مصداق‌یابی و تطبیق ‌دادن علایم ظهور رفتن به بیراهه‌ است

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به چهار دیدگاه حاکم بر مفهوم انتظار گفت: عده‌ای دنبال مصداق‌یابی و تطبیق ‌دادن علائم ظهور هستند، اینها ما را به جایی نمی‌برد بلکه به بیراهه می‌برد و عالمان باید در این قضایا موضع بگیرند.

گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، نهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت با موضوع «تربیت زمینه‌ساز؛ راهبردها و راهکارها» صبح امروز (یکشنبه دوم تیرماه جاری) در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد.

 

آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم(ص) که فرمودند: «یَخرُجُ ناسٌ مِنَ المَشرِقِ فَیُوَطِّئونَ لِلمَهدِیِّ سُلطانَهُ» ابراز داشت: واژه «فَیُوَطِّئونَ» به معنی زمینه سازی برای ظهور است، بنابراین مطابق به روایات رسیده به ما چه وظایف و انتظاراتی از انسان منتظر می رود؟

 

وی بعد از طرح این سوال، با بیان اینکه روایات نقل شده از اهل سنت از امام مهدی(عج) به مراتب بیشتر از روایات شیعه است، افزود: درباره ظهور 4 دیدگاه روشن وجود دارد، یک دیدگاه معتقد است ظهور حضرت حجت(عج) همانند واقعه قیامت  است که انسان نقشی در تحقق آن ندارد و باید منتظر اراده الهی باشد.

 

حسینی بوشهری ابراز داشت: در دیدگاه دوم اعتقاد دارند که زمینه‌سازی منفی لازم است نه مثبت، بنابراین از آنجایی که ظلم  و جور مقدمه ای برای ظهور می دانند پس دست مریزاد می‌گویند به کسانی که ظلم و ستم را گسترش دهند!

 

وی ادامه داد: بررسی علت غیبت و شناسایی آن به دیدگاه سوم اختصاص دارد که اگر علت‌ها مشخص شود، امام زمان(عج) ظهور می‌کند! اما دیدگاه چهارم که مورد تأیید ما است مطرح می کند که همان وظیفه ای که انسان مکلف در زمان حضور و ظهور دارد در دوران غیبت هم باید داشته باشد.

 

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه این هم تأکید برای دعا جهت تعجیل امام زمان(عج) از سوی امامان معصوم نشان می‌دهد که تحقق ظهور به خواست و اراده مردم بستگی دارد، بیان داشت: عده‌ای دنبال مصداق‌یابی و تطبیق‌سازی علائم ظهور هستند، اینها ما را به جایی نمی‌برد و به بیراهه می‌برد و عالمان باید در این قضایا موضع بگیرند، هر چند که معرفت سطحی و ظاهری به امام مهدی(عج) جوابگو نیست.

 

به گزارش فارس، در این همایش علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، آیت‌الله مهدوی کنی رئیس خبرگان رهبری، آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری مدیر حوزه‌های علمیه، سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام علیرضا اعرافی رئیس جامعه المصطفی(ص) العالمیه، سردار اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی، نماینده مراجع تقلید و سایر مسئولان کشوری و لشکری حضور دارند.
مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به چهار دیدگاه حاکم بر مفهوم انتظار گفت: عده‌ای دنبال مصداق‌یابی و تطبیق ‌دادن علائم ظهور هستند، اینها ما را به جایی نمی‌برد بلکه به بیراهه می‌برد و عالمان باید در این قضایا موضع بگیرند.آیت‌الله حسینی بوشهری در نهمین همایش دکترین مهدویت:

مطالب مرتبط
درج دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.