مشتاقان جنگ در سوریه از آلمان سر بر می‌آورند

شمار اسلام‌گرایانی آلمانی که مشتاق جنگ در سوریه هستند، رو به فزونی است. مجله «اشپیگل» به نقل از سازمان اطلاعات و امنیت داخلی آلمان می‌نویسد که سوریه برای مسلمانان افراطی آلمان جذابیت زیادی برای جهاد در راه اسلام دارد.

 

در این نشریه آمده است: تاکنون ۲۰۰ مسلمان آلمانی یا در جنگ داخلی سوریه شرکت کرده‌اند یا قصد دارند در آن شرکت کنند. برای این مسلمانان، سوریه به بهترین مکان برای جهاد در راه اسلام تبدیل شده است. بیشتر این افراد از ایالت نورد راین وستفالن این کشور به سوریه می‌روند. گفته می‌شود بیش از نیمی از این مسلمانان افراطی دارای تابعیت و گذرنامه آلمانی هستند.

در ادامه این گزارش آمده است: تخمین زده می‌شود که شمار جنگجویان داوطلب در جنگ سوریه در سطح اروپا حدود یک هزار نفر باشد. این در حالی است که این تعداد در پایان سال ۲۰۱۲ حدود ۲۵۰ نفر بوده است. این جنگجویان عمدتاً از بلژیک، بریتانیا، آلمان، دانمارک و کوزوو به سوریه می‌روند. منابع امنیتی آلمان همچنین اعلام کرده‌اند که تا کنون هشت جنگجوی مسلمان که از آلمان به سوریه رفته ‌بودند در این جنگ کشته شده‌اند.

اشپیگل بر مبنای اطلاعات محرمانه‌ای که به دست آورده می‌نویسد: در شمال سوریه اردوگاه مخصوص آلمانی‌ها به نام «جرمن کمپ» برقرار شده که در آن کسانی که به زبان آلمانی تسلط دارند، فعالیت می‌کنند.

گفته می‌شود اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی آلمان که نهاد اطلاعات و امنیت داخلی این کشور است، نگران آن است که این افراد در سوریه از راه اینترنت مراکزی برای تبلیغ جهاد به زبان آلمانی به وجود آورند.

هانس گئورگ ماسن، رئیس اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی آلمان نیز نگرانی شدید خود را از بازگشت جنگجویان مسلمان آلمانی که به سوریه رفته‌اند ابراز داشته است و این افراد را خطری برای جامعه آلمان می‌داند. به عقیده وی این افراد به احتمال زیاد تجربیات جنگی پیدا کرده‌اند و با برنامه‌ای مشخص برای اجرای عملیاتی تروریستی به آلمان بازمی‌گردند.

بورکهارد فرایر، رئیس اداره حفاظت از قانون اساسی آلمان در ایالت نورد راین وستفالن نیز در نهم اکتبر سال جاری نسبت به خطر بازگشت جنگجویان مسلمان آلمانی که به سوریه رفته‌اند هشدار داده بود.

فرایر گفت: این افراد دوره کارآموزی با سلاح را گذرانده‌اند و به دلیل پایبندی شدید به ایدئولوژی اسلامی در محافل اسلام‌گرایان آلمان از احترام فراوانی برخوردارند و الگوی دیگران هستند.

 
شمار اسلام‌گرایانی آلمانی که مشتاق جنگ در سوریه هستند، رو به فزونی است. مجله «اشپیگل» به نقل از سازمان اطلاعات و امنیت داخلی آلمان می‌نویسد که سوریه برای مسلمانان افراطی آلمان جذابیت زیادی برای جهاد در راه اسلام دارد.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.