سند تحلیل محتوایی ادوار همایش کتاب سال حوزه رونمایی می‌شود

برای نخستین بار، سند تحلیل محتوایی آثار برگزیده هشت ساله همایش کتاب سال حوزه هم‌زمان با آغاز به کار این همایش رونمایی می‌شود.

 

 

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی حقی در گفت‌وگو با خبرنگار دین آنلاین با اشاره به اینکه همایش کتاب سال حوزه در حقیقت به نوعی جشنواره علمی طلاب و فضلای حوزه علمیه به شمار می‌رود، گفت:‌ همه‌ساله مجموعه آثار یک سال حوزه که برای اولین بار منتشر می‌شود، شناسایی، جمع‌آوری، ارزیابی، تحلیل و داوری می‌شود و با شاخص‌های طراحی شده،‌ آثار برگزیده معرفی و از نویسندگان و ناشران آن‌ها تجلیل می‌شود. اما واقعیت این است که این کار، در حقیقت پرچمی است که برافراشته می‌شود تا در سایه آن اتفاقات دیگری رخ دهد که گاه از خود همایش بسیار مهم‌تر است.

دبیر همایش کتاب سال حوزه گفت: در همین راستا از دو سال پیش کار مطالعاتی و تحلیل آمار و اطلاعات بر روی 1500 اثر برگزیده همه ادوار همایش از سوی کارشناسان معاونت پژوهش حوزه صورت گرفت. ماحصل این کار تحلیلی و مطالعاتی دو ساله، سندی است که هم‌زمان با آغاز به کار همایش کتاب سال حوزه رونمایی خواهد شد. این سند در بیش از یک‌هزار صفحه تهیه شده است که چکیده این سند در یکصد صفحه در اختیار میهمانان همایش و ناشران و محققان قرار خواهد گرفت.

حجت‌الاسلام و المسلمین حقی درباره جزئیات این سند گفت:‌ در این کار مطالعاتی کاملاً وارد جزئیات شده‌ایم. به این معنا که ابتدا همه آثار بر اساس موضوع دسته‌بندی شده‌اند. هر موضوع نیز شامل چندین ریزموضوع است. سپس بر اساس شاخص‌هایی که طراحی شده است، این 1500 اثر مورد تحلیل و ارزیابی آماری قرار گرفته‌اند. نظریه‌پردازی، نوآوری، پرداختن به نیازهای روز،‌ اتقان علمی، مستند بودن محتوا، دستیابی مؤلفان به اهداف تعریفی خود و روشمند بودن از مهم‌ترین شاخص‌هایی است که در این طرح مورد توجه قرار گرفته‌اند.

دبیر همایش کتاب سال در ادامه افزود: در این طرح بر اساس شاخص‌های فوق برای هر موضوع و ریزموضوع و نیز ناشران و سازمان‌های تولید کننده اثر نمره تعلق گرفته است. لذا با مطالعه این سند می‌توان در قالب آمار و نمره‌دهی به نقاط ضعف و قوت در عناوین پژوهشی و اینکه در چه موضوعاتی کار علمی کمتر یا بیشتری صورت گرفته و یا کدام شاخص‌ها در فعالیت‌های پژوهشی چه از سوی مؤلفان و چه از سوی ناشران مورد غفلت قرار گرفته و یا اقبال بیشتری به آن‌ها شده، دسترسی پیدا کرد.

ایشان در پایان اشاره کرد: با این کار تحلیلی توانسته‌ایم بسیاری از مسائل و نقاط کور یا ضعف و قوت حوزه را در تمام این زمینه‌ها شفاف و روشن کنیم که می‌تواند برای برنامه‌ریزی‌های آتی بسیار مفید و قابل استفاده باشد.

 
برای نخستین بار، سند تحلیل محتوایی آثار برگزیده هشت ساله همایش کتاب سال حوزه هم‌زمان با آغاز به کار این همایش رونمایی می‌شود.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.