تنها چیزی که پاپ دوست دارد

روزنامه های اطلاعات، جمهوری اسلامی و کیهان هر سه در شماره امروز خود، مطالبی در خصوص دین و دینداری منتشر کرده اند که بر آن ها مرور کوتاهی داشته ایم.

حضرت فاطمه و پرهیز از هر چالش داخلی و تنش محلی

روزنامه اطلاعات در صفحه «نظرها و اندیشه ها»، بخش دوم گزیده‌ پیام های آیت‌الله‌ جوادی آملی با عنوان «معارف فاطمی» را منتشر ساخته که در بخشی از آن آمده است:« حضرت فاطمه(س) کثرت‌گرایی سیاسی و اجتماعی را در ظل اصالت وحدت و لزوم انسجام امت و هماهنگی ملت مسلمان با سنت حسنه خود پذیرفت و آن را امضا کرد و از هرگونه چالش داخلی و تنش محلی و منطقه‏ای پرهیز نمود، و همانند امیر مؤمنان(ع) از تشتت و شقّ عصای مسلمانان جداً تحاشی داشت و استحکام نظام اسلامی را در برابر دشمنان خارجی لازم می‏دانست.
اجمال آن اینکه هیچ‏گونه کثرت در متن دین حق راه ندارد، به طوری که صراط مستقیم متعدد باشد و هر کس بتواند از هر صراطی به مقصد برسد و نیز هیچ‏گونه تکثری در معرفت صائب نیست، به طوری که معرفت صحیح نسبی باشد و هر کس هر برداشتی از متون مقدس داشت، صواب باشد، و هر قرائتی از دین درست و مطابق با واقع باشد، بلکه اصل دین واحد و صراط مستقیم یگانه و قرائت صحیح یکتاست و مجالی برای کثرت حقیقی در این حرمهای امن و حریمهای محدود نخواهد بود؛ لذا مباحث کلامی به دور از اعتساف و تحجر مفرطانه و تهتک مفرطانه هماره دائر خواهد بود و از تضارب عاقلانه و عادلانه آرا، بسیاری از مطالب روشن می‏شود، لیکن کثرت سیاسی در سطح بین‌الملل و اجتماعی، در قلمرو خاص و زندگی مسالمت‏آمیز، با گرایشهای متعدد و عقائد متنوع، هم معقول است و هم منقول، لذا مقبول خواهد بود.»

پاپ ساده زیست و تنها چیزی که دوست دارد

اطلاعات در صفحه آخر خود سخن پاپ فرانسیس را باز نشر کرده و آورده است:«احساس می‌کنم دوره پاپی من مختصر و در حد چهار یا پنج سال خواهد بود؛ نمی‌دانم شاید از این هم کمتر باشد به هر حال دو سال آن که سپری شده است. دوست دارم پاپ بمانم اما آنچه حقیقتاً از دست داده‌ام، آزادی‌ام است؛ تنها چیزی که دوست دارم انجام دهم این است که بتوانم یک روز بدون آنکه مرا بشناسند به خیابان رفته و یک پیتزا بخرم و آن را بخورم.»

رد پای خونین عربستان در کشورهای منطقه

روزنامه جمهوری اسلامی سرمقاله خود را به حمله نظامی به یمن اختصاص داده و نوشته است:«حمله عربستان به یمن را باید حمله‌ای از سر درماندگی و ناشی از شکست‌های پی در پی سیاسی آل سعود در منطقه ارزیابی کرد، زیرا عربستان پس از شکست سیاست‌هایش در سوریه و عدم موفقیت گروه تکفیری داعش در گسترش سلطه بر عراق و شکست برنامه‌های ریاض در بحرین و لبنان، اکنون خشن‌ترین روش را برگزید و به حمله نظامی به یمن روی آورد و آتشی را برافروخت که به اعتقاد کارشناسان منطقه، دود آن زودتر از همه به چشم خود آتش افروزان خواهد رفت.» سرمقاله نویس این روزنامه نتیجه گیری کرده است:«تهاجم نظامی به یمن، توری است که صهیونیست‌ها برای آل سعود تدارک دیده‌اند و آنها در این جنگ نیابتی که به نمایندگی از رژیم صهیونیستی در یمن برافروخته‌اند، سرشکسته‌تر از همیشه خواهند شد.»

مجلس اجازه حکومتی کردن مساجد را به خود نداد

جمهوری اسلامی در گزارش خود از اولین جلسه مجلس شورای اسلامی در سال جدید، به طرح تعیین شیوه اداره مساجد اشاره کرده و اخطار قانونی یکی از نمایندگان مجلس را چنین نقل نموده است:« تعیین امام جماعت از حقوق مردم است. پیامبر(ص) فرمودند «هیچ کدام از شما بر مردم امامت نکند مگر به اذن آنان». معمول این است که مردم برای تعیین امام جماعت به علما و مراجع رجوع می‌کنند و از آنان می‌خواهند امام جماعتی را به ایشان معرفی کنند. انتخاب امام جماعت از حقوق مردم است و نباید این حق از آنان سلب شود.» این روزنامه در ادامه به وارد دانستن این اخطار توسط رئیس مجلس اشاره کرده و بخشی از سخان وی را اینچنین منعکس نموده است: « پیشنهاد کمیسیون فرهنگی برای تعیین امام جماعت، مشکلاتی را به وجود می‌آورد. با این پیشنهاد ساختار مساجد حکومتی می‌شود. امام جماعت برخی مساجد توسط مردم و امام جماعت برخی مساجد دیگر توسط مراجع تقلید تعیین می‌شود ولی کمیسیون فرهنگی تعیین امام جماعت را حکومتی می‌کند. لاریجانی سپس اخطار مصباحی‌مقدم را به رای گذاشت که از ۲۲۷ نماینده حاضر در جلسه، ۱۵۰ نفر این اخطار را وارد دانستند.

