ربیعی :عربستان سعودی بیشتری حمایت مالی را از تروریست ها درعراق انجام می دهد

مشاور سابق امنیتی ملی عراق :بیشترین رهبران تروریستها از عربستان سعودی به عراق می آیند

 

 

به گزارش دین‌آنلاین و به نقل از العهده نیوز، مشاور سابق امنیت ملی عراق آقای موفق ربیعی معتقد است که عربستان سعودی بزرگترین حمایت کننده ی مالی گروه‌های تروریستی  مسلح در عراق می باشد.

ربیعی  کسی که شغل قبلی او مشاور امنیت ملی عراق  درسالهای 2004تا2011بود تاکید کردکه بیشتر رهبران گروه‌های تروریستی از عربستان،یمن، افغانستان و مصر به این کشور وارد می شدند درحالی که حمایت مالی گروه‌های تروریستی از خارج این کشور بوده است و جلوگیری  از این جریان بخاطر وجود  فساد بیش از حد دراین دولت‌ها کار دشواری است.

 

همچنین ربیعی بیان کرد که علی رغم این‌که حکومت عراق و موسسات امنیتی تلاش‌های زیادی را برای مسلط شدن اوضاع امنیتی انجام داده اند اما این فشارهای تروریستی همیشه به صورت طوفانی بر کشور می وزید و علت های این گره ها و خطرهای آشکار این است که گروه‌های سیاسی درگیر  در کشور ، نیت های سیاسی برای رسیدن به بلند پروازی خودشان داشتند و برای حفظ منافع اقتصادی وسیاسی خود نیاز به اهرم‌های فشار دارند. باید دانست که پیروزی بر گروه‌های تروریستی فقط از طریق همکاری های منطقه ای امکان دارد ؛ چرا که موسسات امنیتی عراقی تاکید دارند زمانی که گروه‌های تروریستی  به داخل کشور رسیدند از منابع مالی و اماکن آموزش آنها و چگونگی گزینش و جذب آنها اطلاع ندارند.

 

وربیعی به مقدار تاثیر  نیروهای نظامی امریکایی بعد از وارد شدن به عراق بروضعیت امنیتی کشور  نیز اشاره کرد : «نیروهای امریکایی هزاران خطای استراتژیک وتاکتیکی   وعملیات    در پرونده  های امنیتی واقتصادی وسیاسی داشته اند.»

 

ربیعی درمورد موضع عراق نسبت به حمله ی احتمالی امریکا به سوریه، بیان داشت که عراق مخالف هرگونه  تشدید نظامی است زیرا که دخالت نظامی امریکا در سوریه منطقه را به یک جنگ همه جانبه وفراگیر نسبت به کشورهای دیگر می کشاند.

وضعیت امنیتی عراق بعد از تصدی پست رئیس استخباراتی عربستان برای بندر بن سلطان درسال گذشته عقب گرد واضح و اشکاری داشت به طوری که این منصب برای او اشراف کاملی بر دستگاه‌های امنیتی واطلاعاتی عربستان داشته است و تبیین نقشه ها و هماهنگی با دستگاه‌های اطلاعاتی دیگر دولت‌ها رابرای او میسر کرده است .

 

شایان ذکر است که سفیر سابق امریکا درعراق کریستوفر هیل طی سخنرانی که روزنامه گاردین آن را چند ماه پیش منتشر کرد از نقش عربستان درحمایت از گروه‌های تروریستی درعراق و ایجاد فتنه ی مذهبی بین تشکلهای مردمی عراق پرده برداشت.

 

وبیش ازهزاررئیس قبیله های عراقی ،دعوت پادشاه عربستان ملک عبد الله را برای ملاقات انها در ریاض به علت انکه این کار را دخالت درشئون داخلی کشورشان می دانستند رد کردند.

 

 
مشاور سابق امنیتی ملی عراق :بیشترین رهبران تروریستها از عربستان سعودی به عراق می آیند

مطالب مرتبط
منتشرشده: ۱
  1. امين

    اینها همه نشان دهنده سیاست درست اقای هاشمی در نزدیکی به عربستان است و باید به نحوی آن سیاست ها را احیا کرد

درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.