پرفروش‌ترین ‌کتاب‌های ایرانی

باوجود انتقادهایی که از وضع نشر می‌شود، کتاب‌های پرفروش که چند ده‌بار تجدید چاپ شده‌اند هم کم نیست

درباره کتاب‌های ایرانی یک نظر تقریبا سیاه وجود دارد و آن این‌که، کتاب‌های ایرانی معمولا در وضعیت خوب، شمارگان دو یا سه هزار نسخه‌ای دارند و تبلیغ تجدید چاپ‌شدن، یک کتاب‌فریبی بیش نیست. زیرا مثلا ناشر آنقدر شمارگان را پایین می‌آورد که برای هر هزار نسخه، عنوان تجدید چاپ می‌آورد یا حتی افزایش چاپ‌ها را به دروغ می‌نویسد!

درست است برخی موارد اینگونه است، اما یادمان باشد اگر عینک بدبینی به چاپ و نشر کشورمان را برداریم، می‌بینیم نقاط سفید زیادی هم وجود دارد. ناشران ما چندین کتاب به چاپ رسانده‌اند که بیش از صد بار تجدید چاپ شده است و بعضی از کتاب‌ها در راه رسیدن به این رقم بالا و بعضی در آغاز راه یعنی زیر ۵۰ بار تجدید چاپ هستند.

 

در این گزارش قصد داریم پرفروش‌ترین کتاب‌های ایرانی را معرفی کنیم؛ به تعداد چاپ‌های قرآن، نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه و همچنین دیوان اشعار حافظ و سعدی و حتی شاعران مطرح و مهم معاصر مانند سهراب سپهری، اخوان ثالث، فریدون مشیری، شاملو و… و نویسندگان معروف مانند صادق هدایت و جلال آل‌احمد و… و کتاب‌های کمک آموزشی و دانشگاهی هیچ اشاره‌ای نکرده‌ایم. معیار را بر کتاب‌های پرفروش دو دهه اخیر و البته صرفا کتاب‌های تالیف ایرانیان گذاشته‌ایم. لازم است یادمان بیاید ما نویسنده‌های خوبی در کشور داریم و مردم هم کتاب‌های خوب را می‌شناسند و خریداری می‌کنند و می‌خوانند. و یادمان باشد بعضی از این کتاب‌ها اگر به چاپ‌های بالاتر نرسیده‌اند به این دلیل است که دست به دست میان دوست و همکار گشته و مهم این است متن بسیاری از این کتاب‌ها در حافظه مخاطبان بیش از تعداد تیراژ‌ها ثبت شده است.

 

تجدید چاپ‌های سه رقمی

سه کتاب مهم در این چند سال اخیر توانسته‌ است بیش از صد‌بار به چاپ برسد که عبارت اند از مفاتیح‌الحیاه، دا و مساله حجاب. این نشان می‌دهد کتاب‌های دینی و کتاب‌های رئالیستی در زمینه تاریخ به خصوص درباره دفاع مقدس هنوز مخاطب دارد و انگشت اتهام کتابخوان‌نبودن و هزینه‌نکردن برای خرید کتاب را از سمت مخاطبان عام و خاص برمی‌دارد.

 

 

مفاتیح‌الحیاه/ این کتاب که نوشته آیت‌الله جوادی آملی است، از سوی انتشارات اسراء به چاپ رسیده. مفاتیح‌الحیاه در هر فصل و بخش دارای توضیحات بسیار کوتاهی بوده که پس از آن احادیث مختلف در باب آن موضوع آورده شده است. این احادیث کاربردی در متن اصلی کتاب به صورت فارسی آمده و در زیرنویس با فونت کوچک‌تر به صورت عربی بیان شده است. منبع هر حدیث نیز مشخص شده تا هم عموم و هم محققان بهره کافی ببرند. پنج فصل این کتاب عبارت است از: تعامل انسان با خود، تعامل انسان با همنوعان، تعامل مردم و نظام اسلامی، تعامل انسان با حیوان و تعامل انسان با خلقت زیست‌محیطی. جالب است بدانید قیمت این کتاب از ابتدا تاکنون ۱۴۵۰۰ تومان بوده و هیچ‌گاه افزایش نیافته است.

 

 

دا/ آن‌قدر درباره این کتاب به روش‌های مختلف گفته و نوشته شده است که همه می‌دانند دا به معنی مادر بوده و این کتاب خاطرات سیده‌‌زهرا حسینی درباره جنگ ایران و عراق است؛ زمانی که حسینی دختری هفده ساله بوده و شاهد محاصره خرمشهر به دست عراقی‌ها بوده است. البته همیشه بر این کتاب انگشت اتهامی بوده است، مبنی بر این که در بسیاری از مراسم و جلسات و… دا را به مهمانان هدیه داده‌اند و همین عامل فروش بالای آن شده است، ولی خرید زیاد مردم در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و حتی در کتاب‌فروشی‌ها نشان می‌دهد مخاطبان زیادی از این کتاب استقبال کرده‌اند تا جایی که پرمخاطب‌ترین کتاب سال ۸۸ اعلام شد.

