تصمیم هاشمی برای راه‌اندازی یک پژوهشگاه بزرگ اسلامی

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه « اعتماد » را مرور کرده است: «خدا به هیچ امتی تعهد نداده است/مگر می‌شود ما هر غلطی را انجام دهیم و خداوند بی‌پاسخ بگذارد»، «با تاسیس پژوهشگاه بزرگ اسلامی در سراسر کشور، پاسخگوی نیازهای پژوهشی جوانان خواهیم بود»، «مجلس خبرگان فقط به امر فقاهت در دین نیاز دارد» و «دیدگاه مراجع قم نسبت به فعالیت‌های دولت روحانی مثبت است»

روزنامه اعتماد که بر خلاف اکثر روزنامه های کشور، در روز میان دو تعطیلی، هر چند با 8 صفحه، اما منتشر شده است، در کنار تیتر اصلی «ظریف: هیچ‌وقت یک ایرانی را تهدید نکنید» که به موضوع مذاکرات هسته ای پرداخته، این عناوین را نیز برجسته ساخته است: «دعوت روحانی از مردم برای حضور در راهپیمایی روز قدس»، «صدای پای خاموشی برق درکشور»، «برای رفع فقر زنان به فکر اقداماتی با نتیجه بلندمدت باشیم» و «دیدار با پوتین، مهم‌ترین برنامه کاری حسن روحانی در مسکو»

خدا به هیچ امتی تعهد نداده است/مگر می‌شود ما هر غلطی را انجام دهیم و خداوند بی‌پاسخ بگذارد
این روزنامه برای گزارش سخنرانی حجت الاسلام ناطق نوری در مرقد امام، عنوان «دعا کنیم کینه‌ها از دل‌های‌مان بیرون رود» را برگزیده و در مقدمه آن نوشته است:
«سرنوشتی برای انسان نیست، مگر آنچه خودش به دست خودش می‌آورد»؛ این جمله روزگاری از شعارهای شناخته‌شده جریان اصلاحات بود. کسانی که می‌گفتند کشور باید با حرکت تک‌تک افراد جامعه تغییر کند و اصلاح شود. حالا اما زعیم سال‌های دور جریان رقیب است که این حرف را می‌زند؛ علی اکبر ناطق نوری. کسی که چند سالی است سخنانش برای اصلاح‌طلبان دلچسب‌تر شده تا اصولگرایانی که زمانی زیر سایه رهبری سیاسی او جمع می‌شدند. چرا که این روزها گلایه‌هایش هم شبیه رقبای دو دهه قبلش شده است. او هم نگران اتفاقات سال‌های اخیر و تغییر وضعیت جامعه است و می‌گوید: «ما را چه شده است که مردمی که برای هم جان می‌دادند، امروز به یکدیگر رحم نمی‌کنند.»

