رئیس‌جمهور: فرهنگ مهمترین بخشی است که باید همه مجریان به آن توجه کنند

رئیس جمهور تصریح کرد: ناوگان فرهنگی دولت یعنی سه وزیری که امروز برای کسب رای اعتماد به خانه ملت آمده اند و وزیر فرهنگ و ارشاد و سایر مسئولانی که به فرهنگ مربوط می شوند می دانند که بار رسالت سنگینی را در این مقطع بر دوش دارند، مخصوصاً سه وزیری که امروز در خدمت نمایندگان مجلس هستند یعنی سرنوشت میلیون ها جوان و نوجوان با فعالیت این سه وزارتخانه رقم زده می شود.

حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه بررسی رای اعتماد به سه وزیر پیشنهادی در مجلس شورای اسلامی گفت: گرچه دوست داشتم جلسه رای اعتماد در همان جلسه اول به اتمام می‌رسید و دولت می توانست با توان بیشتری در بخش فرهنگی نیز فعالیت خود را آغاز کند، اما به هر حال این حق نمایندگان مجلس است که نسبت به وزرای معرفی شده بر مبنای تحقیقاتشان و بر مبنای بررسی‌های خودشان نظر نهایی را اعلام کنند.

 وی با تاکبد بر اینکه امیدوارم آخرین جلسه‌ای باشد که برای اخذ رای اعتماد به مجلس می‌آیم اظهار داشت:البته به هر مناسبتی حضور در مجلس شورای اسلامی زیارت شما نمایندگان مردم و استفاده از نظرات شما برای دولت و رییس جمهور مغتنم است.

 رییس جمهور با اشاره به اینکه این دولت در شرایطی مسئولیت را بر دوش گرفته که کشور از لحاظ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاست خارجی و داخلی در شرایط ویژه‌ای به سر می‌برد، تصریح کرد:بنابراین به دلایل شرایط ویژه کشور، دولت هرگز به حاشیه پردازی وقت خود را مشغول نکرده و نخواهد کرد. شما می‌بینید دولت در صرف وقت در برابر منتقدین و یا حتی برخی از مخالفین، منصفانه برخورد می‌کند. دولت نمی‌خواهد در این شرایط کشور وظایف اصلی خود را فراموش کند.

روحانی ادامه داد:این دولت آنچنان برای استفاده از فرصت مصر بود که برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران در همان روز تحلیف لیست نمایندگان پیشنهادی را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد. بنابر این ما از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی می‌خواهیم که سیاست دولت را در زمینه عدم حاشیه پردازی حمایت کنند.

 رییس قوه مجریه با بیان اینکه علیکم بالمتون، لا بالحواشی؛ این جمله معروف ما طلبه‌هاست، گفت: در ابتدای عرایضم لازم می‌دانم از 3 وزیر پیشنهادی محترم که نتوانستند رای کافی اعتماد را جلب کنند، یعنی آقای نجفی، میلی‌منفرد و سلطانی‌فر که هر سه از مدیران شایسته و لایق این نظام هستند و در اغاز کار دولت دست همکاری دولت را فشردند، صمیمانه تشکر کنم و برای انها در هر جایی  که در حال خدمت هستند از خداوند مزید توفیقاتشان را خواستار باشم.

 وی افزود: به ویژه می‌خواهم از دکتر توفیقی که در مدت حدود 2 ماه گذشته سرپرستی وزارت علوم را بر دوش گرفت و در این مدت سیاست دولت را اجرا کرد و اکنون که موقع معرفی وزیران بود، به دلایل مصلحت بسیار نجیبانه و عالمانه همانطور که انتظار از مدیران شایسته و لایقی چون وی هست، برخورد کرد.

رئیس جمهور گفت: نیاز به همراهی داریم به ویژه همدلی و وحدت بین نمایندگان مجلس و دولت خدمتگزار. ما باید دست به دست هم بدهیم و این را پیش ببریم. به صراحت در محضر مردم ایران اعلام می کنم دولت بدون حمایت مجلس در مسیر راه و اهدافش موفق نیست.

