زنان آرژانتینی برای سقط جنین دیگر مانعی قانونی ندارند

38 عضو مجلس سنای آرژانتین روز چهارشنبه پس از حدود دوازده ساعت چالش سخت با 29 سناتور مخالف سقط جنین، موفق شدند قانونی را تصویب کنند که بر اساس آن سقط جنین در بزرگ‌ترین کشور امریکای لاتین قانونی باشد.

براساس قانون جدید مصوب مجلس سنای آرژانتین، از این پس زنان در آرژانتین مجاز خواهند بود جنین خود را تا هفته چهاردهم بارداری سقط کنند. رأی اکثریت سنای آرژانتین به قانونی بودن سقط جنین برای بسیاری از طرفداران سقط جنین و کلیسای کاتولیک اهمیت ویژه دارد؛ چراکه این کشور زادگاه رهبر کاتولیک‌های جهان است. با این حال دلایل دیگری را هم برای اهمیت این خبر می‌توان برشمرد.

پس از آنکه فرناندز کرشنر، رئیس جمهوری پیشین و رئیس کنونی سنای آرژانتین، نتیجه رأی‌گیری در سنا را اعلام کرد هزاران نفر از طرفداران قانونی شدن سقط جنین که در مقابل ساختمان کنگره تجمع کرده بودند از شنیدن این خبر به جشن و خوشحالی پرداختند.

اهمیت دیگر این خبر از آن جهت است که آرژانتین از کشورهای به شدت کاتولیک امریکای لاتین به شمار می‌رود و حتی گذشته پیش‌نویس چنین قانونی با فشار نهادهای مذهبی و کلیسای کاتولیک در مجلس سنا رد شده بود.

پیش از این از بیست کشور مستقل و چند منطقه آمریکا لاتین، سقط جنین فقط در کشورهای کوبا و اوروگوئه، و گویان، منطقه فرادریایی فرانسه، قانونی بود. آرژانتین بزرگترین کشور آمریکای لاتین است که به این مجموعه اضافه شده است.

سقط جنین خودخواسته در آرژانتین از ابتدای دهه بیست قرن بیستم اقدامی مجرمانه شمرده می‌شد و برای آن چهار سال زندان تعیین شده بود و زنان تنها در صورت بارداری ناشی از تجاوز و در خطر بودن جان می‌توانستند سقط جنین کنند.

گفته می‌شود تعداد سقط‌جنین‌های غیرقانونی در آرژانتین سالی ۳۷۰ هزار تا ۵۲۰ هزار مورد بوده است و هر سال حدود چهل هزار زن پس از بروز مشکلات در حین عمل کارشان به بیمارستان کشیده می‌شود.

در آرژانتین هم کلیسای کاتولیک، هم مجمع پروتستان‌ها با سقط جنین به شدت مخالف هستند. پاپ فرانسیس پیش از نشست مجلس سنا در پیامی با قانونی شدن سقط جنین بر اهمیت نگاهداری نوزاد به دنیا نیامده تأکید کرده بود.

فرمان پنج سال پیش پاپ فرانسیس که رسانه‌ها از آن «فرمان انقلابی» تعبیر کردند و بر اساس آن کشیش‌های کاتولیک در سراسر جهان نیز می‌توانستند به مدت یک سال زنانی را که سقط جنین کرده‌ بودند، عفو کنند اهمیت دیگر موضوع سقط جنین برای کلیسای کاتولیک را نشان می‌دهد؛ چراکه طبق آیین کاتولیک عفو این زنان یا پزشکانی که این عمل را انجام می‌دهند، تنها بر عهده اسقف‌هاست.

 

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.