چهارده مسلمان اویغور به دست پلیس چین کشته شدند

بنا بر گزارش رسانه‌‌های رسمی چین، شانزده نفر در درگیری میان مسلمانان اویغور و پلیس در غرب این کشور کشته شدند.

 

به گزارش دویچه‌وله فارسی،‌ هنگامی‌که مأمواران پلیس می‌خواستند چند مظنون را در منطقه کاشغر در ترکستان شرقی واقع در غرب چین دستگیر کنند، گروهی مسلح به کارد و مواد منفجره به آنان حمله کردند. این درگیری به کشته شدن ۱۴ تن از حمله کنندگان و دو مأمور پلیس انجامید. دو نفر نیز دستگیر شدند.

از دیگر سو سخنگوی «کنگره جهانی اویغورها» در مونیخ گفته است مأموارن پلیس به یک خانه حمله کرده‌اند که گروهی از اویغورها در آن جمع شده بودند و به سوی آنها آتش گشوده‌اند. به گفته آن‌ها دو نفر از کشته شدگان نوجوان بوده‌اند.

استان اویغورنشین سین‌کیانگ یا ترکستان شرقی همواره صحنه درگیری‌های خشونت‌آمیز میان مسلمانان ترک اویغور و حکومت مرکزی است. دهه‌هاست که حکومت مرکزی چین با جمعیت ۹ میلیونی اویغور به صلح نرسیده است.

ایغور‌ها خود را به حاشیه رانده و تحت ستم می‌دانند و دولت پکن نیز در مقابل، این اقلیت مذهبی را همواره متهم به اقدامات تروریستی می‌کند. بر اثر یک حمله در ماه اکتبر سال جاری در میدان صلح آسمانی پکن، پنج نفر کشته و چهل نفر زخمی شدند.

ظن مقام‌های حزب کمونیست چین متوجه مسلمانان ایغور است. فعالان سیاسی می‌گویند به دنبال این حمله ۵۳ نفر دستگیر شدند.
در بهار امسال نیز در یک درگیری خونین میان مسلمانان و نیروهای امنیتی در همین منطقه دست‌کم ۲۱ نفر کشته شدند. رسانه‌های دولتی درباره این درگیری گفته بودند که مأموران پلیس به هنگام بازرسی خانه‌ای، هدف حمله گروهی مهاجم قرار گرفته‌اند.
منطقه ترکستان شرقی یک منطقه خودمختار است و گرو‌ه‌های جدایی‌طلب فعال در این منطقه برای استقلال از چین مبارزه می‌کنند. دولت چین استقلال‌طلبان اویغور را تروریست می‌نامد.

دولت مرکزی چین تلاش دارد با مهاجرت دادن چینی‌های هان‌تبار به این منطقه ترکیب جمعیتی منطقه را به نفع چینی‌ها تغییر دهند. استان سین‌کیانگ دارای منابع غنی گاز طبیعی و ذخایر معدنی است. همچنین این منطقه دروازه دادوستد چین با آسیای میانه است.
بنا بر گزارش رسانه‌‌های رسمی چین، شانزده نفر در درگیری میان مسلمانان اویغور و پلیس در غرب این کشور کشته شدند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.