علی مطهری: حق اعتراض در کشور وجود ندارد

حق اعتراض در یک کشور نقطه قوت است و این موضوع باید بررسی شود که چرا حق اعتراض در کشور وجود ندارد و هر حرکتی در خیابان ها با دستگیری همراه می شود.

علی مطهری در جمع دانشجویان دانشگاه تبریز اظهار کرد: انسان باید با دو بال علم و ایمان به صورت توامان به سمت کمال حرکت کند و علم از مقوله روشنایی و ایمان از مقوله حرارت است.

 

وی با بیان اینکه تلاش رژیم پهلوی بر این بود که علم بدون ایمان را در بین جوانان ایران رواج دهد، گفت: علم بدون ایمان به مانند یک اتاق روشن اما سرد و زمستانی بوده ولی ایمان بدون علم مانند یک اتاق تاریک اما گرم و پر حرارت است و لذا علم و ایمان باید به صورت توامان در کنار به عنوان دو بال به سمت کمال باشد.

 

وی خاطرنشان کرد: در اسلام و قرآن چنین آمده است که خداوند همه علوم را به آدم آموخت و لذا تضادی بین علم و ایمان نیست و بلکه تاکید اسلام بر این است که علم و ایمان همواره در کنار هم باشند.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: پیشرفت دنیای غرب از زمانی آغاز شد که دست از ایمان برداشتند و بالعکس مسلمانان از زمانی که از دین و ایمان خود فاصله گرفتند از تمدن خود فاصله گرفتند.

 

وی اظهار کرد: جنبش دانشجویی از قبل از انقلاب برای مبارزه با استبداد و استعمار آغاز شد و بعد از انقلاب هم امام خمینی(ره) فرمودند که همیشه به حضور و فعالیت این قشر در دانشگاه نیاز است و حکومت اسلامی همواره نیازمند نقد است.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: کشور ما همواره به جنبش دانشجویی نیاز دارد و چنین نیست که بگوییم ما پس از انقلاب و مقابله با استبداد دیگر نیازی به نقد دانشجویان نداریم.

 

وی افزود: دانشجو یکی از بهترین افرادی است که می تواند در مقام نقد موفق باشد چرا که دانشجو دارای ویژگی هایی همچون قرار نگرفتن در زیر بار سنگین زندگی، داشتن فرصت کافی برای مطالعه و بررسی و داشتن روحیه و فطرت پاک و انصاف در قضاوت می باشد.

 

وی با بیان اینکه دانشجو اگر به باوری رسیده و بر مبنای آن حرکت کند مقدس است، افزود: به طور نسبی می توان گفت که دانشجو قشر باهوش و با استعداد جامعه است اما نقاط آسیب پذیری هم دارد که غلبه احساسات و عقل که از اقتضائات دوره جوانی است و یا احتمال مورد سوء استفاده قرار گرفتن از سوی برخی گروه‌های سیاسی از جمله آنهاست.

 

وی خاطرنشان کرد: در اسلام و قرآن چنین آمده است که خداوند همه علوم را به آدم آموخت و لذا تضادی بین علم و ایمان نیست و بلکه تاکید در اسلام بر این است که علم و ایمان همواره در کنار هم باشند.

 

مطهری گفت: آزار دادن و شکنجه ممنوع است و به این موضوع باید رسیدگی شود و کسی که ادعای اصلاح جامعه را دارد خود باید صالح باشد و اهل محافظه کاری و بنده شهوت و طمع نباشد.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

 
حق اعتراض در یک کشور نقطه قوت است و این موضوع باید بررسی شود که چرا حق اعتراض در کشور وجود ندارد و هر حرکتی در خیابان ها با دستگیری همراه می شود.

مطالب مرتبط
منتشرشده: 2
  1. امین

    من که درمتن ندیدم آقای مطهری بگویند:لطفامتن این سخن راشرح دهید.

  2. حمید

    لطفامتن کامل (قبل وبعد)این سخن را(حق اعتراض درکشوروجودندارد)شرح دهید. باتشکر

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.