تأکید پاپ بر ضرورت دگرگونی انقلابی در کلیسای کاتولیک

رهبر کاتولیک‌های جهان در نخستین بیانیه جامع خود خواستار اعمال تدابیری در کلیسا شده که از سوی رسانه‌های غربی «انقلابی از بالا» خوانده می‌شود. هدف او کلیسای آزادی است که بتواند در برابر جامعه مصرفی بایستد.

 

بیانیه پاپ فرانسیس با عنوان «بشارت انجیل» منتشر شده است. در این بیانیه رهبر کاتولیک‌های جهان نوشته است که پسر خدا (مسیح) ما را به انقلاب عشق دعوت کرده است. به این ترتیب او مسیح را انقلابی بزرگی دانسته که باید الگوی مؤمنان باشد. وی خواستار آن شده است که رهبری کلیسای کاتولیک بیش‌ از همیشه با ضرورت‌های امروزی هماهنگ شود.

اشپیگل‌آنلاین با انتشار بخش‌های مهم بیانیه پاپ نوشته است که پاپ برای زیرورو کردن ارکان قدرت کلیسا به صورت بنیادی می‌کوشد. به نوشته پایگاه اینترنتی هفته‌نامه آلمانی، پاپ با توضیحات خود نشان می‌دهد که خواستار گشوده شدن همه درها و پنجره‌ها است.

در بخشی از بیانیه رهبر کاتولیک‌های جهان که به نزدیکی با توده‌ها شهره است می‌خوانیم: «این درست نیست که پاپ در ارزیابی همه مشکلاتی که در حوزه محلی اسقف‌های بروز می‌کند، دخالت کند. در این معنا من ضرورت پیشبرد یک تمرکززدایی شفابخش را احساس می‌کنم.»

پاپ فرانسیس یک ماه بعد از انتخاب به مقام رهبری کلیسای کاتولیک کمیسیونی مرکب از هشت کاردینال را مأمور اجرای اصلاحات در کلیسا کرد. در این مدت اسنادی در زمینه پرسش‌های اصلی مربوط به سازماندهی نوین دستگاه‌های مسئول کلیسای کاتولیک تنظیم شده، اما نتایج مشخص این تلاش‌ها تاکنون در اختیار افکار عمومی قرار نگرفته است. آخرین اصلاحات ساختاری کلیسا سال ۱۹۶۷ میلادی در دوران پاپ پل ششم اجرا شده است.

اکنون زمان اجرای اصلاحات دوم فرارسیده است. پاپ فرانسیس قصد دارد بر قدرت کلیساهای محلی بیفزاید. او خواستار کلیسایی است که بیش از گذشته به روی انسان‌ها بگشاید. در بیانیه پاپ آمده است: «کلیسا یک پست گمرکی نیست، بلکه خانه پدری است که برای هرکس با زندگی پرزحمتش جا دارد. درهای کلیسا نباید به دلایل دلخواه بسته شود.» پاپ فرانسیس در جایی دیگر بر روش‌های مبتکرانه‌ای تأکید می‌ورزد که باید وظایف میسیونری را از نو تنظیم کنند.

رهبر کاتولیک‌های جهان به رغم همه تأکیدهای خود بر رفرم، یک چیز را تغییر نداده است: زنان همچنان نمی‌توانند در جایگاه کشیش عمل کنند. اما وی همزمان تأکید کرده است که زنان باید در همه جایگاه‌های کلیسایی که تصمیمات مهم اتخاذ می‌شود حضور داشته باشند.

از آنجا که پاپ می‌خواهد کلیسا کمتر از خود به مشکلات مردم بپردازد، در بخش عمده‌ای از بیانیه خود به افراد تهی‌دست می‌پردازد. او از آغاز انتخاب خود روی مشکلات آن‌ها تأکید داشت. پاپ تهی‌دستان را در جایگاه لایه‌های پایینی قرار نمی‌دهد، بلکه آن‌ها را بخشی مهم از جامعه به حساب می‌آورد و از آن‌ها به عنوان انسان‌هایی بدون کار، بدون چشم‌انداز و بدون راه خروج از بن‌بست یاد می‌کند.