روحانی ادامه داد: اگر مجلس با همه توان در کنار دولت و دولت در کنار مجلس باشد و بالاخره به جهان اعلام کنیم ما حاکمیت واحد هستیم دولت منتخب مردم و نمایندگان منتخب مردم و همه معتقد به قانون اساسی منافع ملی، مصالح ملی و مجری تدابیر رهبری خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: بر این نکته تاکید می کنم که همه باید تلاش کنیم نظارت و تدابیر رهبر معظم را عملیاتی و اجرایی کنیم، مداوم نگوییم که رهبری چنین و چنان فرموده است و تکرار شعار کنیم. رهبری با بیان روشن نظرات خود را بیان فرموده و می فرمایند، این ما هستیم که باید برنامه های اجرایی و تدابیر را تهیه و عمل کنیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: بی تردید در چنین شرایطی ما با وحدت و اتحاد و یگانگی و انسجام به خوبی از شرایط سخت امروز عبور خواهیم کرد.

وی ادامه داد: ما امروز در شرایط خاصی در پای میز مذاکره با دیگران نشسته ایم و باید از حقوق ملی و منافع ملی و اهداف ملی به خوبی دفاع کنیم. با منطق، استدلال و با استفاده از هنر دیپلماسی در چنین شرایطی نیازمند به حمایت هم مردم و هم نمایندگان مجلس هستیم.

روحانی خاطرنشان کرد: این بدان معنا نیست که کسی بر دولت نقد نکند که ما همواره نقد عالمانه و دلسوزانه و نقدی که بتواند تصحیح کننده راه باشد را با همه وجود در چارچوب اخلاق، ادب و قواعد بازی سیاسی استقبال کرده ایم.

وی ادامه داد: اما در عین حال همه مردم ما شرایط خاص این زمان را مد نظر قرار می دهند. بر خلاف آن چه که بعضی می گویند اولویت این دولت اقتصاد و سیاست خارجی تنها نیست. اگر دولت در کوتاه مدت به دلایل خاص به سامان معیشت مردم و حل معضلات اقتصادی بیشتر توجه می کند و در سیاست خارجی برای باز کردن راه های تعامل سازنده تلاش می کند برای میان مدت و بلند مدت می داند که فرهنگ مهمترین بخشی است که باید همه مجریان به آن توجه کنند.

رئیس جمهور تصریح کرد: ناوگان فرهنگی دولت یعنی سه وزیری که امروز برای کسب رای اعتماد به خانه ملت آمده اند و وزیر فرهنگ و ارشاد و سایر مسئولانی که به فرهنگ مربوط می شوند می دانند که بار رسالت سنگینی را در این مقطع بر دوش دارند، مخصوصاً سه وزیری که امروز در خدمت نمایندگان مجلس هستند یعنی سرنوشت میلیون ها جوان و نوجوان با فعالیت این سه وزارتخانه رقم زده می شود.

وی با بیان اینکه افرادی برای این وزارتخانه ها معرفی شده اند که با مشورت های فراوان از دیدگاه دولت افراد شایسته ای هستند، اظهار داشت: معیار ما پایبندی به دین، قانون، اخلاق و مهارت حرفه ای بوده و سوابق، مدیریت، توانمندی و اعتقادشان به قانون اساسی و اجرای برنامه و قانون به عنوان اصل و اساس بوده است.

روحانی تاکید کرد: نسبت به این سه وزیر نیز همین معیارها مد نظر بوده. ما برای آموزش عالی در این کشور با توجه به حساسیت در دانشگاه ها و این که امروز حضور حدود 4.5 میلیون در دانشگاه های کشور و رسالت سنگینی که این دانشگاه امروز باید بر عهده داشته باشد وزیر انتخاب کرده ایم.

وی تاکید کرد: ما معتقدیم دانشگاه باید دانش گاه باشد یعنی محل دانشمندان، دانش آموزان، دانشجویان و دانش پژوهان. دانشگاه یعنی جمع فرهیختگان امروز جامعه و فرهیختگان فردای جامعه، یعنی دانشجویان عزیز. دانشگاه باید مدیریت فردای کشور را بر دوش خود احساس کند.

