الحاد کمونیستی و روانشناسی مذهبی روس‌ها در کتاب «بازیگران ناشناخته انقلاب روسیه»

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «اعتماد» را مرور کرده است: «اخلاق انسانی؛ نظامی در حال رشد؛ اخلاق چیست و چه نسبتی با نفع شخصی و فایده‌گرایی دارد؟/نظم جهانی به مثابه زندگی شخصی؛ درس‌گفتارهای نیگل از فلسفه سیاسی جاندار/ روانشناسی مذهبی روس‌ها و الحاد کمونیستی/«حدیث ساغر و می»؛ گزیده اشعار عارفان مسلمان از سده دوم تا سده هشتم هجری»، «سراج: با افشای جزییات حوادث پزشکی اخیر، برخی از آقایان نمی‌توانند در ایران بمانند» و «بازداشت چند تن از یهودیان افراطی‌ در اسراییل»

اخلاق انسانی؛ نظامی در حال رشد؛ اخلاق چیست و چه نسبتی با نفع شخصی و فایده‌گرایی دارد؟/نظم جهانی به مثابه زندگی شخصی؛ درس‌گفتارهای نیگل از فلسفه سیاسی جاندار/ روانشناسی مذهبی روس‌ها و الحاد کمونیستی/«حدیث ساغر و می»؛ گزیده اشعار عارفان مسلمان از سده دوم تا سده هشتم هجری
این روزنامه در صفحه «سیاست‌نامه» به معرفی این کتابها پرداخته است:


تازه‌ترین ترجمه‌ها از تامس‌نیگل فیلسوف اخلاق معاصر
اخلاق انسانی؛ نظامی در حال رشد
اخلاق چیست و چه نسبتی با نفع شخصی و فایده‌گرایی دارد؟
تامس نیگل (Thomas Nagel) فیلسوف ٧٨ساله یوگسلاویایی‌تبار امریکایی است در حال حاضر استاد فلسفه و حقوق در دانشگاه نیویورک است. او در زمینه فلسفه ذهن، فلسفه سیاسی و فلسفه اخلاق پژوهش می‌کند.
نیگل یکی از عمیق‌ترین و جذاب‌ترین فیلسوفان معاصر است که بدون لفاظی و مغلق‌گویی با نوعی تیزبینی و دغدغه‌مندی خاص خود به موضوعات و مسائل انسانی می‌پردازد و سعی می‌کند به خواننده خود کمک کند تا در مورد پاره‌ای از پایدارترین و دشوارترین مسائل فلسفه بیندیشد.
نیگل در دوره‌ای از زیست فکری‌اش به سمت فلسفه قاره‌ای با مولفه‌های جدی مارکسیسم، اگزیستانسیالیسم و پدیدار‌شناسی کشیده شد هرچند خودش تاکید می‌کند این علایق را در چارچوب تحلیلی پی گرفته است.
«اخلاق‌شناسی» عنوان یکی از دو کتابی است که اخیرا ترجمه آن توسط انتشارات «نگاه معاصر» روانه بازار کتاب شده است.
نویسنده در این کتاب به موضوعاتی نظیر چیستی اخلاق، اخلاق و نفع شخصی، پیامدنگری و فایده‌جویی، قراردادگرایی کانتی، قراردادگرایی جدید، فضیلت، مقاومت در برابر اخلاق بی‌طرفانه، نسبی‌گرایی،
اخلاق و دین، اخلاق، سیاست و حقوق و همچنین مرزهای اجتماعی اخلاقی پرداخته شده است.
به اعتقاد نیگل، اخلاق انسانی یک نظام مدام در حال رشد است و تحقیقات فلسفی درباره اخلاق که از راه نظریه اخلاقی صورت می‌گیرد بخش جدایی‌ناپذیر این فرآیند است.


نظم جهانی ؛ به مثابه زندگی شخصی
درس‌گفتارهای نیگل از فلسفه سیاسی جاندار
«برابری و جانبداری» عنوان آخرین کتابی است که از تامس نیگل فیلسوف اخلاق به فارسی ترجمه و منتشر شده است.
«برابری و جانبداری» کتابی است برگرفته از درسگفتارهای تامس‌نیگل در مورد جان لاک و فلسفه سیاسی او که در آن سعی می‌کند روایتی «غیرناکجاآبادگرایانه» از مشروعیت سیاسی ارایه می‌کند. از جمله مهم‌ترین مسائلی که در این کتاب به آن پرداخته شده است می‌توان به مساله ناکجاآبادگرایی، مشروعیت و اتفاق نظر، محک کانت، تقسیم کار اخلاقی، برابری‌طلبی، مساله همگرایی، مساله ساختار، برابری و انگیزش، شقوق ممکن، نابرابری، حقوق و مدارا اشاره کرد. به اعتقاد نیگل نظام سیاسی موجه نظام سیاسی‌ای است که اولا مورد تایید و حمایت همه افراد جامعه و ثانیا شدیدا برابری طلب باشد. نویسنده معتقد است هر جامعه‌ای به نهادهای سیاسی‌ای نیازمند است تا بتواند انگیزش‌های دوگانه خود را در هم ادغام کند و رشد دهد. نیگل در بخش پایانی کتاب به این ضرورت می‌پردازد که نهادهای بین‌المللی باید آن مدلی از نظم جهانی را حفظ کنند که در درون آن پیگیری طبیعی منافع ملی بخشی از الگوی عموما قابل قبول روابط بین‌الملل را شکل می‌دهد، مانند زندگی شخصی در یک جامعه عادلانه.
 


