«دختر شایسته جهان اسلام» چه کسی خواهد بود؟

نوزده دختر جوان در شهر سوبانگ در اندونزی بر سر کسب تاج مسابقات «دختر شایسته جهان اسلام» رقابت می‌کنند. این دختران از کشورهای مسلمان از جمله ایران هستند. ۱۶۰۰ یورو به همراه سفر زیارتی به مکه جایزه نفر اول است.

 

همانند همه مسابقات انتخاب زیباترین‌ها، دختران اینجا هم ظریف‌کاری‌های مد و آرایش را با هم مبادله می‌کنند، با این فرق که در این مسابقه، خبری از بی‌حجابی نیست. موها در این جمع دخترانه همه زیر روسری پنهان شده‌اند و همه پیراهن‌های گشاد با آستین‌های بلند بر تن دارند.

 

این دختران بر سر کسب تاج دختر شایسته جهان اسلام با یکدیگر رقابت می‌کنند و پای‌بندی به آموزش‌های اسلامی یکی از شرایط اصلی است. بلقیس فارادیبا‌، دانشجوی ۲۱ ساله می‌گوید: برنده این مسابقه بیش از همه سفیر انسانی است تا ملکه زیبایی. مد چیز خوبی است اما مهم این است که در قلب انسان چه می‌گذرد.

 

دختران شرکت‌کننده در این رقابت اهل کشورهای اندونزی، نیجریه‌، بنگلادش، ایران، برونئی و مالزی هستند. داوطلبان شرکت در این رقابت درخواست‌هایشان را به صورت ویدئویی ارسال کرده‌اند و در نهایت شرکت‌کنندگان از میان ۱۰۰ ویدئوی ارسالی انتخاب شده‌اند.

 

نماینده نیجریه که ۲۱ سال دارد هدفش از شرکت در این رقابت را نشان دادن زیبایی اسلام می‌خواند و ادامه می‌دهد: می‌خواهم نشان بدهم که زنان مسلمان هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارند.

معصومه ابراهیمی‌، ۲۷ ساله فارغ‌التحصیل مدیریت صنعتی و طراحی نیز از ایران در این رقابت‌ها شرکت کرده است.

 

طبیعی است که جزئیات مسابقه دختر شایسته جهان اسلام تفاوت‌های قابل توجهی را با رقابت بر سر تصاحب عنوان دختر شایسته جهان دارد. در دور نهایی این مسابقه دختران بایستی در ساعت سه بامداد با صدای مؤذن از خواب بلند شوند و بعد از عبادت صبحگاهی گوش به سخنرانی‌هایی در مورد سیستم مالی اسلامی، تربیت اسلامی و تفسیر قرآن بدهند.

 

آنها همگی در حالی که روی زمین نشسته‌اند و کتاب‌هایی قطور را روی پایشان گذاشته‌اند، با دقت به این سخنرانی‌ها گوش می‌دهند. در نهایت نیز آنها به صورت گروهی از یک پرورشگاه بازدید می‌کنند.

 

هزاران کیلومتر آن‌طرف‌تر در شهر بالی، دور نهایی رقابت‌های «دختر شایسته جهان» در حال برگزاری است. شرکت‌کنندگان در برابر صدها دوربین در لباس‌های کوتاه ورزشی در زمین والیبال ژست می‌گیرند یا با موهایی درست شده، در حالی که لباس‌هایی با طرح باتیک بر تن دارند، از یک معبد دیدن می‌کنند.

 

از چندین هفته پیش گروهی در اعتراض به مسابقه دختر شایسته جهان در برابر محل برگزاری این مسابقات به خیابان آمده‌اند. معترضان معتقدند که این رقابت‌ها نگاهی ابزاری به زن دارد و جایگاه او را تا حد یک شیء زیبا پایین می‌آورد.

 

عایشه نماینده نیجریه در مسابقه دختر شایسته جهان اسلام می‌گوید: «در آن رقابت‌ها همه چیز حول زیبایی ظاهری می‌گردد، اما اینجا زیبایی درون مهم است.

 

رقابت‌های دختر شایسته جهان اسلام از سوی انجمن زنان مسلمان و با حمایت صنعت مد اندونزی برگزار می‌شود و این سومین دوره از این مسابقات به شمار می‌رود. اکا شانتی، مؤسس این انجمن هدف از راه‌اندازی چنین رقابت‌هایی را ایجاد آلترناتیو اسلامی در مقابل رقابت‌های دختر شایسته جهان توصیف می‌کند.

 

برنده این رقابت جایزه‌ای نقدی نزدیک به ۱۶۰۰ یورو به همراه یک سفر زیارتی به مکه دریافت می‌کند و همچنین اجازه دارد که با استفاده از اسم این انجمن از پروژه‌های انسان‌دوستانه پشتیبانی کند.

 
نوزده دختر جوان در شهر سوبانگ در اندونزی بر سر کسب تاج مسابقات «دختر شایسته جهان اسلام» رقابت می‌کنند. این دختران از کشورهای مسلمان از جمله ایران هستند. ۱۶۰۰ یورو به همراه سفر زیارتی به مکه جایزه نفر اول است.

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.