هر‌چند زمینه اصلی سخنرانی ناطق نوری‌ در شب‌ قدر، موضوعات مذهبی و دینی بود اما اشارات سیاسی و اجتماعی هم کم نداشت. تا آنجا که ناطق نوری حتی کار را به کنایه از فساد اقتصادی و اداری هم کشاند و با یاد کردن از ایام اول انقلاب، با اظهار تاسف شدید گفت که آن وضعیت دیگر وجود ندارد.
در بخشی از سخنان ناطق نوری که سه‌شنبه شب در مراسم احیای شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان در مرقد حضرت امام خمینی (ره) انجام شد، چنین آمده است:
– هیچ شخص و ملتی بی‌جهت عزیز و ذلیل نمی‌شود، مگرآنکه خود بخواهد…. خدا سرنوشت ملتی را تغییر نمی‌دهد، مگر اینکه خودشان بخواهند که در این صورت، هم دست خدا در کار است و هم دست ملت.
– همان‌گونه که حضرت علی(ع) در مورد قوم بنی اسراییل می‌فرماید، این قوم بد عمل کرد و به ذلت افتاد و وقتی که به وحدت و یکپارچگی و کار در راه خدا گام گذاشت به عزت رسید.
– خداوند گلیم هیچ کس را سیاه نمی‌بافد، بخت و طالع دست خودمان است و خداوند نمره‌دهنده است پس هیچ ملتی بی‌جهت عزیز و ذلیل نمی‌شود.
– علی‌(ع) در نهج البلاغه از بنی‌اسراییل یک منحنی ترسیم می‌کند که چگونه به ذلت دچار شدند و بعد عزیز شدند و بعد از عزت چه کردند که دوباره به ذلت گرفتار شدند.
– خداوند کتاب قصه برای ما نفرستاده بلکه بخش اعظم قرآن قصص و سرگذشت پیشینیان برای عبرت‌گیری است در نتیجه سرنوشت دست خودشان بوده است. قصه‌های پیشینیان برای ما عبرت است که چه کردند تا اینکه عزیز شدند یا ذلیل شدند پس نتیجه می‌گیریم کارهایی را که موجب بدبختی می‌شود، انجام ندهیم.
– علی(ع) می‌فرماید قوم‌هایی را ببینید که به واسطه عمل‌شان کمرشان شکست چراکه این اقوام کینه‌توزی و بخل کردند و نسبت به هم حسد ورزیدند و مدام با هم دعوا داشتند و قلب‌های‌شان نسبت به هم پر از کینه بود و هرکس دیگران را به خط و خط بازی و کندی و تندی متهم می‌کردند.
– مگر می‌شود ما هر غلطی را انجام دهیم و خداوند بی‌پاسخ بگذارد؛ آنچه وحدت ملت‌ها را می‌شکند و باعث ذلت است خود انسان‌ها هستند.
– ما را چه شده است که مردمی که برای هم جان می‌دادند امروز به یکدیگر رحم نمی‌کنند.
– سلامت دستگاه‌ها و احترام به ارباب رجوع در کدام دستگاه‌ها بعد از ٢۵ تا ٣٠ سال باقی مانده است؟ گذشت ٣٠ – ٢۵ سال پیش اکنون وجود ندارد. آیا مردم در دستگاه‌ها تحویل گرفته می‌شوند؟ در آن مقطع کارگزاران نظام از رشوه و کارشکنی می‌ترسیدند. آیا اکنون دستگاه‌های ما همان‌طور هستند؟ کفران نعمت، نعمت را از انسان می‌گیرد و خدا به هیچ امتی تعهد نداده است.

با تاسیس پژوهشگاه بزرگ اسلامی در سراسر کشور، پاسخگوی نیازهای پژوهشی جوانان خواهیم بود
این روزنامه در صفحه ۲، به انعکاس سخنان آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در نشست هماهنگی و پایش امور دانشگاه آزاد اسلامی پرداخته و عنوان «دنیا به نتیجه گفت‌وگو با ایران رسیده است» را برای آن انتخاب نموده است.
– دنیا به این واقعیت مهم رسید که عاقلانه‌ترین راه‌حل در برخورد با ایران در همه موارد به خصوص مسائل هسته‌ای، مذاکره، احترام و گفت‌وگو است. »
– مردم فلسطین مظلوم‌ترین مردمان تاریخ هستند که چند نسل در اردوگاه‌ها زندگی کرده‌اند و سال‌هاست که آرامش و آسایش را تجربه نکرده‌اند.

