وقتی قرضاوی، خشم علمای الازهر را برمی‌انگیزد

چندی پیش که یوسف قرضاوی از سربازان تحت امر ارتش مصر خواست که از اوامر افسران مافوق خود سرپیچی کنند؛ فتوایی که البته قائم مقام اسبق الازهر را برانگیخت تا موضعی جدی دربرابر وی اعلام کند.

 

به گزارش دین آنلاین، یوسف القرضاوی، رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمان، پس از درگیری‌ها و ناآرامی‌ها در مصر، چندمین بار است که سبب واکنش علمای الازهر شده است. البته قرضاوی این علمای الازهر را هم با تعابیری خشن عتاب کرده است.

وی در واکنش به اتهامش مبنی بر تحریک به قتل سربازان مصری گفت: فساد در مؤسسات مختلف مصر و در رأس آن الازهر شیوع پیدا کرده است.

همچنین قرضاوی افزود که شیخ احمد الطیب شیخ الازهر از لباس دینی خود به عنوان پوششی برای رسیدن به خواسته‌هایش استفاده می‌کند.

قرضاوی که با کودتای ارتش، الازهر و کلیسا و سیاستمداران دیگر برای کنار گذاشتن محمد مرسی از ریاست جمهوری مخالف است، نهادهای امنیتی مصر را به استفاده از خشونت در مقابله با تظاهرات حامیان مرسی متهم می‌کند. از این‌رو، وی هفته پیش از سربازان مصری خواست تا از اوامر افسران مافوق خود سرپیچی کنند.

در همین‌باره شیخ «محمد عاشور» قائم مقام اسبق الازهر در واکنش به این اظهارات قرضاوی گفت که آنچه قرضاوی می‌گوید هیچ ارتباطی به اسلام ندارد.

خبرگزاری الشرق الاوسط مصر (منا) هم روز یکشنبه در این‌باره به نقل از منابعی محرمانه گفت: مواضع و سخنان خصمانه قرضاوی علیه احمد الطیب رییس الازهر و جایگاه این مرکز دینی باعث خشم اعضای مؤسس الازهر شده است .

این گزارش افزوده است: سخنان قرضاوی در خصوص شرایط کنونی در مصر تنها در راستای ایجاد تفرقه و برادرکشی در این کشور محسوب می شود .

همچنین عبدالله شومان دبیر کل هیات علمای ارشد الازهر در واکنش به سخنان قرضاوی تأکید کرده که حملات تند و انتقادی اخیر وی علیه احمد الطیب شیخ الازهر تلاشی است برای خدشه دار کردن چهره و مواضع ملی اسلامی الازهر است .

چندی پیش که یوسف قرضاوی از سربازان تحت امر ارتش مصر خواست که از اوامر افسران مافوق خود سرپیچی کنند؛ فتوایی که البته قائم مقام اسبق الازهر را برانگیخت تا موضعی جدی دربرابر وی اعلام کند.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.