رییس جامعه مدرسین به شیخ الازهر نامه نوشت

رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در نامه ای به شیخ الازهر با محکومیت جنایت اخیر بی سابقه مصر، خواستار اتخاذ تدبیری عاجل نسبت به وضعیت شیعیان آن کشور و جلوگیری از دامن زدن به هرگونه افراط و تعصبات مذهبی شد.

به گزارش شفقنا به نقل از خبرگزاری حوزه، در پی حمله سلفی های تکفیری مصر به شیعیان در استان جیزه و کشتن چهار نفر از آنها، آیت الله یزدی، رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در نامه ای به دکتر احمد محمد الطیب، شیخ الازهر، با محکومیت این جنایت بی سابقه، خواستار اتخاذ تدبیری عاجل نسبت به وضعیت شیعیان آن کشور و جلوگیری از دامن زدن به هرگونه افراط و تعصبات مذهبی شد.

رییس جامعه مدرسین حوزه در بخشی از این نامه یادآور شد: متاسفانه مصر عزیز با توطئه ای صهیونیستی مواجه شده که ثبات، امنیت و استقرار آن را هدف قرار گرفته و در صورت عدم چاره اندیشی مناسب، ممکن است ابعاد آن کل منطقه را فرا گیرد .

وی ادامه داد: در دو سال گذشته خشونت های فرقه ای عمدتا متوجه اقلیت مسیحی مصربود، ولی اینک متوجه پیروان و اتباع اهل بیت(ع)شده است؛ در حالی که محبت اهل بیت(ع) در مصر ریشه دار و عمیق است و این گونه جنایات با طبیعت مردم متدین و شریف مصر هیچ گونه سنخیتی ندارد .

آیت الله یزدی همچنین با اشاره به این که متاسفانه پروژه شیعه هراسی در مصر که اخیرا توسط برخی علما و جریان های افراطی شکل گرفته، سبب تشدید فرقه گرایی، بروز جنایات و اباحه خونریزی گردیده است، تاکید کرد: ریشه بروز این حوادث نامتعارف در جامعه مصر صدور برخی فتاوا و اظهارات علمای تکفیری منطقه است که باعث تحریک برخی جوانان بی اطلاع گردیده و آنان را به برادر کشی سوق داده است .

وی به فتوای شیخ شلتوت در مورد تشیع، یادآور شد: شیخ “محمود شلتوت” مفتی بزرگ الازهردر فتوای مشهور خود اعلام کرده بود “همانا مذهب جعفری، معروف به مذهب شیعه دوازده امامی، مذهبی است که تعبّد (اعتقاد و پیروی) به آن، مانند سایر مذاهب، شرعاً جایز است؛ بنابراین بر مسلمانان سزاوار است که به این مطلب آگاه شوند و از تعصّب بیجا به مذاهب خاص پرهیز کنند.”

رییس جامعه مدرسین حوزه در بخش پایانی این نامه، آمادگی خود را برای هرگونه گفتگوی علمی با علمای مصر در چارچوب تقریب مذاهب و تحکیم وحدت اسلامی اعلام داشته و از شیخ الازهر درخواست کرد که نسبت به وضعیت شیعیان مصر و جلوگیری از دامن زدن به هرگونه افراط و تعصبات مذهبی، تدبیری عاجل اتخاذ نماید.

متن کامل نامه آیت الله یزدی در پی می آید:

بسم الله الرحمن الرحیم

وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِیعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ وَاذْکُرُواْ نِعْمَهَ اللّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ کُنتُمْ أَعْدَاء فَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِکُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَکُنتُمْ عَلَىَ شَفَا حُفْرَهٍ مِّنَ النَّارِ فَأَنقَذَکُم مِّنْهَا کَذَلِکَ یُبَیِّنُ اللّهُ لَکُمْ آیَاتِهِ لَعَلَّکُمْ تَهْتَدُونَ

جناب آقای دکتر احمد محمد الطیب

شیخ الازهر الشریف

سلام علیکم و رحمه‌الله

خبر تاسف بار حمله سلفی های تکفیری به مراسم جشن میلاد حجت بن الحسن العسکری امام دوازدهم شیعیان  عجل الله تعالی فرجه الشریف در استان جیزه مصر و کشتن چهار نفر از شیعیان محل به ویژه شیخ حسن شحاته موجب تالم ، تاسف و نگرانی شدید گردید .

متاسفانه مصر عزیز مواجه با توطئه ای صهیونیستی شده که ثبات، امنیت و استقرار آن هدف قرار گرفته است و در صورت عدم چاره اندیشی مناسب ، ممکن است ابعاد آن کل منطقه را فرا گیرد .

در دو سال گذشته خشونت های فرقه ای عمدتا متوجه اقلیت مسیحی آن کشور بود ولی اینک متوجه پیروان و اتباع اهل بیت علیهم السلام شده است در حالی که محبت اهل بیت علیهم السلام در مصر ریشه دار و عمیق است و این گونه جنایات با طبیعت مردم متدین و شریف مصر هیچ گونه سنخیتی ندارد .

متاسفانه پروژه شیعه هراسی در مصر که اخیرا توسط برخی علما و جریان های افراطی شکل گرفته است سبب تشدید فرقه گرایی، بروز جنایات و اباحه خونریزی گردیده ، بدیهی است ریشه بروز این حوادث نامتعارف در جامعه مصر صدور برخی فتاوی و اظهارات علمای تکفیری منطقه است که باعث تحریک برخی جوانان بی اطلاع گردیده و آنان را به برادر کشی سوق داده است .

این در حالی است که قبلا شیخ “محمود شلتوت” مفتی بزرگ الازهردر فتوای مشهور خود اعلام کرده بود  : همانا مذهب جعفری، معروف به مذهب شیعه دوازده امامی، مذهبی است که تعبّد (اعتقاد و پیروی) به آن، مانند سایر مذاهب، شرعاً جایز است. بنابراین بر مسلمانان سزاوار است که به این مطلب آگاه شوند و از تعصّب بیجا به مذاهب خاص پرهیز کنند.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن محکوم کردن این جنایت بی سابقه ، آمادگی خود را برای هرگونه گفتگوی علمی با علمای مصر در چارچوب تقریب مذاهب و تحکیم وحدت اسلامی اعلام داشته و از آن مقام عالی درخواست دارد نسبت به وضعیت شیعیان در آن کشور و دامن زدن از هرگونه افراط و تعصبات مذهبی تدبیری عاجل اتخاذ فرمایید .

محمد یزدی

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در نامه ای به شیخ الازهر با محکومیت جنایت اخیر بی سابقه مصر، خواستار اتخاذ تدبیری عاجل نسبت به وضعیت شیعیان آن کشور و جلوگیری از دامن زدن به هرگونه افراط و تعصبات مذهبی شد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.