 

 

مساله حجاب/ تعریف حجاب و حدود آن از مسائل داغ روز است که موجب شده کتاب مساله حجاب تاکنون ۱۰۴ بار تجدید چاپ شود. شهید مطهری در این کتاب به بررسی حجاب در قوم یهود و ایران باستان و جاهلیت عرب و هند پرداخته است و عوامل مختلف گرایش به حجاب را از نظر اسلام بررسی کرده است. این کتاب شامل پنج بخش می‌شود که عبارت است از: تاریخچه حجاب، علت پیدا شدن حجاب، فلسفه پوشش در اسلام، ایرادها و اشکال‌ها و حجاب اسلامی. در انتها شهید مطهری مباحث فقهی مربوط به حجاب را مفصل بیان کرده‌اند.

 

 

دورقمی‌های درخشان

شاید شما هم فکر می‌کردید که در این فهرست بالای صد بار تجدید چاپ، کتاب‌های بیشتری قرار بگیرد؛ ازجمله رمان‌ها، داستان‌ها ، شعرها و…، ولی راستش این که بعضی از کتاب‌ها در بین مردم شهرت پیدا کرده است، بعضی از کتاب‌ها تعداد تجدید چاپ‌هایشان کم است، ولی شمارگان زیادی دارد. مثلا ده هزار جلد کتاب را می‌توان فقط دوبار تجدید چاپ کرد یا پنج بار. در هر صورت آمارها می‌گوید کتاب‌های زیادی وجود دارد که طرفداران فراوانی داشته و تعداد چاپ‌هایشان حداقل از ۲۰ مرتبه به بالاست.

 

 

بامداد خمار/ فتانه حاج سیدجوادی، نویسنده رمان بامداد خمار از انتشارات البرز است. کتاب درباره دختر جوان و تحصیل‌کرده و ثروتمند به نام سودابه است که می‌خواهد با مردی متفاوت از خودش (به لحاظ فرهنگی و اقتصادی) ازدواج کند و البته این کار را می‌کند، ولی بعد با زندگی تلخی مواجه می‌شود. این رمان تاکنون ۵۴ بار تجدید چاپ شده است.

 

 

همخونه/ این رمان (فارغ از نام رمان عامه‌پسند و…) آن‌قدر مخاطب دارد که تاکنون ۴۹ بار تجدید چاپ شده باشد. مریم ریاحی این رمان را درباره دختری به اسم یلدا نوشته که پدر و مادرش از دنیا می‌روند. از همین‌جاست که ماجرای زندگی او و ازدواج خاص و متفاوتی که باید به آن تن بدهد.

 

 

لطفا گوسفند نباشید/ همیشه رمان‌نویس‌ها و داستان‌نویس‌های ایرانی نیستند که بالاترین آمار فروش کتاب را دارند. محمود نامنی، نویسنده کتابی است که تاکنون بیش از ۴۹ بار از سوی انتشارات نامن به فروش رسیده است. این کتاب در زمینه خودشناسی و روان‌شناسی است. نام متفاوت این کتاب موجب شده خوب در ذهن‌ها ثبت شود.

 

 

چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم/ زویا پیرزاد را قشر رمان‌خوان خوب می‌شناسند و البته استقبال مردم از کتاب او موجب شد حداقل ۴۶ بار تجدید چاپ شود. راوی این رمان، زنی ارمنی است که در دهه ۴۰ در آبادان زندگی می‌کند و از یکنواختی احوالات خودش می‌گوید و روابط خانوادگی‌ و فرزندان دوقلویش و بعد ماجرای عاشق شدنش و…. جایزه‌های ادبی یلدا، بهترین رمان سال بنیاد گلشیری و جایزه کتاب سال، همگی نشانی بر موفقیت این رمان دارد. دیگر کتاب این نویسنده با نام «عادت می‌کنیم» تاکنون ۲۹ بار تجدید چاپ شده است.

 

 

دالان بهشت/ نازی صفوی، نویسنده این رمان از انتشارات ققنوس است. این کتاب که تاکنون 45 بار تجدید چاپ شده است، درباره دختری است که به اصرار والدینش به ازدواجی ناخواسته تن می‌دهد و بعد از مدتی در زندگی خود شکست را تجربه می‌کند.

 

 

کافه پیانو/ این کتاب پرجنجال نوشته فرهاد جعفری هنوز هم به فروش می‌رسد و هنوز هم مخاطب خودش را دارد، زیرا تاکنون ۳۸ بار تجدید چاپ شده است. کافه پیانو، داستان مردی است که در رشته حقوق درس‌خوانده، ولی بعدها به دلایلی یک کافه متفاوت باز می‌کند به نام کافه پیانو. ماجرای افکار او و احوالات دختر هفت ساله‌اش به نام گل گیسو و همسرش قصه این رمان را تشکیل می‌دهد.

