آیت‌الله طباطبایی‌نژاد: اسلام هم دین رحمانی است و هم در جاهایی غضب دارد

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه « رسالت » را مرور کرده است: «رهبر بزرگمرد ما با همه گرفتاری‌هایی که دارد، همه حرف‌ها و گفته‌ها را رصد و در صورت لزوم اصلاح می‌کنند/اسلام هم دین رحمانی است و هم در جاهایی غضب دارد»، «سازمان سینمایی رعایت جایگاه و شأن مراجع عظام تقلید و عالمان شاخص دینی را انتخاب کرد»، «هر هنرمندی نباید ذهنیات خود را به عنوان نهضت عاشورا تلقی کند/چرا بعضی اصرار دارند حرف خود را به کرسی نشانده و نظرات علما و مراجع معظم را به هیچ انگارند؟/دولت قبلی به جای رعایت ادب در خصوص مخالفت شدید مراجع با ورود زنان به ورزشگاه‌ها، به تقابل پرداخت»، «لمحات فی الکتاب و الحدیث و المذهب؛ جدیدترین اثر عربی آیت‌الله صافی‌‌گلپایگانی»

روزنامه رسالت در کنار تیتر اصلی «مقام معظم رهبری: سیاست ما در مقابل آمریکا تغییری نکرده است»، این عناوین را برجسته ساخته است:
«آیت الله جنتی: مقدمات اجرای الکترونیکی انتخابات فراهم نیست»،
«سند دیگری بر عدم اعتماد به شیطان؛ اوباما ایران را تهدیدی برای جهان خواند!»،
و «ظریف: کاربرد زور برای آمریکا دستاوردی نداشته است»

رهبر بزرگمرد ما با همه گرفتاری‌هایی که دارد، همه حرف‌ها و گفته‌ها را رصد و در صورت لزوم اصلاح می‌کنند/اسلام هم دین رحمانی است و هم در جاهایی غضب دارد
رسالت در خبری به انعکاس سخنان آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد، امام‌ جمعه اصفهان پرداخته و از قول وی نوشته است: «اسلام رحمانی مورد تاکید برخی ها، همان لیبرالیسم است.»
وی در خطبه های نماز عید فطر گفته است:
– رهبر عزیز و بزرگوار ما با همه گرفتاری‌هایی که این بزرگمرد دارد، همه حرف‌ها و گفته‌ها را رصد و در صورت لزوم اصلاح می‌کنند و اخیراً به نکته حساسی اشاره کردند و آن این بود که از گوشه و کنار شنیده می‌شود که باید به سمت اسلام رحمانی روی بیاوریم.
– اسلام رحمانی که عده‌ای مطرح می‌کنند همان اسلام لیبرالیستی است و معنی آن این است که در این اسلام باید با همه بسازیم و این در حالی است که در اسلام باید همه ما «اشدا علی الکفار رحما بینهم» باشیم و اسلام رحمانی نقطه مقابل اسلام داعشی است که آنها بخش دوم روایات را اجرا می‌کنند.
– همه باید بدانند که اسلام هم دین رحمانی است و هم در جاهایی غضب دارد و در جاهایی به جهاد و به قتل رساندن منافقین نیز تأکید دارد و این نکته حساسی است که باید همه ما مراقب باشیم که اسلام عزیز به انحراف کشیده نشود.

سازمان سینمایی رعایت جایگاه و شأن مراجع عظام تقلید و عالمان شاخص دینی را انتخاب کرد
این روزنامه در صفحه آخر، به توقف اکران فیلم روز رستاخیز توسط سازمان سینمایی پرداخته و خبر از انتشار اطلاعیه ای توسط این نهاد داده است. در این اطلاعیه می خوانیم:
– فیلم روز رستاخیز به منظور پاسداشت، عظمت و شکوه حماسه جاوید کربلا و به تصویر کشیدن این واقعه بی مثال تاریخ بشری توسط جمعی از هنرمندان و سینماگران متعهد و ممتاز سینمای ملی تولید و در جدول اکران سینماهای کشور قرار گرفت.
– این فیلم که با نیت تقویت تولید فیلم دینی و استفاده از هنر سینما برای جاودانه کردن حادثه عاشورا تولید شد از بدو امر تاکنون در محافل مختلف فرهنگی و دینی در معرض آرا و دیدگاه های صاحبان درک و درد دین قرار گرفته و با استقبال کارگردان محترم فیلم از منظر تاریخی و روایی با اصلاحات چندی مواجه شد که اصلاحات اعمال شده نیز مورد تایید بسیاری از صاحبنظران قرار گرفت.
– نظر به رعایت جایگاه و شأن مراجع عظام تقلید و عالمان شاخص دینی یادآوری می کنیم که اکران فیلم روز رستاخیز تا تامین نظر برخی از مراجع بزرگوار تقلید به تعویق می افتد.

