نگاهی به شماره جدید مجله شیعه شناسی

چهلمین شماره از مجله شیعه شناسی فصلنامه علمی- پژوهشی در حوزه الاهیات، تاریخ و جامعه شناسی شیعیان جهان منتشر شد.

 

در این شماره از مجله مطالب متنوعی در ساختار مقالات پژوهشی و تحلیلی منتشر شده است که از جمله برخی از عناوین آن می توان به انقلاب اسلامی ایران و نقش آن بر تحولات یمن، شیعیان تانزانیا، روحانیت و مقایسه سیستمش پس از مشروطه و پس از انقلاب، علم حدیث و تأثیر آن به هماره جریانات فکری صفویه بر آموزش مدارس،علویان خراسان و روابط درون گروهی و برون گروهی آنان، ابن ابی الحدید و نقش تاریخی و فکریش در اسلام، نمادهای تبلیغات مذهبی در ساختار صفویه و ردیه های تاریخی علیه شیعه اشاره نمود.

در واقع در این شماره از مجله شیعه شناسی مثل شماره های پیشین تلاش شده است تا مجموعه مقالات تحلیلی در حوزه فراز و فرودهای تاریخی شیعیان در اقصی نقاط جهان به همراه موضوعات کلامی در منظومه معارف شیعی و بسترهای تاریخی و اجتماعی و فرهنگیش با قلمی پژوهشگرانه و نقادانه به مخاطبان فرهیخته این نشریه وزین عرضه گردد.

در این مجموعه مطالب هم تاریخ معاصر و مباحث کلامی جدید مورد توجه قرارگرفته است و هم تاریخ قرون و سده های گذشته و مبانی کلامی معارف دینی و مذهبی.

همانطور که گفتیم به لحاظ ساختاری نیز در متن و بطن مجموعه مقالات این شماره و نیز سایر شمارهای پیشین آن عنصر پژوهشگری و ارزشهای تحقیقی و متن محققانه جزء اصول اینفک این نوشتارها بوده است.

در مقاله ای با عنوان انقلاب اسلامی ایران و تأثیر آن بر تحولات ژئوپلتیک شیعه در یمن اثر دکتر تلاشان در ابتدا موقعیت استراتژیک یمن بررسی شده است و در ادامه به این سوال پاسخ داده شده است که انقلاب اسلامی ایران چه تأثیراتی بر تحولات ژئوپلتیکی شیعه در یمن داشته است؟

در این مقاله با تحلیل وضعیت شیعیان یمن و شیعیان زیدی که بخش عمده شیعیان این کشور را تشکیل می دهند و تا سال 1962 حکومت را در این کشور بر عهده داشته اند اما پس از سقوط آنها از قدرت در انزوای شدیدی قرارگرفته اند به این نکته توجه می شود که با وقوع انقلاب اسلامی در ایران این گروه شیعی از انزوا خارج و گسترش ژئوپلیتیک شیعه در این کشور فراهم شده است.در این نوشتار تأثیر انقلاب اسلامی بر شیعیان این منطقه در چند محور مورد توجه و تحلیل قرارمی گیرد و از آن جمله احیای شیعیان زیدی، تأثیرپذیری فکری و عملی شخصیتهای یمنی از تفکرات انقلابی امام خمینی، گسترش شیعه دوازده امامی و حضور فعال شیعیان در قیام اخیر مردم یمن است.

یکی از مقالات پژوهشی و محققانه این شماره که بسیار خواندنی و با عنوانی جذاب و حائز توجه هم به شمار می رود مقاله ای است با نام روحانیت و مقایسه سیستم آن پس از مشروطه با دوران پس از انقلاب اسلامی نوشته آقایان عبدالوهاب فراتی و احمد اسلامی.

این مقاله تلاش می کند با توجه به نقصان در پژوهش های انجام شده در حوزه مسئله مورد بحث، با طرح الگویی مناسب، فهم تحولات ساختار روحانیت را تسهیل نماید و با بررسی تحولات صورت گرفته در دوره پس از مشروطه و پس از انقلاب اسلامی و مقایسه آنها، منظری را برای آینده پژوهی روحانیت باز نماید.

در واقع در این مقاله ضمن بررسی و تحلیل عناصر و زمینه ها و ساختارهای صوری و مبنایی تحول یافته در منظومه حوزه علمیه و صنف و قشر روحانیت، دریچه ای بر افق های فکری و بسترهای فرهنگی و اجتماعی حائز توجه در مدل تحول یابی های مختلف در طی زمان مدنظر قرارگرفته پیش روی محققان این پژوهش باز شده است که می توان تصویری دقیق تر و روشن تر از آنچه بر روحانیت طی این مدت زمان تاریخی گذشته است برای مخاطب باز کند.

مجله شیعه شناسی به صاحب امتیازی موسسه شیعه شناسی و مدیر مسئولی آقای محمود تقی زاده داوری منتشر می شود.
چهلمین شماره از مجله شیعه شناسی فصلنامه علمی- پژوهشی در حوزه الاهیات، تاریخ و جامعه شناسی شیعیان جهان منتشر شد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.