 

 

من او/ رضا امیرخانی برای خیلی‌ها شناخته شده است. نثر متفاوت و خلاقیت‌های زیاد در نوشته‌هایش موجب شده افراد زیادی حتی برای یک‌بار هم که شده یکی از آثار او را بخوانند. در این میان کتاب «من او» اقبال بیشتری پیدا کرده و 37 بار تجدید چاپ شده است. این کتاب ابتدا در انتشارات سوره مهر به چاپ می‌رسید که بعد از طریق انتشارات افق به دست مخاطبان رسید، البته با طراحی جلد متفاوت. «بیتون» و «قیدار» از دیگر کتاب‌های معروف این نویسنده است.

 

 

مشکلات را شکلات کنید/ محسن لعلی در حیطه روان‌شناسی توانسته این کتاب خود را بیش از ۲۸ بار تجدید چاپ کند. در این کتاب، داستان‌های واقعی و نمادینی از مشکلات زندگی افراد بیان شده که در نهایت نشان می‌دهد هر‌یک از این مشکلات، فرصت‌های رشد زندگی است و می‌توان با آنها زندگی بهتری را تجربه کرد.

 

 

شخصیت‌های معروف، کتاب‌های پرفروش

در عرصه فرهنگ و اندیشه بعضی نام‌ها معتبر هستند و خواننده کافی است در موضوعات مختلف به سراغ آثار این اشخاص برود تا هر بار خود را نو کند.

 

– شهید مطهری یکی از همین نام‌داران معتبر است. کتاب‌های استاد سال‌های سال است که با قیمت مناسب به فروش می‌رسد. البته بعضی از موضوعات شهرت بیشتری پیدا کرده‌ است. مثلا کتاب «داستان راستان» بیش از ۵۰ بار و کتاب «حماسه حسینی» بیش از ۶۰ بار به چاپ رسیده است. البته کتاب «جاذبه و دافعه علی علیه‌السلام» نیز همواره از پرفروش‌های انتشارات صدرا بوده است. این کتاب‌ها بخصوص در مناسبت‌های مرتبط فروش بیشتری پیدا می‌کنند.

 

– دکتر علی شریعتی یکی دیگر از فرهیختگان است که کتاب‌هایش فروش‌های بالا را تجربه کرده‌ است. کتاب «هبوط در کویر» تاکنون بیش از ۳۳ بار تجدید چاپ شده است و کتاب «زن» (فاطمه فاطمه است) بیش از ۲۸ بار.

 

– نمی‌شود از نویسندگان معتبر گفت و نام سیدمهدی شجاعی را نیاورد. «کشتی پهلو گرفته» تاکنون ۴۰ بار تجدید چاپ شده است و «آفتاب در حجاب»، «از دیار حبیب» و «سقای آب و ادب» از پرفروش‌ترین آثار این نویسنده بوده‌ است.

 

 

و اما یک نکته؛ کتاب‌ها و نویسندگانی که در اینجا معرفی شدند، تمام کسانی نیستند که بیشترین آمار تجدید چاپ کتاب را داشته‌اند، ولی همگی از کسانی هستند که قشر کتاب‌خوان و غیرکتاب‌خوان به سراغ کتاب‌هایشان رفته‌اند یا حداقل چیزی درباره آن شنیده‌اند.

 

همان‌طور که در ابتدای این گزارش اشاره کردیم، کتاب‌های مذهبی مرجع و ادعیه و… در این گزارش مد نظر ما نبوده‌ است و همچنین کتاب‌های خارجی و تاریخ ادبیات را هم بررسی نکرده‌ایم.

 

منبع: روزنامه جام جم
باوجود انتقادهایی که از وضع نشر می‌شود، کتاب‌های پرفروش که چند ده‌بار تجدید چاپ شده‌اند هم کم نیست

مطالب مرتبط
منتشرشده: 2
  1. محجوبه

    یا نورسلام کتابخوان بودن با کتاب خر بودن خیلی تفاوت دارد !!! خوشحالم کتابهای پر طرفدار را در اینجا می بینم اما کتابهایی نیز بسیار پر طرفدار است که اصلا اجازه نشر ندارند مثل ایمان و آزادی شبستری ، جامعه شناسی خودمانی اللهم اصلح کل فاسد من امور المسلمین اللهم عجل لولیک الفرج

  2. علی

    سلام کتابهای دیگری هم هستندکه پرفروش باشندولی ازذکرنام آنهاخبری نیست مثلامجموعه داستانهایی ازرحمت خداکه ازبرنامه کتابنامه شبکه 4نیزتبلیغ آن رادیدیم باتشکر

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.