رئیس جمهور گفت: ما به دنبال وزیری بودیم که در مرحله اول کیفیت آموزشی دانشگاه ها را ارتقا بخشد یعنی توسعه انسانی، توسعه علوم و دانش و برای این کار باید آنچنان از لحاظ عملی توانمند باشیم که بتوانیم با کشورهای پیشرفته علمی رقابت کنیم.

وی تصریح کرد: ما به دنبال وزیری بودیم که به این امر اعتقاد داشته باشد که دانشگاه، دانشگاه است، دانشگاه باشگاه و دارالتادیب نیست. دانشگاه محل فعالیت احزاب و گروه های سیاسی نیست، دانشگاه و دانشجویان به عنوان ابزار قدرت های سیاسی نیستند.

روحانی تصریح کرد: دانشجویان در کنار تحصیل علم و مهارت های لازم باید عمیقاً مسایل سیاسی و اجتماعی جامعه خود را به خوبی درک کنند و آن را به بحث بگذارند. اما محیط دانشگاه محیط تقابل گروه ها و جناح های سیاسی نیست، دانشگاه باید از آزادی های آکادمیک برخوردار باشد.

وی با بیان این که در دانشگاه باید آزادی بیان و استدلال حاکم باشد افزود: گرچه آزادی بیان برای همه جامعه است اما در محیط علم، دانش و تحصیل نیاز به محیطی آرامتر و آزادتر داریم. در محیطی که بتوانیم به تعبیر مقام معظم رهبری کرسی های آزاداندیشی را تشکیل دهیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما باید قدت تحمل را برای شنیدن افکار و نظرات دیگران به وجود بیاوریم، ما می خواهیم میراث دار شخصیت هایی همچون شهید مطهری باشیم که فرمود دوست دارم حتی به یک مارکسیست هم کرسی دانشگاهی واگذار شود، بیاید سخن بگوید، حرف بزند و ما پاسخ دهیم.

وی تاکید کرد: ما به تحمل شهید بهشتی ها و مطهری ها نیاز داریم، آستانه تحمل را پایین نیاوریم، به خاطر یک کلام، جمله و حرکت کوچک خود را آماده برای ایجاد تشنج و برخورد نکنیم. دانشگاه های ما باید دانشگاه های الگو باشند. در دانشگاه ها ما می خواهیم شاهد استقلال باشیم به این مفهوم که دانشگاه ها به رشدی برسند که بتوانند اکثریت قریب به اتفاق مسایل خود را در چارچوب قانون حل کنند.

روحانی ادامه داد: هر مقدار تمرکزگرایی کم باشد و مدیریت را به خود دانشگاه واگذار کنیم این استقلال به نفع پیشرفت دانشگاه خواهد بود.

وی افزود: به دنبال مراکز آموزش عالی هستیم که با دنیا در تعامل باشد بدانیم پیشرفت علمی در انزوا حاصل نمی شود، پیشرفت علمی در سایه تعامل با جهان علم و دانش در سراسر دنیا است. ما پسر همان پیامبری هستیم که به پیروان خود توصیه کرد در دورترین نقاطی که کمتین اشتراک فرهنگی با شما دارند برای عمل رنج سفر را به خود هموار کنید.

رئیس جمهور ادامه داد: در زمینه دانشگاه و آموزش عالی سخن فراوان دارم که در حوصله امروز جلسه نیست چون فرصت من محدود است و حوصله شما محدودتر، بنابراین به طور خلاصه بر چند نکته تاکید می کنم.

روحانی با بیان اینکه ما نیازمند دانشگاهی هستیم که جزیره ای جداگانه از جامعه نباشد، افزود: دانشگاهی که بتواند مهارت لازم را بیاموزد و پس از دوران دانشگاهی بتواند به جامعه خدمت رسانی کند، دانشگاه باید به صنعت، تولید، بازار و جامعه و همین طور بازار کار متصل شود.

وی با بیان اینکه چنین وزارتخانه ای که این تحولات را به عهده می گیرد نیاز به انسان فرهیخته ای دارد، ادامه داد: فردی که هم اهل عمل باشد، هم اهل حلم و آقای دکتر فرجی دانا دارای این شایستگی ها هست که بتواند این تحول را در دانشگاه پیگیری کند.

