ˈوظیفه نشناس ترینˈ توصیف فرید زکریا از عربستان

فرید زکریا در پایگاه خبری تایم نوشت: عربستان با محوریت سیاست صدور افراط گرایی و عدم مدارا و ترویج قرائت خشونت پیشه از اسلام به وظیفه نشناس ترین کشور جهان تبدیل شده است.

در این مطلب آمده است: اگر بنا باشد جایزه ای برای وظیفه ناشناسی و غیرمسوول ترین کشور جهان در نظر گرفته شود، یقینا کشور منتخب، عربستان سعودی خواهد بود.

همچنین اگر جایزه ای برای مسوول ترین کشور در جهت معرفی و اشاعه برداشت رادیکالی و مسلح از اسلام در سراسر جهان در نظر گرفته شود، باز هم یقینا آن کشور عربستان خواهد بود.

ثروت سرشار نفتی این پادشاهی در طول چهار دهه گذشته، انحصار، تایید و امضاء صدور افراط گرایی، ناشکیبایی و عدم مدارا و ترویج قرائت خشونت گرایانه از اسلام که علمای وهابیت آن را تبلیغ کرده و اشاعه می دهند را داشته است.
به هر کجای جهان که نگاهی بیفکنیم، از آلمان گرفته تا اندونزی، مراکز اسلامی گسترده شده که تماما با هزینه عربستان اداره می شود و در آنها فرهنگ بی مدارایی، ناشکیبایی، نفرت و کینه توزی دین گرایانه تبلیغ می شود.

فرید زکریا نوشته است: سال 2007 استوارت لوی از مقامات وقت وزارت خزانه داری آمریکا به شبکه ABC اعلام کرد «اگر می توانستم جلوی تامین اعتبار یکی از کشورهای جهان را بگیرم حتما آن کشور عربستان بود.

اما عربستان خود می گوید که اعتبار مالی این مساجد و مراکز را شخصیت های حقیقی و حقوقی بخش خصوصی عربستان تقبل می کنند و دولت هیچ کنترلی بر آنها ندارد.

نویسنده ادامه داده است: اما بسیاری از این بنیادها را خود دولت عربستان یا افرد کلیدی خاندان سلطنتی تاسیس کرده اند و به عنوان یک پادشاهی مطلق و خودرای، احدی از اتباع آن حق ندارد گامی علیه سیاستهای ملی کشور بردارد.

در یکی از پیامهای تلفنی مربوط به دسامبر سال 2009 که ویکی لیکس آنها را سال 2010 افشا کرد، هیلاری کلینتون وزیر خارجه وقت آمریکا می گوید: عربستان پایگاه اصلی و مهم تامین اعتبار لازم برای تروریسم است و ریاض فقط اقدامات محدودی در راه قطع کردن این واریز سیل آسای مالی به طالبان و سایر گروههای مشابه به عمل آورده است.

گزارش می افزاید: عربستان یکی از تنها سه کشور جهان بود که دولت طالبان در افغانستان را به رسمیت شناخت و مورد حمایت قرار داد و تنها بعد از واقعه 11 سپتامبر دست از این حمایت کشید.

عربستان، بازیگر اصلی در پاکستان و وطن اصلی مرگبارترین تروریست های جهان است.

اقبال حیدر وزیر اسبق دادگستری پاکستان اوت 2012 در مصاحبه ای به شبکه خبری دویچه وله آلمان گفت: تفاوتی نمی کند، طالبان باشد یا لشکر الطیبه، ایدئولوژی هر دو گروه بدون ذره ای تردید، وهابیت عربستان است.
حیدر اشاره کرد: شکی نیست که عربستان از گروههای وهابی حاضر در سراسر پاکستان حمایت می کند.
زکریا افزوده است: القاعده چند سال پیش مستقیما عربستان را هدف حمله قرار داد و متعاقب آن سعودی ها تروریسم را در داخل سخت سرکوب کردند، اما دست از حمایت از روحانیون وهابی، مراکز و حوزه های علمیه و گروههای مسلح تندرو در خارج از کشور برنداشتند.

در جنگ عراق هم حامی اصلی گروههای مسلح سنی مذهب عربستان بود و اکنون آن الگو را در سوریه دنبال می کند.

زکریا نوشته است: در این میان، به حق باید بهترین مصداق برای شکست سیاست های خاورمیانه ای آمریکا را کشور عربستان و خشم و خروش آن از این سیاست ها دانست.

شخصیتهایی نظیر دیک چنی، جان مک کین و لیندسی گراهام همگی در مورد ریاض و اقدام معنادارش در رد کردن کرسی عضویت غیر دایم شورای امنیت، به دولت باراک اوباما هشدار داده اند و رویکردهای رییس جمهوری آمریکا برای خاورمیانه هرچه باشد، یقینا آخرین اقدام در سیاست خارجی اوباما لزوما این است که بازخورد این سیاست ها در ریاض چگونه است.

منبع: ایرنا

 

فرید زکریا در پایگاه خبری تایم نوشت: عربستان با محوریت سیاست صدور افراط گرایی و عدم مدارا و ترویج قرائت خشونت پیشه از اسلام به وظیفه نشناس ترین کشور جهان تبدیل شده است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.