راه‌کار تونی بلر برای مقابله با آموزش افراط‌گرایی به کودکان

ترجمه: حسین کیوانفر

چهل کشور به رهبری امریکا نیروهای خود را گردآورده‌اند تا در مقابل حوادث اخیر در عراق و سوریه وارد عمل شوند. اما بلر بر خلاف حمایتش از اقدام نظامی، رویکردهای جدیدی نیز برای مقابله با افراط‌گرایی پیشنهاد کرده است.

«تنها هنگامی می‌توان به علل اصلی افراط‌گرایی توجه کرد که عملیات نظامی علیه آن به نتیجه برسد.» این گفته‌های تونی بلر نخست وزیر سابق انگلیس است که اخیراً پیشنهاد جنجالی خود را درباره حمله زمینی به داعش مطرح کرده بود. بلر در مقاله‌ای از اهمیت مبارزه با افراط‌گرایی از طریق آموزش سخن گفته است. او عقیده دارد افراط‌گرایان شکست‌خورده، ممکن است با تازه‌نفس‌ها جایگزین شوند؛ جوانانی که از کودکی همان آموزه‌های افراط‌گرایانه را آموزش می‌بینند.
افراط‌گرایی که اخیراً رشد کرده، با قدرت گرفتن گروه‌های تندرویی چون داعش رهبری می‌شود. شگفت‌آور است که چنین اندیشه‌های تندروانه‌ای مرزهای جغرافیایی، دینی و گروه‌های سِنی را درمی‌نوردد. رهبران مختلفی بر حمله نظامی علیه چنین گروه‌هایی تأکید می‌کنند که یکی از آنها بلر است. چهل کشور به رهبری امریکا نیروهای خود را گردآورده‌اند تا در مقابل حوادث اخیر در عراق و سوریه وارد عمل شوند. اما بلر بر خلاف حمایتش از اقدام نظامی، رویکردهای جدیدی نیز برای مقابله با افراط‌گرایی پیشنهاد کرده است.
او پیش‌تر یادآور شده بود که افراط‌گرایی "یک انحراف در دین است که به طور مهارنشدنی در حال رشد است و تنها راه متوقف کردن آن برخورد ریشه‌ای است. مهم این است که نسل جوانتر باید یاد بگیرد چگونه به همه ادیان احترام بگزارد و افراط‌گرایان را به مدارای بیشتر دعوت کند."
بلر تاکنون گام‌هایی را نیز در این راه برداشته است. مؤسسه او با نام "بنیاد دین تونی بلر" اساساً با هدف مقابله با پیش‌داوری‌ها و تعصبات دینی بنا شده است. این بنیاد در حدود ۳۰ کشور از جمله پاکستان و سنگاپور شعبه دارد و به کودکان برای درک باورها و اعتقادات دیگران آموزش می‌دهد. به علاوه، کودکان شانس دارند که از طریق ویدئوکنفرانس با مدارس دیگر مناطق در ارتباط باشند. مؤسسه او تاکنون صد هزار کودک را در سراسر دنیا تحت پوشش قرار داده است.
بلر اعتقاد دارد این برنامه‌ها کافی نیست و تنها با گذشت زمان کارایی خود را اثبات خواهند کرد، اما با این برنامه‌ها می‌توان به این دانش‌آموزان دید مثبتی نسبت به پیروان ادیان دیگر داد. این آموزه‌ها با گذشت زمان تضمین خواهد شد و با بزرگتر شدن کودکان، آنان را در مقابله با آموزه‌های تندروانه قرار خواهد داد.
با این حال، تونی بلر، تأکید می‌کند که اصراری به پایان کار مدارس دینی ندارد. کاتولیک‌ها، مسلمانان و دیگران باید به آموزش ارزش‌های دینی خود به کودکانشان بپردازند، اگرچه آنها باید یاد بگیرند به پیروان ادیان دیگر احترام بگزارند.

چهل کشور به رهبری امریکا نیروهای خود را گردآورده‌اند تا در مقابل حوادث اخیر در عراق و سوریه وارد عمل شوند. اما بلر بر خلاف حمایتش از اقدام نظامی، رویکردهای جدیدی نیز برای مقابله با افراط‌گرایی پیشنهاد کرده است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.