رئیس جمهور ادامه داد: در اولین لیست این دولت برای وزارت علوم در میان اسامی تصدی این سمت اسم آقای فرجی دانا نیز بود منتهی در آن مقطع ایشان به دلیل اشتغال نمی توانستند مسئولیت را برعهده گیرند.

روحانی درباره خصوصیات شخصی وزیر پیشنهادی علوم نیز گفت: آقای فرجی دانا در محیطی مذهبی مثل قم پرورش یافته و در دانشگاههای معتبر داخلی و خارجی درس آموخته و مدیریت های محیط های علمی و آموزشی را در مراحل مختلف از دانشکده تا مدیریت دانشگاه تهران برعهده گرفته است.

وی افزود: بخشی از دوران زندگی فرجی دانا در خدمت به سپاه پاسداران و دفاع مقدس سپری شده، فردی که وقتی با او در مورد آموزش صحبت کردیم من احساس کردم همه جا همنظر و همفکر هستیم، برنامه دولت را به خوبی پذیرفته و توان اجرای آن را دارد و به خاطر ادب، اخلاق، صبر و حلمش می تواند وزیری باشد که ما شاهد دانشگاهی عالم تر، آرام تر و آزادتر در ماههای آینده باشیم.

روحانی گفت: چنین دانشگاهی است که می تواند مدیران آینده را تحویل جامعه دهد.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود به معرفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش پرداخت و گفت: در زمینه آموزش و پرورش ما نیاز به تحول اساسی داریم. از مدارسی که حافظه محور هستند باید به سمت مدارس یادگیری محور و استدلال محور حرکت کنیم.

وی افزود: ما نیاز به مدارسی داریم که در بسیاری از موارد درسی خلاقیت دانش آموزان را افزایش دهد، ما نیاز به مدارسی داریم که در کنار علوم طبیعی به علوم انسانی و اجتماعی نیز به اندازه کافی اهمیت داده شود. ما نیاز به مدارسی داریم که بتوانند نوجوان های ما را در آغاز سال تحصیلی به وظایف اجتماعی و به اختیارات مدنی آشنا سازند.

رئیس جمهور با بیان اینکه بحث اختیار، تکلیف و وظیفه در کلاس های اولیه مدارس باید برای دانش آموزان تبیین شود، اظهار داشت: مدارس ما باید دانش آموزان را از شفاهی بودن به کتبی محور بودن هدایت کند. من روز اول مهر توصیه کردم زنگ مطالعه در مدارس ایجاد شود، پیشنهاد کردم درس انشاء احیاء شود، پیشنهاد کردم دانش آموزان ما بتوانند آنچه در دل دارند را روی کاغذ بیاورند.

روحانی با اشاره به اینکه ما نیاز داریم از دوران دبیرستان دانش آموزان را به مباحثه و گفتگو عادت دهیم، ادامه داد: باید دبستان های ما با تحولات و فناوری های جدید آشنا شود. در کشورهای پیشرفته استفاده از دنیای مجازی و اینترنت از دوران دبستان آغاز می شود.

وی افزود: ما ضمن تقویت هویت ایرانی و اسلامی باید به فرهنگ قومی احترام بگذاریم، ما باید به خرده فرهنگها احترام بگذاریم، ما باید اصل 15 قانون اساسی را اجرایی و عملیاتی کنیم و این کار را می توان از دوران دبستان آغاز کرد، ما نیاز به یک تحول در آموزش و پرورش داریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه باید بار آموزش و پرورش بین دوش دولت، مردم و نهادهای دیگر تقسیم شود، تصریح کرد: برای اینکه محیطی بهتر، شرایطی بهتر و رقابتی تر در آموزش و پرورش شاهد باشیم باید بار آموزش و پرورش را بین مردم و دولت و نهادها تقسیم کنیم. برای این تحول آقای دکتر فانی شخصیتی هستند که می توانند بار مسئولیت را به عهده گیرند.

وی در ادامه به تشریح ویژگی های وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش پرداخت و گفت: آقای فانی جزو سابقون هستند. در طول مدت 30 سال در مسئله آموزش و پرورش فعال و صاحب نظر بودند، ایشان همه مراحل اداری از معاونت اداری تا مسئولیت آموزش و پرورش در استان کردستان را تجربه کردند. همچنین تجربیات لازم مدیریتی و دانش کافی برای احراز این سمت را دارند.

