تمامی این ٧١ درصد را دارد؟

تجسس در حریم خصوصی شهروندان
گزارش مرکز پژوهش‌ها می‌افزاید: «آیا این برخورد، به گسترش مقاومت مردمی منجر نخواهد شد؟» درعین‌حال تعیین مجازات رئیس ساختمان فاقد نگاه واقع‌بینانه و موجب ایجاد اختلاف درون ساختمانی عنوان شده است. ضمن اینکه قانون‌گذاری به‌این‌نحو موجب نگرانی از مداخله در زندگی خصوصی شهروندان و تجسس در حریم آنها خواهد بود.

کلیات «طرح صیانت از حریم عفاف و حجاب» در نیم‌نگاه گزارش کارشناسی مرکز پژوهش‌ها رد شده و استدلال‌های محکمی پای این ردشدن آمده و در بندبند گزارشی ٢۵ صفحه‌ای جزئیات امر مورد بررسی قرار گرفته است. باید دید هیأت حل اختلاف قوا درباره طرح بحث رئیس‌جمهوری پیرامون بندهای این طرح چه خواهد کرد؟

بر اساس آموزه‌های مذهبی، کلیسا در مراقبت از خلقت و زمین مسئولیتی اخلاقی دارد
شرق در صفحه ۱۲، ترجمه گفتگوی وب‌سایت خبری «سالن» را با کشیش «امبروز کارول»، مؤسس جنبش «کلیسا را سبز کن» به چاپ رسانده و در مقدمه آورده است:
«کشیش «امبروز کارول»، مؤسس جنبش «کلیسا را سبز کن» است که در این‌باره توضیح می‌دهد چرا کلیساهای سیاه‌پوستان از پیشگامان جنبش عدالت زیست‌محیطی هستند. اقشار کم‌درآمد و اجتماعاتِ رنگین‌پوست، در صف اول تغییرات آب‌وهوایی هستند. ….
جنبش «کلیسا را سبز کن»، جنبشی است که از قدرت و هدف کلیسای سیاه‌پوستان به‌عنوان رهبری اخلاقی و اجتماعی در موضوعات آب‌وهوایی بهره می‌برد. این مؤسسه پروژه‌ای از سازمان «سبز برای همه» است؛ سازمانی که در جهت ترویج اقتصاد انرژی تجدیدپذیر توسط «ون جونز» تأسیس شده و سعی دارد با عضوگیری از مردم فقیر، آنها را بخشی از این تغییر کرده و به همین وسیله از وضعیت فقر خارج کند.

چندی پیش، رهبران دینی آفریقایی- آمریکایی از سراسر آمریکا برای نشستی سه‌روزه در شیکاگو گردهم آمدند. نشست «کلیسا را سبز کن» با این هدف برگزار شده بود که کلیساهای آفریقایی- آمریکایی‌ درباره مسائل زیست‌محیطی فعال، صاحب قدرت و تعلیم داده شوند تا بتوانند رهبری جوامع خود و در افقی طولانی‌تر، رهبری کشور را در زمینه‌ آنچه تغییرات زیست‌محیطی نامیده می‌شود، در اجتماعات خود برعهده گیرند. در این دور هم جمع‌شدن همه‌ چیزهای مثبتی را که مردم مذهبی در اجتماع آفریقایی- آمریکایی در جهت گرایش به محیط‌زیست انجام می‌دهند، قرار بود دسته‌بندی شوند. در این بین، بحثی نیز بود که تصویری بسیار متفاوت از آنچه امروز در نظر عده‌ای نشدنی دیده می‌شود، نمایش داده خواهد شد.»

در این بخش هایی از این گفتگو آمده است:
– وب‌سایت خبری «سالن» از «امبروز» پرسیده چرا تمرکز بر کلیساها قرار داده ‌شده است؟
* خب، من فکر می‌کنم این جنبش، جنبش اجتماعی در مقیاس بسیار بزرگ است. من معتقدم یک تغییر اساسی، نه فقط در سطح ملی، بلکه در سطح جهانی در گرایش به مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی در حال رخ‌دادن است و در ایالات‌متحده، هیچ جنبش اجتماعی‌ای در عمل بدون کلیسای آفریقایی- آمریکایی موفق نبوده‌ است. این مسئله راجع‌به جنبش حقوق مدنی دهه‌ ۱۹۶۰ نیز صدق می‌کند و ما معتقدیم تا وقتی‌که کلیسا وارد نشود، جنبش آن‌چیزی نخواهد بود که باید باشد.
این تغییر به دلایل خاصی در حال رخ‌دادن است؛ یکی از دلایل صرفا امنیت افراد است. از طرفی همه‌ کتاب‌های مذهبی ما، همه نگران مراقبت از خلقت و مراقبت از زمین هستند و کلیسا نیز براساس آموزه‌های مذهبی، مسئولیتی اخلاقی داشته تا بخشی از این گفتمان باشد.

‌-این شبیه چیزی است که ما در کلیسای کاتولیک نیز دیده‌ایم، برای نمونه بخشنامه‌ پاپ در زمینه‌ آب‌وهوا. اما آن‌طور که من متوجه شدم، دلایلی وجود دارد که شما فکر می‌کنید اجتماع سیاه‌پوستان، به‌طور خاص، باید به این مسائل توجه کنند.
*صدالبته. اجتماع آفریقایی- آمریکایی همیشه در ارتباط نزدیک با زمین بوده‌ و همیشه به عنوان مردمی مذهبی و بی‌ریا شناخته شده‌اند. پس جواب مثبت است، سخنان پاپ درباره‌ مسئولیت روحانی و اخلاقی ما در قبال این موضوع، ما را به کنش وامی‌دارد و به ما هشدار می‌دهد اهمیت این موضوع فقط برای نجات فرد نبوده و اینجا نجات بشریت موضوعیت دارد. اگر ما به زمین بی‌توجه باشیم، نخواهیم توانست بشری باشیم که باید باشیم و این بسیار مهم است….

دیگر عناوین صفحه «اندیشه»:

«مبارزه زنان یکی از مبارزات محوری ضدسرمایه‌داری است»، گفت‌وگو با سیلویا فدریچی فیلسوف ایتالیایی / ترجمه: جواد گنجی

یادداشت « نقد مارکس به کمک مارکس »

گزارش «وضع مزد در کار ِخانه و لغو مزد در کارخانه »، نگاهی به کتاب «کالیبان و ساحره» نوشته سیلویا فدریچی / تنظیم کننده: علی سالم

دیگر عناوین منتشر شده در «شرق» امروز:

حملات بی‌امان ائتلاف سعودی به یمن

بازگشایی موزه دوران اسلامی و پیش از تاریخ موزه ملی با حضور معاون‌اول رئیس‌جمهوری

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «شرق» را مرور کرده است: «مرکز پژوهش‌های مجلس: مباحثی همچون طرح «صیانت از حریم عفاف و حجاب»، ذهنیت افراط‌گرایی در منطقه را به وجود خواهد آورد/ چرا معنای حجاب، از امری هویتی– فرهنگی به رفتاری در سطح نبستن کمربند ایمنی خودرو تقلیل یافته است؟»، «بر اساس آموزه‌های مذهبی، کلیسا در مراقبت از خلقت و زمین مسئولیتی اخلاقی دارد» و «بازگشایی موزه دوران اسلامی و پیش از تاریخ موزه ملی با حضور معاون‌اول رئیس‌جمهوری»مرور مطبوعات/ ‌‌یک‌شنبه‌ ۸ شهریور/ روزنامه شرق

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.