هر هنرمندی نباید ذهنیات خود را به عنوان نهضت عاشورا تلقی کند/چرا بعضی اصرار دارند حرف خود را به کرسی نشانده و نظرات علما و مراجع معظم را به هیچ انگارند؟/دولت قبلی به جای رعایت ادب در خصوص مخالفت شدید مراجع با ورود زنان به ورزشگاه‌ها، به تقابل پرداخت
رسالت همچنین در صفحه آخر، یادداشت مرتضی نجفی قدسی، مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی را به نقل از خبرگزاری«حوزه»
منتشر ساخته و با تاکید بر لزوم تایید فیلم روز رستاخیز توسط صاحب نظران حوزوی آورده است:
– …. دستگاه ظلم و ستم یزید و یزیدیان تمام تلاش خود را کردند تا با شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش ریشه دین را قطع کنند و سفره اسلام را جمع کنند و لیکن اراده الهی نه تنها این خواسته دشمنان و کافران را محقق نکرد بلکه نور خود را کامل‌تر و تمام‌تر کرد و از زمان شهادت حضرت اباعبدالله(ع) حرارتی در دل‌های مومنان و شیعیان ایجاد شده است که تا ابد سرد نخواهد شد….
– …. صحنه هایی از سریال مختارنامه مطابق با معتقدات شیعه و نقل روایات مأثوره از اهل بیت(ع) است که مردم عزیز ما قداست بسیار زیادی برای آنها قائلند، دیگر عزیزان هنرمند نیز اگر می‌خواهند اثر وجودی در این عرصه داشته باشند، بایستی متون فیلم‌نامه‌های آنها با متن صحیح روایات همخوانی داشته باشد و این کار متخصصین حوزه‌هاست و نباید اینطور باشد که هر هنرمندی ذهنیات خود را به عنوان نهضت عاشورا تلقی کند و اثری ارائه کند که هنوز به نمایش عمومی درنیامده با مخالفت شدید علما و مراجع معظم تقلید روبه رو شود!

– نفس پرداختن هنرمندان عزیز به موضوعات دینی و مذهبی شایسته تقدیر است ولیکن با توجه به حساسیت‌هایی که در این زمینه وجود دارد، مشاورت جدی و پیوسته با افراد خبره و مطلع از تاریخ اسلام بسیار ضروری است و در عین حال تمامی مراحل آن باید از فیلتر کارشناسان مذهبی عبور کند.
– فیلم روز رستاخیز …. شاید حدود پنج درصد قضایای عاشورا و کربلا را هم نتوانسته به نمایش بگذارد، بخش هایی از فیلم به بطالت می‌گذرد و نقش اولیای الهی بسیار کمرنگ است و همان میزان هم که مطرح شده چون چهره‌ای برای آنها مصور شده توهین آمیز است….
– چندی پیش هنگامی که یک بار این فیلم در جشنواره فجر به نمایش درآمد با مخالفت جدی مراجع معظم تقلید روبه رو و مقرر شد چهره اولیای الهی به صورت نورانی مجسم شود و لیکن ظاهراً این اقدام صورت نگرفته و معلوم نیست علیرغم این همه مخالفت‌های بزرگان، بعضی چه اصراری دارند حرف خود را به کرسی نشانده و نظرات علما و مراجع معظم را به هیچ انگارند.
– چرا حرمت دین و حریم مراجع معظم تقلید را حفظ نمی‌کنیم! ما بایستی نسبت به اوامر آنان طوری تابع باشیم که به محض فرمایشات از آن بزرگواران بگوییم سمعاً و طاعتاً ، اگر معتقدیم که اینان نواب امام زمان سلام الله علیه هستند و الّا نسبت به تابعیت از امام زمان علیه السلام هم مشکل پیدا خواهیم کرد.
– در گذشته مرسوم بود حتی برخی فضلای حوزه کتابی می‌نوشتند، به رؤیت عالمی بزرگ تر می‌رساندند و احیاناً تقریظی از او می‌گرفتند تا مبادا مطلب ناصحیحی ارائه کرده باشند و در معتقدات دینی مردم تخریبی ایجاد کنند.
– بنده در انگیزه دینی کارگردان فیلم روز رستاخیز شک ندارم و برهمین اساس هم یکی از سادات سرشناس و بزرگوار تمهیدات بسیاری برای ایشان در عتبات مقدسه فراهم کرد تا بلکه کاری هنری در خدمت به نهضت حضرت امام حسین(ع) ساخته شود و لیکن این دوستان زحمت این سید بزرگوار را هم ضایع کردند و عملاً حرمت ایشان را هم حفظ نکردند، این صحیح نیست ما با کسی اگر دوست هستیم خطای به این بزرگی را نادیده انگاریم.
– اگر در این موضوع تنها یکی از مراجع معظم تقلید موضع داشتند، برای محل تأمل کفایت می‌کرد، حال که قاطبه مراجع معظم تقلید موضع مخالفت دارند، این چه اصراری است که حرف آنها را گوش نمی‌کنیم و کار خود را می‌کنیم!
– این خطا را دولت قبلی هم هنگامی مرتکب شد که بحث ورود زنان به ورزشگاه‌ها را مطرح کرد و بلافاصله با مخالفت شدید پنج مرجع عالی‌مقام جهان تشیع روبه رو شد و عوض آنکه ادب‌ورزی کند و اطاعت امر نماید، به تقابل با آنها پرداخت و حتی برخی از آنها حرف‌های توهین آمیزی نسبت به مراجع معظم روا داشتند و ۱۵ روز مقاومت کردند تا اینکه با اشاره رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله العالی) مبنی براینکه به نظر مراجع معظم تقلید عمل شود، غائله ختم به خیر شد.
– این فیلم با هرچقدر هزینه هم درست شده باشد، اگر قرار باشد موجب تخریب مقدسات و معتقدات مردم مسلمان ما شود، اکران آن کار صحیحی نیست، چون در این صورت هم پول‌ها را بی‌جهت از دست داده‌ایم و هم دین را ضایع کرده‌ایم و لذا فقط پول را از دست بدهیم خسارتش کمتر است و یا اینکه اصلاحی واقعی صورت گیرد و همانطور که حضرت آیت‌الله سبحانی فرموده‌اند تا مادامی که عده‌ای کارشناس فنی و صاحب نظر حوزوی آن را تأیید نکنند، اکران نشود.

