روحانی در دیدار نمایندگان اقلیت های دینی: درباره تدوین حقوق شهروندی در حال رایزنی با حقوق‌دانان هستیم

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر روز دوشنبه در دیدار با اعضای مجمع نمایندگان اقلیت‌های دینی مجلس شورای اسلامی، گفت: از آغاز جمهوری اسلامی ایران چه در قانون‌اساسی و چه در نگاه نظام، جایگاه و هویت ادیان آسمانی به رسمیت شناخته شده و بر این اساس همه اقلیت‌های رسمی دینی می‌توانند به برگزاری مراسم، عبادات و اعمال دینی خود بپردازند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، دکتر حسن روحانی در این دیدار گفت: در زمینه تدوین منشور حقوق شهروندی در حال رایزنی با حقوق‌دانان هستیم که به محض آماده شدن، این منشور در اختیار رسانه‌ها، مجامع دانشگاهی و نخبگان قرار می‌گیرد تا بتوانیم نظرات آنان را در این زمینه منتشر کنیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه براساس قانون‌اساسی، اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی نماینده دارند و در سرنوشت خود و کشورشان دخالت داشته و نقشی تعیین‌کننده ایفا می‌کنند، گفت: دولت تدبیر و امید همان‌طور که در شعارهای خود اعلام کرده به حقوق شهروندی معتقد و پایبند بوده و به دنبال تدوین منشور حقوق شهروندی است.
روحانی افزود: در زمینه تدوین منشور حقوق شهروندی در حال حاضر در حال رایزنی با حقوق‌دانان توانمند کشور هستیم که به محض آماده شدن، این منشور در اختیار رسانه‌ها، مجامع دانشگاهی و نخبگان قرار می‌گیرد تا بتوانیم نظرات آنان را در این زمینه لحاظ کرده و پس از اعمال نظرات به عنوان منشور حقوق شهروندی منتشر کنیم.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه ما باید تنوع فرهنگ‌ها را در عمل و رفتار بپذیریم، اظهار داشت: اقلیت‌های دینی در کشور ما در صحنه‌های گوناگون از جمله در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس همراه با ملت ایران بوده‌اند و همه ما در سرزمینی واحد، ملتی متحد بوده ایم؛ لذا اگر سختی بوده برای همه بوده و اگر رفاهی هم باشد، برای همگان است.
روحانی با تاکید بر اینکه یکی از شعارهای دولت تدبیر و امید تعامل سازنده با جهان بوده که تا پایان بر آن استوار خواهد بود، گفت: دولت در این راستا تلاش فراوانی داشته و در همین مدت محدود گذشته از آغاز کار دولت توانسته بسیاری از کارهای سخت را در زمینه‌های گوناگون از جمله سیاست‌خارجی انجام دهد.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: مشکلات با همت آحاد ملت ایران پشت سر گذاشته خواهد شد و در این مسیر هیچ فرقی بین مسلمانان و اقلیت‌های دینی وجود ندارد کما اینکه لابی اینها مثل لابی ارامنه می‌تواند در روابط خارجی موثر باشد.
روحانی با اشاره به اینکه ایران کشور همه‌ ماست و توسعه و رفاه آن به همه ملت تعلق دارد، اظهار داشت: دولت خواستار آن است که جایگاه همه ادیانی که قانون‌اساسی آنها را به رسمیت شناخته حفظ و پیروان این ادیان بتوانند به حقوق مشروع خود برسند و در این راستا اگر مشکلی هم وجود دارد باید رفع شود.
رئیس‌جمهور با اشاره به ایام عزای سرور و سالار شهیدان از ارامنه ایران که در این مراسم حضور دارند، تجلیل کرد و گفت: امام‌حسین(ع) شخصیتی است که ورای همه ادیان و مذاهب مورد احترام همه آزادگان قرار دارد و از نظر ما احترام اقلیت‌ها به این فرهنگ بسیار ارزشمند و مغتنم است.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: امیدوارم همه باهم دست به دست یکدیگر داده تا بتوانیم ایرانی با چهره بهتر و آبادتر در جهان داشته باشیم.
روحانی خاطرنشان کرد: دولت وظیفه خود می‌داند براساس وظایف و مقررات و بالاتر از آن طبق آموزه‌های اسلام در راستای برطرف کردن مشکلات اقلیت‌های دینی در کشور تلاش کند.
در این نشست اسفندیار بختیاری نماینده زرتشتیان، سیامک مره‌صدق نماینده کلیمیان، کارن خانلری نماینده ارامنه شمال و روبرت بیگلریان نماینده ارامنه جنوب در سخنانی ضمن ابراز خرسندی از انتخاب روحانی به عنوان رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، تصریح کردند: در کلیات نظام جمهوری اسلامی ایران نسبت به اقلیت‌های دینی نگاهی برابر وجود داشته و پیروان ادیان گوناگون از حقوق مساوی برخوردار هستند.
اعضای مجمع نمایندگان اقلیت‌های دینی خاطرنشان کردند: اقلیت‌های دینی همواره مدافع تمامیت ارضی کشور بوده‌اند و در سال‌های انقلاب در زمره پشتیبانان مبارزات استبداد ستیزانه مردم بوده و پس از آن در سال‌های دفاع مقدس دوشادوش سربازان و رزمندگان برای دفاع از کشور جنگیده و شهدایی را نیز به کشور هدیه کرده‌اند.
این نمایندگان تصریح کردند: اگر کیفیت زندگی و ظرفیت‌های جوامع اقلیت‌های دینی در تبلیغات و اطلاع‌رسانی به گونه‌ای دقیق انعکاس یابد، می‌تواند در نوع نگاه دنیا نسبت به ایران تاثیر داشته باشد.
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر روز دوشنبه در دیدار با اعضای مجمع نمایندگان اقلیت‌های دینی مجلس شورای اسلامی، گفت: از آغاز جمهوری اسلامی ایران چه در قانون‌اساسی و چه در نگاه نظام، جایگاه و هویت ادیان آسمانی به رسمیت شناخته شده و بر این اساس همه اقلیت‌های رسمی دینی می‌توانند به برگزاری مراسم، عبادات و اعمال دینی خود بپردازند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.