بازیگران ناشناخته انقلاب روسیه
تحقیقی در ساخت روانی مردم روسیه
نیکلای بردیائف چهره محوری در تاریخ فلسفه دینی روسی و استاد فلسفه دانشگاه موسکو است که دارای تباری اوکراینی است. او دوست جوان داستایوسکی، ولادیمیر سرگیویچ سلوی‏یف (١٩٠٠ـ ١٨۵٣) بوده و گفته می‌شود در آثارش از کی‏یرکگارد، نیچه و داستایوسکی ملهم بوده است. هرچند بردیایف خود را انقلابی می‌دانست اما در عین حال نمی‌توانست رژیم بلشویکی را بپذیرد چرا که آن را ابزاری برای سرکوب آزادی شخصی و تسلط جامعه بر فرد می‌دانست.
«بازیگران ناشناخته انقلاب روسیه» عنوان کتابی است از نیکای بردیائف که به‌تازگی ترجمه فارسی آن را «نگاه معاصر» منتشر کرده است. روانشــناسی مذهبی روس‌ها و الحاد کمونیستی، مذهب کمونیسم، جهان‌بینی فلسفی من از جمله مباحثی هستند که در این کتاب به آن پرداخته شده است.
 


عارفان مسلمان شاعر
«حدیث ساغر و می» گزیده اشعار عارفان مسلمان از سده دوم تا سده هشتم هجری است. متن اصلی کتاب به زبان انگلیسی بوده که در ضمن آن اشعار عربی گزیده شده توسط مارتین لینگز به زبان انگلیسی برگردانده شده است. این کتاب به جز اشعار، حاوی مقدمه‌ای
در بیان هدف از گزینش و نیز مدخلی برای آشنایی با شخصیت و مکتب هرکدام از عارف‌هایی است که اشعارشان در این مجموعه گردآوری شده است.
منصور حلاج، ابوحامد محمد غزالی، عبدالعزیز تونسی و… از جمله عرفایی هستند که شخصیت و اشعارشان در این کتاب مورد توجه و بازخوانی قرار گرفته است.

دیگر عناوین منتشر شده در «اعتماد» امروز، از این قرار است:

گفتگوی تلفنی رییس‌جمهوری با رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه: افراطی‌گری و تروریسم معضل بزرگ منطقه است

سراج: با افشای جزییات حوادث پزشکی اخیر، برخی از آقایان نمی‌توانند در ایران بمانند

اجرای حکم در زندان مرکزی مشهد/دست و پای دو سارق مسلح قطع شد

یادداشت « آموزه ملاعمر و مرگ او »

مذاکرات محرمانه واشنگتن- دمشق / نمایندگان سوریه و عربستان دیدار می‌کنند

یادداشت «جنگ یمن و بهار عربی؛ پیامدهای منطقه‌ای آن » به قلم جیمز دورسی/ منبع: هافتینگتون پست

یادداشت «از ترس کمونیسم در دامن نازیسم»/ مروری بر نظریه‌هایی که در پی ریشه‌یابی نازیسم هستند

«ناقص‌سازی زنان کردستان عراق را کنترل کردیم »، گفتگو با با بنیانگذاران موسسه وادی در کردستان عراق، در خصوص مشکلات زنان و تاثیر داعش بر آنها /با تنظیم ژینا مدرس گنجی

«برای ثبت‌نام، تا قله قاف هم می‌روم »، گزارشی از ثبت‌نام دانش‌آموزان افغان فاقد مدرک دراداره اتباع خارجی /تنظیم کننده: مرضیه کوهستانی

بازداشت چند تن از یهودیان افراطی‌ در اسراییل

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «اعتماد» را مرور کرده است: «اخلاق انسانی؛ نظامی در حال رشد؛ اخلاق چیست و چه نسبتی با نفع شخصی و فایده‌گرایی دارد؟/نظم جهانی به مثابه زندگی شخصی؛ درس‌گفتارهای نیگل از فلسفه سیاسی جاندار/ روانشناسی مذهبی روس‌ها و الحاد کمونیستی/«حدیث ساغر و می»؛ گزیده اشعار عارفان مسلمان از سده دوم تا سده هشتم هجری»، «سراج: با افشای جزییات حوادث پزشکی اخیر، برخی از آقایان نمی‌توانند در ایران بمانند» و «بازداشت چند تن از یهودیان افراطی‌ در اسراییل»مرور مطبوعات/ ‌پنج‌شنبه ۱۵ مرداد/ روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.