«لمحات فی الکتاب و الحدیث و المذهب» جدیدترین اثر عربی آیت‌الله صافی‌‌گلپایگانی
رسالت از قول خبرگزاری فارس در قم، به انتشار کتاب جدید آیت‌الله لطف الله صافی‌گلپایگانی پرداخته و آورده است: مجموعه «لمحات فی الکتاب و الحدیث و المذهب» یکی از جدیدترین آثار عربی آیت‌الله صافی‌‌گلپایگانی است که در ۲۳ رساله فقهی – اعتقادی تنظیم شده است. همه این رساله‌ها به صورت یکجا منتشر نشده و در طول چند سال به صورت مستقل به زیور طبع آراسته شده است و اکنون ۲۳ رساله را تشکیل داده که در یک دوره سه جلدی توسط واحد بین‌الملل دفتر آیت‌الله صافی گردآوری و چاپ شده است.

در صفحه «شرح عشق»، این عناوین به چشم می‌خورد:
یادداشت «جلوه قرآن کریم در شعر دفاع مقدس» به قلم دکتر ناصر محسنی نیا – دکتر احمد امیری خراسانی
سر بی تنش یاحسین (ع) گفت
گفتگوی پایگاه مشرق با همسر شهید مدافع حرم: با دیدن سر همسرم بر نیزه به یاد صبر حضرت زینب (س) افتادم

دیگر عناوین منتشر شده در روزنامه امروز، از این قرار است:
محمود مظفر، قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور خبر داد: وجود یک نمازخانه به ازای هر ۱۵۰ کیلومتر راه در کشور
انصارالله: آماده انتقال به گزینه‌های راهبردی نبرد هستیم
نوری المالکی، معاون رئیس‌جمهور عراق: جنایت تکفیریها در دیالی با هدف ایجاد فتنه طایفه‌ای صورت گرفت

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه « رسالت » را مرور کرده است: «رهبر بزرگمرد ما با همه گرفتاری‌هایی که دارد، همه حرف‌ها و گفته‌ها را رصد و در صورت لزوم اصلاح می‌کنند/اسلام هم دین رحمانی است و هم در جاهایی غضب دارد»، «سازمان سینمایی رعایت جایگاه و شأن مراجع عظام تقلید و عالمان شاخص دینی را انتخاب کرد»، «هر هنرمندی نباید ذهنیات خود را به عنوان نهضت عاشورا تلقی کند/چرا بعضی اصرار دارند حرف خود را به کرسی نشانده و نظرات علما و مراجع معظم را به هیچ انگارند؟/دولت قبلی به جای رعایت ادب در خصوص مخالفت شدید مراجع با ورود زنان به ورزشگاه‌ها، به تقابل پرداخت»، «لمحات فی الکتاب و الحدیث و المذهب؛ جدیدترین اثر عربی آیت‌الله صافی‌‌گلپایگانی»مرور مطبوعات/ ‌‌دو‌شنبه‌ ۲۹ تیر/ روزنامه رسالت

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.