آیا مسلمان خوب مُرده است؟

امروز آموزه‌های اسلامی بیش از هر زمان دیگری جهان بشریت را تحت تأثیر خود قرار داده است. در غرب که زمانی اندیشه مدرن ادعای رهبری جهان را داشت، اینک سرعت رشد اسلام حتی از مسیحیت بیشتر است و به گفته «اسپو زیتو» اسلام‌شناس غربی، شهرهایی همانند لیون، مارسی، واشنگتن و … را نیز باید در ردیف شهرهای اسلامی شمرد، چرا که در کنار هر کلیسا، امروز مناره و گنبد مسجدی نیز سر به آسمان برافراشته است.

در چنین شرایطی بی‌جهت نیست که دشمنان اسلام با تمام توان بر طبل اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی می‌کوبند و با ترفندهای مختلف مانند اهانت به پیامبر گرامی اسلام(ص) و قرآن مجید و خشونت علیه مسلمانان در غرب، با آموزه‌های حیات‌بخش اسلام مبارزه می‌کنند.

اما در شرایطی که اسلام می‌رود کران تا کران عالم را فتح کند، متأسفانه زخمی عمیق بر پیکره آن نشسته است و آن، دمل چرکین تکفیر است؛ تکفیری که از مرزهای تئوریک گذشته و در عمل به جنایاتی انجامیده است که نمونه آن را نمی‌توان حتی در قرون وسطای غرب مشاهده کرد. قربانیان این جنایات نیز کافران حربی نیستند، بلکه مسلمانانی هستند که به سوی قبله نماز می‌گزارند، حج به جای می‌آورند، زکات می‌دهند و جرمشان تنها این است که قرائت تکفیری‌ها از دین را برنمی‌تابند.

بی‌تردید اگر زخم تکفیر درمان نشود، پیامدهای زیان‌بار بسیاری برای جهان اسلام و بشریت خواهد داشت. در مجموع فتنه تکفیر در چند محور جهان اسلام و بشریت را تهدید می‌کند:

1. تکفیر، جان و مال و ناموس مسلمانان را به شدت به خطر انداخته است. در گوشه و کنار جهان اسلام، فتنه تکفیر هر روز قربانی می‌گیرد. در سوریه تنها بیش از 12 هزار کودک کشته شده است. تنها در سال 2013 در عراق بیش از 8500 تن در حرکت‌های انتحاری کشته شده‌اند و روزی نیست که خبر انفجار در افغانستان و پاکستان آه از نهاد مسلمانان برنیاورد. در آفریقا در کشورهایی مانند سومالی، نیجریه، مصر، الجزایر و … گروه‌های تکفیری جنایت‌های بی‌شماری می‌آفرینند و مع‌الاسف تمامی فعالیت‌های خود را به دین اسلام منتسب می‌کنند.

2. جریان‌های تکفیری فرهنگ اصیل اسلامی را نشانه گرفته‌اند. روند تخریب و نابودی آثار و ابنیه مقدس اسلامی، از سه قرن پیش آغاز شده است. چنان‌که در حرمین شریفین نیز چنین حقیقتی دیده می‌شود . شاید اگر کسی چندی دیگر به مکه و مدینه گام بگذارد، اثری از آثار پیامبر اکرم(ص) و اهل‌بیت پیامبر(ص) را نبیند. اما امروز این توطئه شتاب بیشتری به خود گرفته است. در لیبی، سوریه، عراق، سنگال، الجزایر و سایر کشورهای اسلامی، آثار و تمدن فاخر اسلامی توسط تکفیریان تهدید و یا تخریب می‌شود. طرحی که بی‌شک توسط استعمارگران تدوین و آماده شده است. این در حالی است که آثار و ابنیه مقدس اسلامی، هویت مسلمانان هستند.

