جای خالی کارکردها و کاربردهای عملی دینی برای فصل خصومت، ایجاد سازش و آشتی

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «رسالت» را مرور کرده است: «دستگاه‌های فرهنگی و مذهبی کشور چه توجیهی برای آمار بالای نزاع تهرانی ها دارند؟»، «سالانه دو میلیون زائر خارجی به استان قم سفر می کنند» و «رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش: داعش به دنبال گسترش اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی است»

دستگاه‌های فرهنگی و مذهبی کشور چه توجیهی برای آمار بالای نزاع تهرانی ها دارند؟
روزنامه رسالت در سرمقاله ای به قلم محمدکاظم انبارلویی به آمار بالای نزاع خیابانی اشاره نموده و از علل آنچه زودرنجی و کم‌طاقتی نامیده، پرسیده است. در بخشی از این نوشتار می خوانیم:
– دستگاه‌های فرهنگی و مذهبی در کشور چه می‌کنند؟ ما دارای مکتبی هستیم که همه را دعوت به سلم و صلح و صبوری و حلم می‌کند. ما در فرهنگ علوی و نبوی آموخته‌ایم ببخشیم و متواضع باشیم و اخلاق الهی را در جامعه پاس بداریم. کارکردها و کاربردهای دینی ما برای فصل خصومت، ایجاد سازش و آشتی و اعلام برادری و رواداری کجای جامعه ما باید نمود داشته باشد؟
– روایت داریم امام‌ رضا(ع) پیامی را توسط حضرت عبدالعظیم حسنی به شیعیان به‌ویژه مردم ایران دادند و فرمودند: سلام مرا به دوستان برسان و به آنها بگو شیطان را به خود راه ندهید. آنها را فرمان بده به رها کردن ستیزه‌جویی و روی آوردن به یکدیگر، چرا که این کار موجب نزدیک شدن به من است و نیز فرمان بده به اینکه خود را به درافتادن با یکدیگر مشغول نسازند که من با خود عهد کرده‌ام چنین کنم که از خدا بخواهم سخت‌ترین عذاب را در دنیا به وی برساند و در آخرت جزء زیانکاران باشد… و نیز آنها را آگاه کن اگر دوستان مرا بیازارند، از حوزه ولایت من خارج می‌شوند و بهره‌ای از ولایت ما نخواهند داشت و من از این سرنوشت به خدا پناه می‌برم.
– آیا ما با این کارنامه از ستیزه‌جویی اجتماعی تحت ولایت امام هشتم(ع) هستیم؟ چرا اینقدر ما را با هم مشغول کرده‌اند؟ چرا یک دلخوری ساده را به نفرت، نفرت را به کینه‌جویی و کینه‌جویی را به انتقام تبدیل می‌کنیم؟ این معضل اخلاقی اختصاص به حوزه اجتماعی ندارد. در حوزه سیاسی هم دچار این مصیبت هستیم….
– اینکه چه باید کرد را باید جامعه‌شناسان، روانشناسان، اساتید علوم اجتماعی، قضات و مسئولان قضائی و امنیتی و نهادهای مربوط به‌ویژه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی پاسخ دهند.
– در این تهران ۱۰ میلیون نفری، چند کرسی اخلاق داریم که صاحب‌نفسانی امثال دولابی‌ها و نخودکی‌ها و… آلودگی‌های روح ما را با نکته‌سنجی‌های اخلاقی بشویند؟ چند عالم اخلاقی داریم که این سروده حافظ را در گوش جان ما زمزمه کنند: وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم/که در طریقت ما کافریست رنجیدن…

دیگر عناوین منتشر شده در روزنامه امروز، از این قرار است:

گشایش کارگاه بافت فرش عتبات عالیات در راور کرمان

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه: شناسایی و احصاء رقبات، اولویت برنامه اوقاف در سال ۹۴ است

مدیرکل میراث قم: سالانه دو میلیون زائر خارجی به استان قم سفر می کنند

شهردار منطقه ۱۵ تهران: مواد مخدر از نانِ بربری هم در دسترس‌تر است

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش: داعش به دنبال گسترش اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی است

رسانه یمنی: ارتش از موشک علیه پایتخت های کشورهای متجاوز استفاده خواهد کرد

یادداشت «بازی العربیه در زمین ریاض و تل آویو» به قلم حامد رشیدی

ادعای یکی از شاخه‌های طالبان: ملا عمر با زهر کشته شده است

مدیرکل وزارت خارجه اسراییل: رژیم سعودی هم‌پیمان ماست«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه «رسالت» را مرور کرده است: «دستگاه‌های فرهنگی و مذهبی کشور چه توجیهی برای آمار بالای نزاع تهرانی ها دارند؟»، «سالانه دو میلیون زائر خارجی به استان قم سفر می کنند» و «رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش: داعش به دنبال گسترش اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی است»مرور مطبوعات/ ‌‌دو‌شنبه‌ ۱۲ مرداد/ روزنامه رسالت

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.