رهبر کاتولیک‌های جهان نسبت به نخبگان اقتصادی عمیقاً بی‌اعتماد است. او می‌نویسد: «این دیدگاه که از پیشرفت اقتصادی همه سود می‌برند، بازگوکننده اعتمادی ساده‌لوحانه و غیرقابل تمیز نسبت به کسانی است که قدرت اقتصادی را در دست دارند.»

متن تازه انتشار یافته پاپ فرانسیس خواستار کلیسایی است که جایگاه تهی‌دستان باشد و تنها به امنیت خود نیندیشد. رهبر کاتولیک‌ها به کاپیتالیسم می‌تازد و خواستار مقابله با آن است. این که یک پاپ کاپیتالیسم را مورد انتقاد قرار بدهد، آن را مسئول نابرابری، فقر و سرانجام جنگ و قتل انسان‌های بی‌شمار بشناسد، بی‌تردید چیز تازه‌ای نیست. اما آن‌طور که پاپ فرانسیس انتقاد می‌کند و کلیسا و مؤمنان را به مبارزه فارغ از خشونت با سیستمی که همه چیز را تحت سلطه منافع اقتصادی قرار داده است، از او پاپی می‌سازد که دارای روشی کاملاً تازه است.

پاپ فرانسیس می‌نویسد: «من یک کلیسای ضربه خورده، مجروح و کثیف را که از خیابان برخاسته باشد به کلیسای بیماری ترجیح می‌دهم که به خاطر بسته بودن و راحت‌طلبی به امنیت خودش چسبیده است.» همین او را از پاپ بندیکت شانزدهم جدا می‌کند که بسیاری مواعظ او به عنوان بازگشت از جهانی تهی شده از معنا تعبیر می‌شد.

رهبر کاتولیک‌های جهان خواستار کلیسایی است که عقب‌نشینی نکند، بلکه چیزی در برابر جهان قرار دهد و مأموریت خود را به درستی انجام دهد. او آرزومند مؤمنانی است که در یک مأموریت شفاف مهر خدا را در اختیار همه انسان‌ها قرار دهند.

پاپ در بیانیه خود، عشق خدا و زیبایی انجیل را موعظه می‌کند. اما زبان دیگری نیز به کار می‌گیرد: «نه به خدا ساختن از پول، نه به اقتصادی که انسانها را طرد می‌کند و نه به نابرابری اجتماعی که آفریننده خشونت است.»

اشپیگل‌آنلاین با اشاره به این قسمت از بیانیه پاپ می‌نویسد: «آدم از خودش می‌پرسد که دارد قطعنامه جنبش اتک را می‌خواند یا نوشته پدر مقدس را.»

رهبر کاتولیک‌های جهان پیش‌تر در جایی گفته است: «کسی که انقلابی نیست، مسیحی نیست.» به این ترتیب کلیسای کاتولیک اکنون صاحب پاپی شده است که از سنت دین‌شناسان آزادی‌بخش سخن می‌گوید. از زبان دین‌شناسانی که روی میز کنار تخت‌خواب آن‌ها انجیل و کاپیتال مارکس کنار هم قرار می‌گرفتند.

هنگامی که کاردینال برگوگیلو هنگام نامزد شدن برای بالاترین مقام کلیسای کاتولیک در سخنرانی خود تحلیلی به شدت انتقادی از وضعیت کلیسا ارائه داد، کاردینال‌ها می‌دانستند دارند چه کسی را به عنوان پاپ انتخاب می‌کنند. حالا انقلاب او دارد شکل می‌گیرد.

منبع: دویچه‌وله فارسی
رهبر کاتولیک‌های جهان در نخستین بیانیه جامع خود خواستار اعمال تدابیری در کلیسا شده که از سوی رسانه‌های غربی «انقلابی از بالا» خوانده می‌شود. هدف او کلیسای آزادی است که بتواند در برابر جامعه مصرفی بایستد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.