3. جریان‌های تکفیری ریشه‌های نفاق و تفرقه را در جهان اسلام گسترش می‌دهند. امروز بیش از هر زمان دیگر نیاز به همدلی، همراهی و گفت‌وگوی مذاهب بر اساس حکمت، موعظه و مجادله احسن است. در این میان جریان‌های تکفیری که در میان توده عوام جایگاه دارد، با ترویج شبهات، تحریک احساسات و نظایر آن، سعی در ایجاد دشمنی و عداوت میان مسلمانان دارد. امروز برخی شبکه‌های ماهواره‌ای و سایت‌ها و وبلاگ‌ها در فضای مجازی اهرم و ابزار دست جریان‌های تکفیری شده‌اند و ارزش‌ها و هنجارهای دینی مسلمانان را نه بر اساس نقد مصلحانه، بلکه با هدف تخریب و ایجاد شکاف و ترویج عداوت میان مسلمانان به چالش می‌کشند و مهر تکفیر بر پیشانی مذاهب اسلامی می‌زنند.

4. جریان تکفیر در جهان اسلام، دامن به اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی می‌زند. جهان غرب که اینک از گسترش آموزه‌های حیات‌بخش اسلام به وحشت افتاده است، تمام تلاش خود را برای مقابله با اسلام و مسلمین به کار گرفته است. یکی از بهترین‌ راهبردهای غرب در این عرصه، ترویج اسلام‌ستیزی و اسلام‌هراسی است، وشاید بهترین بهانه را تکفیریان در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. آنان با معرفی تکفیریان به عنوان نماد مسلمانان، چهره‌ای زشت و مشوه از مسلمانان در برابر دیدگان بشریت به نمایش می‌گزارند. بیرون آوردن قلب برادر مسلمان و خوردن آن، و سر بریدن برادر مسلمان به نام خدا و آتش زدن مسلمانان با دستان بسته، زنده به گور کردن‌ها، به دار زدن کودکان و هزاران عمل شنیع دیگر که گروه‌های تکفیری به آن‌ها افتخار می‌کنند، تنها گوشه‌ای از تصویرهایی است که اسلام‌هراسان و اسلام‌ستیزان از اسلام ارائه می‌کنند و به همین سبب است که افرادی همانند «پاملا گیلر» و «اسپنسر» یک مسلمان خوب را مسلمان مرده معرفی می‌کنند.[1]

در حوزه اندیشه نیز دشمنان اسلام اندیشه‌های سخیف تکفیریان را به عنوان آموزه‌های ارزشمند و متعالی اسلام معرفی می‌کنند. مسائلی مانند جهاد نکاح، ازدواج با محارم در حالت اضطراری، و ده‌ها فتوای سخیف دیگر، دستاویز تکفیریان در این حوزه است.

بی‌شک کسانی که به دور از جهان اسلام به رسانه‌های قدرتمند غرب اعتماد می‌کنند، با تبلیغات سوء آن‌ها چه برداشتی از اسلام، دین رحمت و رأفت خواهند داشت.

5. جریان‌های تکفیری نوعی اباحی‌گری و سطحی‌نگری را در جهان اسلام تبلیغ می‌کنند. نباید فراموش کرد که خاستگاه و محل رشد جریان‌های تکفیری عوام جامعه اسلامی است و کسانی که رهبران این جریان هستند و به ناحق نام عالم بر خود نهاده‌اند، از جهل و غفلت این توده‌ها کمال بهره‌برداری را می‌کنند و چنین وضعیتی، اباحی‌گری و سطحی‌نگری را در جامعه دامن زده است.

بی‌تردید با اجماع و هم‌گرایی علمای امت اسلامی علیه تکفیر و تکفیریان، زمینه‌های دفع این فتنه ویرانگر در جهان اسلام فراهم خواهد شد.

 

[1]. A good muslim is a dead muslim.

* دبیر کنگره بین المللی خطر جریانهای تکفیری
امروز آموزه‌های اسلامی بیش از هر زمان دیگری جهان بشریت را تحت تأثیر خود قرار داده است. در غرب که زمانی اندیشه مدرن ادعای رهبری جهان را داشت، اینک سرعت رشد اسلام حتی از مسیحیت بیشتر است و به گفته «اسپو زیتو» اسلام‌شناس غربی، شهرهایی همانند لیون، مارسی، واشنگتن و … را نیز باید در ردیف شهرهای اسلامی شمرد، چرا که در کنار هر کلیسا، امروز مناره و گنبد مسجدی نیز سر به آسمان برافراشته است.سیدمهدی علیزاده موسوی

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.