جهاد فی سبیل‌الله تعطیل بردار نیست

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: جهاد فی سبیل‌الله هیچ‌گاه تعطیل‌بردار نیست اما شکل آن در قالب‌های نظامی، فرهنگی و جنگ با نفس تغییر می‌کند.

حضرت آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در مراسم افتتاح طرح اوقات فراغت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم که در مدرسه امیرالمومنین(ع) برگزار شد با اشاره به آیاتی از قرآن اظهار کرد: یکی از روش های این کتاب آسمانی این است که مسائل عقلانی را به وسیله مثال‌های حسی به مومنان یادآوری می‌کند.

به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، جنگ میان حق و باطل از روز نخست آفرینش وجود داشته است؛ خداوند در قرآن می فرماید باران بر همه زمین ها می بارد و هر زمینی به تناسب خود از آن استفاده می‌کند، باران رحمت الهی نیز بر دل های انسان ها نازل می‌شود و هر کس به اندازه پیمانه وجودی و ظرفیت خود از آن بهره خواهد برد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه در فیض الهی محدودیتی وجود ندارد خاطرنشان کرد: چنانچه فردی نتواند بیش از دیگران از این رحمت الهی برخوردار شود به دلیل محدودیت ظرفیت خودش است.

او ادامه داد: زمانی که باران لطیف و پاکیزه بر روی زمین های مختلف می بارد ممکن است با گل و لای مخلوط شده و به سیلابی گل آلود تبدیل شود و کف هایی نیز بر روی آن وجود خواهد داشت؛ به تدریج که زمان بگذرد کف‌ها و آلودگی‌ها از بین رفته و آب صاف و زلال باقی می‌ماند، مبارزه میان حق و باطل نیز همین گونه است و قرآن بر این مسأله تاکید دارد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه حقیقت نیز در میان مردم ممکن است با خرافات و ادعاهای باطل مخلوط شود گفت: مذاهب و عرفان های باطل، مدعیان دروغین و اندیشه های غیرالهی همان کف های روی آب هستند و نابود می شوند اما آنچه مایه حیات است یعنی حقیقت باقی می ماند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با بیان اینکه شناخت و معرفت حقیقت انسان را به خداوند و قرآن نزدیک تر می‌کند تصریح کرد: همین که بدانیم شخصیتی مانند حضرت محمد(ص) در محیطی بدون آموزگار و سطح دانش بالا کتابی چنین عظیم را آورده دلیل بر الهی بودن این معجزه است.

او در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امروز مبارزه میان حق و باطل گسترش یافته و دشمن نیز قوی تر شده است گفت: امروز ماهواره‌ها و شبکه‌های غربی با تمام توان در حال بمباران فکری جوانان مسلمان هستند و مفاسد زیادی را وارد خانه های مومنان می کنند به همین دلیل لازم است ما نیز جبهه خود را تقویت کنیم زیرا خداوند نیز وعده پیروزی را به جبهه حق داده است.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه امدادهای الهی به کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خواهد رسید خاطرنشان کرد: یکی از برنامه های اسلام جهاد است و این امر هیچ گاه تعطیل نمی‌شود اما شکل آن تغییر خواهد کرد؛ زمانی جهاد به صورت نظامی است و زمانی هم جنگ با هوی و هوس اولویت می‌یابد که بسیار سخت‌تر از جنگ نظامی است.

این مرجع تقلید افزود: جهاد سومی نیز وجود دارد که همان نبرد فرهنگی با دشمنان است؛ کانون‌های فرهنگی و هنری و اعضای آن باید بدانند کارشان جهاد محسوب می‌شود و نام آنها به عنوان مجاهدان دین در مقابل شبهه‌افکنی‌ها، مفاسد اخلاقی و دین‌زدایی دشمنان ثبت می‌شود.

او با اشاره به طرح اوقات فراغت تابستانی کانون‌های مساجد گفت: اوقات فراغت همواره جزو لغزش‌گاه‌هایی هستند که شیطان از آنها سوء استفاده می‌کند؛ یاد و ذکر خداوند انسان را در این لحظات از لشکر شیطان دور می‌کند و تعطیلات تابستان نیز به دلیل اینکه تعطیلی مدارس و دانشگاه ها را در پی دارد مورد استفاده شیطان قرار می گیرد و باید با استفاده از ظرفیت ائمه جماعات، مساجد و کانون‌های فرهنگی هنری برنامه های متنوعی برای نوجوانان و جوانان تدارک دیده شود و برای آنها اردوهای زیارتی و سیاحتی، ورزشی، قرآنی و مذهبی فراهم آورد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با تاکید بر جدیت و پشتکار در اجرای طرح اوقات فراغت تابستانی مساجد بیان داشت: از تمام دستگاه ها و نهادهایی که در این طرح شریک هستند تشکر می‌کنیم و امیدواریم این طرح به اهداف عالیه خود دست یابد.

این مرجع تقلید گفت: طی دیداری که با رئیس جمهور خواهم داشت در مورد کانون‌های فرهنگی هنری و نیز انتخاب وزرای فرهنگ و ارشاد و آموزش و پرورش سفارش لازم را خواهم داشت.
حضرت آیت الله مکارم شیرازی: جهاد فی سبیل‌الله هیچ‌گاه تعطیل‌بردار نیست اما شکل آن در قالب‌های نظامی، فرهنگی و جنگ با نفس تغییر می‌کند.حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی: 

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.