روحانی گفت: برای ساماندهی نیروی انسانی هم تخصص علمی دارند، هم تجربه عملی، از روزی که ایشان به عنوان سرپرست وزارتخانه برگزیده شدند در میان همه آنهایی که در آموزش و پرورش سابقه داشتند بازخورد نسبت به وی مثبت بوده است و آموزش و پرورش با مدیریت آقای فانی بهتر از گذشته اداره خواهد شد.

روحانی در ادامه سخنانش با بیان این که ورزش و جوانان شامل همه جمعیت 75 میلیونی می شود گفت: ورزش همگانی برای ما مهم است آن جا که از عدالت در امکانات ورزشی حرف می زنیم، آنجا که باید عقب ماندگی های گذشته در مورد ورزش بانوان را جبران کنیم و آنجا که ورزش را یکی از پایه های اصلی سلامت مردم می دانیم و همچنین ورزش می تواند نشاط آفرین باشد.

وی افزود: ورزش می تواند به بهترین شکل اوقات فراغت ما را پر کند. ورزش می تواند به کار جمعی در جامعه مهارت دهد و رقابت سالم اجتماعی را به وجود آورد. ورزش می تواند غرور ملی را بیفزاید آنجا که ورزش قهرمانی است. می تواند بخشی از تعامل سازنده با جهان باشد.

رئیس جمهور با تاکید بر این که در دیپلماسی عمومی ورزش همواره کارایی خود را نشان داده است، ادامه داد: دیپلماسی عمومی همواره در مقاطع مختلف برای دیپلماسی کارآمد بوده است. ورزش قهرمانی، حرفه ای و همگانی باید توسط افرادی اداره شود که با نظر علمی به این مسئله نگاه می کنند مخصوصا در کنار ورزش موضوع جوانان نیز مطرح است.

رئیس جمهور با بیان این که برای این مسئولیت دکتر صالحی امیری را برگزیدم و به مجلس معرفی کردیم ادامه داد: اگر من تعبیر کنم ایشان فردی جامعه شناس و به مسائل اجتماعی جوانان و ورزش با همان دید آسیب شناسی تخصص ایشان است می نگرد سخنی به گزاف گفته نشده است. از آن زمانی که معاون وزیر بوده اند و با شورای عالی امنیت ملی همکاری داشته اند تا زمانی که معاونتی در شورای عالی امنیت ملی برعهده داشته اند و در مرکز تحقیقات استراتژیک مسئولیت بخش اجتماعی را بر عهده گرفته اند همواره فردی دقیق، اخلاقی و پرتلاش بوده اند.

روحانی تاکید کرد: من حداقل 9 تا 10 سال با وی همکاری در بخش های مختلف داشته ام و او از لحاظ علمی صاحب قلم با تالیفات متعدد بوده است و در مدت دو ماهی که سرپرستی این وزارت را بر دوش گرفته به خوبی از عهده آن برآمده است.

وی از نمایندگان درخواست کرد در چارچوب وظایف قانونی خود امروز بررسی صلاحیت سه وزیر را در خانه ملت ادامه دهند و گفت: امیدوارم در پایان وقت شاهد تکمیل کابینه دولت یازدهم باشیم و قول دولت به مردم این است که حرکت در فضای فرهنگی سرعت بیشتری خواهد گرفت.

رئیس جمهور در پایان از نمایندگان برای استماع سخنانش قدردانی کرد.
 
رئیس جمهور تصریح کرد: ناوگان فرهنگی دولت یعنی سه وزیری که امروز برای کسب رای اعتماد به خانه ملت آمده اند و وزیر فرهنگ و ارشاد و سایر مسئولانی که به فرهنگ مربوط می شوند می دانند که بار رسالت سنگینی را در این مقطع بر دوش دارند، مخصوصاً سه وزیری که امروز در خدمت نمایندگان مجلس هستند یعنی سرنوشت میلیون ها جوان و نوجوان با فعالیت این سه وزارتخانه رقم زده می شود.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.