پارلمان اروپا خواستار خروج فوری و بی قیدو شرط ارامنه از قره‌باغ شد

پارلمان اروپا برای اولین بار با صدور مصوبه‌ای به لزوم خروج فوری و بدون قید و شرط ارامنه از مناطق تحت اشغال تأکید ورزید.

 

به گزارش تلویزیون ترکیه، پارلمان اروپا همچنین نظر بر این داد که در راستای تأمین تمایت ارضی جمهوری آذربایجان، چهار قطعنامه صادره شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد پیرامون مسئله قره‌باغ، اصل و اساس مذاکرات صلح قرار داده شود. در چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، خروج ارامنه از مناطق تحت اشغال قره‌باغ پیش‌بینی می‌شود.

 

پارلمان اروپا قبلاً نیز با صدور مصوبه‌ای تأکید کرده بود که صدها هزار آواره قره‌باغی از حق بازگشت به موطن خود برخوردار هستند.

 

مصوبه پارلمان اروپا یک پیروزی بسیار بزرگ دیپلماتیک برای دولت و ملت آذربایجان محسوب شده و یک شکست بزرگ سیاسی برای ارامنه در ایروان می‌باشد.

 

گفتنی است مناقشه بین دو کشور ارمنستان و آذربایجان در سال 1988 به علت ادعای ارضی ارمنستان به خاک آذربایجان آغاز شده است. در پی حملات ارمنستان به آذربایجان از سال 1993 بیست درصد از سرزمین‌های متعلق به آذربایجان، یعنی قره‌باغ کوهستانی همراه با 7 شهر و ناحیه دیگر اطراف آن همچنان تحت اشغال ارتش ارمنستان است.

 

در سال 1994 طرفین به پیمان آتش‌بس دست یافتند. از آن زمان نیز گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا با ریاست مشترک روسیه، فرانسه و ایالات متحده آمریکا در مسئله حل صلح‌آمیز مناقشه قره‌باغ کوهستانی میانجیگری می‌کنند که تاکنون فعالیت‌های آنها در این زمینه هیچ نتیجه‌ای نداشته است.

 

تا به حال به چهار قطعنامه صادر شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد آزادی قره‌باغ کوهستانی و اراضی اشغالی آذربایجان نیز عمل نشده است. این اولین بار است که از سوی پارلمان اروپا در خصوص حل مسئله قره‌باغ چنین مصوبه شدیدالحنی صادر شده است.

 
پارلمان اروپا برای اولین بار با صدور مصوبه‌ای به لزوم خروج فوری و بدون قید و شرط ارامنه از مناطق تحت اشغال تأکید ورزید.

مطالب مرتبط
منتشرشده: 2
 1. سعید

  با سلام می خواستم بدونم منطقه قره باغ تا مرزهای جمهوری اسلامی ایران چقدر فاصله دارد ؟ با تشکر

 2. رضا

  متاسفانه با بالاگرفتن دوباره ی جنگ بین آذربایجان و ارمنستان اخبار و تفسیرهای سانسور شده و اطلاعات غلطی به کاربران اینترنت و مردم ایران داده می شود.

  درباره ی قره باغ چند مطلب رو باید بگم که قبل از هر احضار نظری باید این واقعیت را بدانید.

  1-جنگ قره باغ و بدنبال آن نسل کشی قره باغ در منطقه ای است که در هر نقشه ای و جامعه ی بین الملی به عنوان خاک آذربایجان شناخته می شود.

  2-جنگ بین آذربایجان و ارمنستان در قسمت از خاک آذربایجان است که دارای اقلیت ارمنی و مسلمان بوده و جنگ بین مسلمانان آذربایجانی و ارمنی نه بخاطر اختلافات نژادی بلکه به دلیل طمع ارمنستان به خاک آذربایجان می باشد.(ارمنی های ارمنستان با کمک روسیه و بعضی کشورهای منطقه به خاک آذربایجان تجاوز کرده و بیش از 20 سال است که قره باغ تحت اشغال ارمنستان است.)

  3-جنگ در منطقه ی قره باغ و خاک های اشغال شده توسط ارمنستان 1 میلیون آذربایجانی را از خانه و کاشانه ی خود آواره کرده و بعد از گذشت بیست سال مردم آن منظقه در چادرها و مناطق اطراف ساکن و همچنان منتظر بازگشت به وطن مادری خود هستند.

  4- قره باغ بر طبق تمام قطعنامه های بین الملی که تمام کشورهای دنیا نیز به اجرای آن تاکید می کنند، جزوی از خاک جمهوری آذربایجان است و ارتش ارمنستان باید این منطقه را ترک کنند که بعد از گذشته 20 سال این اتفاق نیفتاده است و ارمنستان به تجاوز آشکار و نقض حقوق بشر ادامه می دهد.

  5-طرفداری از ارمنستان به هر دلیلی سیاسی محکوم است و مردم آذربایجان هیچ وقت این ناحقی را فراموش نخواهند کرد.

  -چه از نظر مذهبی چون کار ارمنی ها تجاوز آشکار به خاک مسلمانان است.

  مساجد را به خوک دانی تبدیل کردند.

  شدیدترین توهین را به مساجد و مقدسات اسلام انجام دادند.

  -چه از نظر حقوق بشر چون ارمنی ها جنایت ضد بشری را در قره باغ انجام داده اند.

  -چه از نظر سیاسی چون طبق تمام قطعنامه های بین الملی قره باغ جزوی از خاک آذربایجان است و باید متجاوزگران به این خاک آن را ترک کنند.

  6-رئیس جمهور و دولت آذربایجان به خاطر اینکه از جنگ و خونریزی جلوگیری شود به آتش بس پایبند بوده و به قول خودش چون نمی خواهد اشک مادران سربازان آذربایجانی و ارمنی را ببیند به حل مسالمت آمیز مناقشه و خروج بی قید و شرط ارمنستان از خاک آذربایجان تاکید می کند.ولی ارمنستان متاسفانه نه تنها به آتش بس پایبند نبوده و به حل مناقشه هم کمک نکرده و به امید اینکه 20 سال هم به این منوال ادامه یابد به قطعنامه های شوری بین الملل اعتنایی ننموده است.
  در پایان این مطلب را لازم به گفتم میدانم که سکوت و بی طرفی درمورد قره باغ به هربهانه ای بر هر انسان آزادی ننگ و بر هر مسلمانی اوج بی خردی است. و چنین انسانی حق ندارد نه از دین نه انسانیت حرفی بزند.

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.