– اخیرا به این نتیجه رسیدیم که یک پژوهشگاه بزرگ اسلامی نیز در سراسر کشور ایجاد کنیم تا پاسخگوی نیازهای پژوهشی جوانان ایران در اقصی نقاط کشور باشیم. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به وجود ابتکارات، اختراعات و طرح‌های بسیار مهم دانشجویان و استادان دانشگاه‌های دولتی و آزاد کشور بر ضرورت تجاری‌سازی این گونه طرح‌ها اشاره کرد و با بیان این نکته که کشور نیازمند این گونه پژوهش‌های علمی، فنی و تکنولوژیکی است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند و این ظرفیت را دارد که در پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان به این گونه پژوهش‌ها سروسامان دهد.
مجلس خبرگان نیازی به حضور غیرروحانی‌ها ندارد
اعتماد که گفتگوی آیت‌الله دری نجف‌آبادی با سایت خبرآنلاین را بازنشر داده، عبارت «مجلس خبرگان نیازی به حضور غیرروحانی‌ها ندارد» را برای این مطلب برگزیده است. در این گفتگو آمده است:
– ما باید در مورد آنچه انتصابات رهبری است وارد شویم که آیا این انتصابات طبق مقررات درست انجام شده یا خیر. البته منظور آن‌ انتصاب‌هایی است که مربوط به امور حکومتی می‌شود و نه آنهایی که مربوط به امور مرجعیتی است. خب درباره اینها همواره خود مقام معظم رهبری نیز آمادگی دارند.
– در مورد صداوسیما که از هر قوه‌ای دو نفر بر آن نظارت دارند و مجلس به این سازمان بودجه می‌دهد و بر هزینه‌کرد بودجه نیز نظارت دارد، دلیلی ندارد که ما {خبرگان} نظارت کنیم.
– مجلس خبرگان رهبری در قانون اساسی وظایفش محدود و مشخص است و …. مسوولیتش حفاظت و صیانت از مقام معظم رهبری است که در هیچ شرایطی کشور از این ناحیه آسیب نبیند.
– ما اینجا به خبرگان در امر فقاهت در دین نیاز داریم، پس باید به دنبال یک فقیه جامع باشیم. یعنی فقیهی که در تمام فقه قدرت استنباط و قدرت تجزیه و تحلیل را داشته باشد، باید سراغ شخصیتی برویم که از نظر بینش سیاسی، بینش اجتماعی و بینش فقاهتی سرآمد فقهای عصرش باشد. یا دست کم در مقام تعیین، احتمال اولویتش داده شود.
– خبرگان باید فقیه جامع‌الشرایطی را که صاحب نظر و صاحب مبنا باشد، در زمینه فقه سیاسی و فقه اجتماعی اسلام به نسبت دیگران دارای امتیازات بیشتری باشد، مدیر و مدبر باشد، شجاع، عادل، باتقوا باشد، مسائل داخلی و جهان اسلام را بیش از دیگران بشناسد، عارف و عالم به زمان و حادثه‌شناس باشد را انتخاب کند. تشخیص این امر با خبرگانی است که خودشان هم در فقه متخصص هستند.

دیگر عناوین منتشر شده در روزنامه امروز، از این قرار است:
یادداشت « ضیافت آفتاب/سوگندهای قرآن» بخش یازدهم؛ به قلم سید محمد علی ایازی، استاد حوزه علمیه قم
یادداشت «فلسطین مساله اول جهان اسلام است» به قلم حسین شیخ‌الاسلام
غرویان: دیدگاه مراجع قم نسبت به فعالیت‌های دولت روحانی مثبت است
لاریجانی: دفاع ما از مردم فلسطین به وظیفه اسلامی ما برمی‌گردد
سردار شریف، رییس ستاد انتفاضه و قدس: مقدمات محو اسراییل فرا رسیده است
زمزمه‌های آتش‌بس در یمن
داوود اوغلو: در جنگ علیه داعش از عراق حمایت می‌کنیم

سلفی پاپ با دانشجویان اکوادوری

روزه داری و مشاغل سخت

«دین آنلاین» با این عناوین اقتباسی، روزنامه « اعتماد » را مرور کرده است: «خدا به هیچ امتی تعهد نداده است/مگر می‌شود ما هر غلطی را انجام دهیم و خداوند بی‌پاسخ بگذارد»، «با تاسیس پژوهشگاه بزرگ اسلامی در سراسر کشور، پاسخگوی نیازهای پژوهشی جوانان خواهیم بود»، «مجلس خبرگان فقط به امر فقاهت در دین نیاز دارد» و «دیدگاه مراجع قم نسبت به فعالیت‌های دولت روحانی مثبت است»مرور مطبوعات/ ‌‌پنج‌شنبه ۱۸ تیر/ روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.