بررسی تحلیلی لیست پانصد مسلمان تأثیرگذار جهان در سال گذشته میلادی| سید علی بطحایی

فهرست پانصد مسلمان تأثیرگذار جهان، همه ساله در دسامبر(آذر) منتشر می شود و به معرفی نخبگان جهان اسلام بر طبق شاخصه های «مرکز سلطنتی تحقیقات راهبردی اسلام» در اَمان پایتخت اُردن می پردازد. این لیست با معرفی مؤثرین جهان اسلام در دو دسته پنجاه نفر برتر و بخش چهارصد و پنجاه نفر بعدی تقسیم بندی شده است.

فهرست پانصد مسلمان تأثیرگذار جهان، همه ساله در دسامبر(آذر) منتشر می شود و به معرفی نخبگان جهان اسلام بر طبق شاخصه های «مرکز سلطنتی تحقیقات راهبردی اسلام» در اَمان پایتخت اُردن می پردازد. این لیست با معرفی مؤثرین جهان اسلام در دو دسته پنجاه نفر برتر و بخش چهارصد و پنجاه نفر بعدی تقسیم بندی شده است.

بنابر اساسنامه و فهرست این مؤسسه که امسال نیز با قیمت ٣۵ دلار در وب سایت رسمی آن منتشر شد، هدف از انتشار آن را آشنایی با فعّالان وکشف ظرفیتهای جدیدبرای نخبگان جهان اسلام معرفی و هر مسلمانی که بیشترین تأثیر بر کشور خود، جهان اسلام وعالم بشریت بگذارد در آن جای خواهد داشت.

در گزارش امسال به ترتیب رهبران قطر، عربستان، ایران، ترکیه و اردن حائز رتبه های نخست شده اند که رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت اللّه العظمی خامنه ای(مدظلّه) در صدر این لیست جای گرفته است. از غیرسیاسیون «محمدتقی عثمانی» با تداوم توفیقات گذشته پا به پای سیاسیون در رتبه ششم جاخوش کرده است. او ثابت کرد حتی باعدم همراهی دولت ها نیز می توان به صورت «آتش به اختیار» بانکداری غیرربوی را در جهان اسلام عملیاتی کرد. «عمربن الحفیط»از اسلام سنتی و «سلمان العوده»از نوسلفیان رتبه یازده و دوازدهم دارند. نفرچهاردهم شیخ الازهر «احمدالطیب»شده است.

در سر لیست امسال نیز بسان سالهای گذشته؛ آیت اللّه العظمی سیستانی(دامت برکاته) نفر نهم و سید حسن نصراللّه در رتبه٢١ و مقتدی صدر نیز در نفر ۴٢ ایستاده است.

«اوغور شاهین» پزشک ایمنی شناس پنجاه وهفت ساله ترک؛ که ساکن آلمان است و با تحقیق در زمینه شناخت ویروس «کوئید ١٩» ونهایتاَ کشف واکسن «فایزر» عنوان «مرد سال جهان اسلام» را تصاحب کرد. وی در دسامبر ٢٠٢١ نیز جایزه بنیاد «آیدین دوغان» در ترکیه را دریافت نمود و بارها هنگام اخذ جوایز اسلام را وطن و ملجأ خود خواند.

همچنین «سامیا سولهو حسن» بانوی تانزانیایی به عنوان زن سال درجهان اسلام معرفی شد. این بانو که ششمین رئیس جمهور تانزانیاست با طرح اسلامی کردن قوانین حقوقی غربی و احیای حقوق کودک و زن در جهان اسلام شناخته می شود.

کماکان نام حضرت آیت اللّه العظمی جوادی آملی(مدظله)و دکترسیدحسین نصر از اسلام سنتگرایی و آیت اللّه اسحاق فیاض از نجف در این لیست چشم نواز است.

کریم آقاخان چهل ونهمین امام شیعیان اسماعیلی نزاری نیز حائز رتبه سی ام شده است. همچنین امسال عبدالملک بدرالدین حوثی رهبر جنبش انصار اللّه یمن نیز در این فهرست جای گرفته است.

با تمام مخالفت ها با غنوشی و استعفای جنجالی اعضا«حزب النهضه» در سال گذشته؛ در چهلمین رتبه نام «راشد الغنوشی» درج شده است. از آن سو «ملا هیبت اللّه آخندزاده» رهبر طالبان در قعر پنجاه مسلمان ایستاده و این نکته، سیگنالهای محافظه کارانه این فهرست را بیش از پیش تقویت می کند.

مشاهیری چون «عثمان طه» خطاط سوری الاصل قرآن و «نذیرالرحمان» رهبر جماعه التبلیغ هندنیز در فهرست امسال اضافه شده اند.

از شرق جهان اسلام و از بزرگترین سازمان اسلامی جهان یعنی«نهضه العلما» در اندونزی «سعید عقیل سراج» معرفی شده است.

با درگذشت «ابوبکرمیگا» رهبر مسلمانان غرب آفریقا؛ «احمد تیجانی» رهبرمحبوب طریقیت تیجانیه در جایگاه بیست وچهارم ایستاد.

ترکش های فشار بر اِخوان المسلمین نیز به این فهرست اصابت کرد و «یوسف قرضاوی» که در صدر لیست های سال قبل بود، با تنزلی چشمگیر به رتبه سی و یکم سقوط کرد. شاید جنجالهای سیاسی امسال در مورد عودت مدرک دکتری او از الازهر یکی از احتمالات این افول باشد.

لازم به ذکر است که در طی سالیان گذشته  آیت اللّه سید هادی خسروشاهی(ره) و آیت اللّه سید مصطفی محقق داماد و حجه الاسلام علی اکبر رشاد از ایران حائز رنکینگ های برتر این سایت بوده اند.

البته جای خالی شهید “قاسم سلیمانی” به عنوان مرد سال  در این لیست کاملاً مشهود است.

با توجه به عدم التفات جدی به این فهرست بین المللی در مجامع حوزوی و دانشگاهی وطنی برای موشکافی این رَنکینْگ، سایت و کانال تلگرامی مُسلمنا امسال نیز بسان گذشته؛ در فرصت های آتی به معرفی چهره های مطرح شده مسلمان در لیست ٢٠٢٢ خواهد پرداخت.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.