شانی برتر از وابستگی به یک حزب خاص

جمهوری اسلامی در صفحه ۱۲ که ذیل نام حوزه منتشر شده است، سه یادداشت را به خوانندگان تقدیم نموده است: «اصول اندیشه‌ای آیت‌الله شهید سیدمحمد باقر صدر» به قلم حمزه نجاتی آرانی، «نگاهی به دانشنامه فاطمی» و هشتمین بخش از سلسله یادداشت های با فقیهان با عنوان « فقیه شهید» به قلم علیرضا سروش. در بخش هایی از یادداشت «اصول اندیشه‌ای آیت‌الله شهید سیدمحمد باقر صدر» آمده است:« شهید صدر در جلسات هفتگی خود به بررسی و تحلیل مصالح امت اسلامی می‌پرداخت. اما با آنکه خود در تاسیس حزب «حزب الدعوه الاسلامیه» پیشگام بود، بعد از حدود پنج سال این تشکل اسلامی را ترک کرد. زیرا برخی بدخواهان نسبت به این عمل او نزد مرحوم آیت‌الله العظمی سیدمحسن حکیم زبان به اعتراض گشودند. آیت‌الله حکیم در پیامی به شهید صدر نوشت: شان شما پاسداری از همه حرکتهای اسلامی است اما وابستگی به یک حزب خاص سزاوار نیست. شما باید همه ابعاد مسائل اسلامی را مورد نظر داشته باشید. شهید صدر بعد از مدتی از حزب مذکور کنار کشید. وی پس از رحلت آیت‌الله حکیم به تدریج عهده‌دار مرجعیت شد و در این زمان بود که نظریه لزوم جدایی دستگاه مرجعیت صالحه از تشکیلات حزبی را مطرح ساخت.»

همه موضوعات می‌تواند اسلامی و غیراسلامی باشد. حتی فیلم محمد(ص)

روزنامه کیهان که تشبیه تفاهم هسته ای اخیر به افسار پاره توسط مدیرمسئولش و اصرار همچنانش بر بد دانستن آن ادامه دارد، در صفحه هشتم خود در گزارشی با عنوان « سینما متعلق به مردم است» به بیانات منتشر نشده رهبری درباره هنر هفتم پرداخته که در بخشی از آن می خوانیم:« همه موضوعات می‌تواند اسلامی و غیراسلامی باشد. حتی فیلم محمد(ص)؛ یعنی شرح زندگی پیغمبر می‌تواند جوری ساخته شود که ضداسلامی باشد. پس نام فیلم محمد(ص) و نقش اول داشتن محمد(ص) در یک فیلم هرگز به معنای اسلامی بودن آن نیست. همه موضوعات می‌توانند اسلامی روایت شوند. ما در مورد اسلامی بودن یک فیلم دو چیز را می‌خواهیم؛ یکی اینکه ارزش‌هایی که فیلم تلقین می‌کند اسلامی باشد. ارزش‌های اسلامی یک عرض عریضی دارد. البته تعلیم دادن نماز از ارزش‌های اسلامی است، اما تعلیم دادن راستی و درستکاری و شجاعت و مقاومت هم از جمله ارزش‌های اسلامی است. پس هر چیزی که این ارزش‌ها را آموزش دهد در حقیقت یک محتوای اسلامی را آموزش داده است. جهت دوم اینکه فیلم با نمودارها و نمادهای غیراسلامی همراه نباشد. گاهی فیلمی نماز خواندن را نشان می‌دهد، ولی بازیگران فیلم با رفتارشان و با وضع نامناسب نگاهشان یک ضدارزش اسلامی را در حقیقت متجلی می‌کنند. این نکته هم قدر نکته اول اهمیت دارد. یعنی محتوا و حاشیه محتوا هر دو باید اسلامی باشد.»

سرافرازی سرافراز در کیهان

کیهان در یادداشتی با عنوان «آزمون سرافراز» به قلم حسام آبنوس، شیوه مواجهه صداوسیما با همزمانی عید نوروز و ایام فاطمیه را تحسین کرده و در بخشی از آن آورده است:« می‌ توان امیدوار بود در دوره جدید مدیریت صدا و سیما، انتظارات رهبر انقلاب پیرامون وظیفه رسانه ملی در راستای «گسترش دین و اخلاق و امید و آگاهی و ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی در میان آحاد ملّت» و ایجاد «عزم ملّی و ابتهاج معنوی و نشاط انقلابی» محقق شود.»

روزنامه های اطلاعات، جمهوری اسلامی و کیهان هر سه در شماره امروز خود، مطالبی در خصوص دین و دینداری منتشر کرده اند که بر آن ها مرور کوتاهی داشته ایم.بررسی مطبوعات/ دوشنبه ۱۷ فروردین(2)

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.